Artvin’in Akıllara Durgunluk Veren Doğal Güzellikleri, Türkiye

Artvin’in Akıllara Durgunluk Veren Doğal Güzellikleri

Yorum Yok

Rota Önerileri Alper Kaya

Artvin’in Akıllara Durgunluk Veren Doğal Güzellikleri
Sadece günübirlik değil, en az birkaç gün ayrılarak uzun uzadıya gezilip görülmesi gereken, yemyeşil doğası ve bu doğadan kaynaklı temiz havasıyla kelimenin tam anlamıyla ‘baş döndürücü' güzelliklere sahip olan Artvin için bir gezi listesi hazırlamanız gerekirse bu listede nereler olmalı?

Karadeniz seyahati için bir durak değil, başlangıç noktası olarak kabul edilmesi gereken Artvin'de mutlaka görmeniz gereken ve hiç unutamayacağınız doğal güzellikleri birlikte inceleyelim.

Siz Hiç İkiz Köprü Gördünüz mü?

çifte köprüArtvin'de yer alan Mençuna Şelalesi, barındırdığı küçük mesire alanının yanı sıra 18. yüzyılda Osmanlılar tarafından inşa edilen İkiz Köprü ile yerli turizmde ilgi odağı konumunda. Kamilet ve Soğucak nehirlerinin üzerinde yer alan, ‘Çifte Köprü' adıyla da bilinen bu yapı bitişik şekilde inşa edilmiş ve birbirini tamamlayarak bir tam daire görünümü sunan iki köprüden oluşmakta.

Adı Cehennem, Kendisi Cennet!

cehennem deresiCehennem Deresi Kanyonu, her ne kadar Artvin'de bulunsa da ünü Artvin'in sınırlarının çok ötesine geçmiş ve Karadeniz Bölgesi'nin en çok turist çeken destinasyonlarından birisi olmuştur. Birkaç kilometre boyunca ilerlemeye olanak sunan, 200 metreyi aşkın yükseklikleriyle insanı karıncadan farksız hâle getiren kayaları doğal birer oluşum olup, Cehennem Deresi Kanyonu'nun günümüze kadar korunaklı bir şekilde ulaşabilmesi üzerindeki ilgiyi artıran başlıca hususlar arasında.

Sıradan Şelaleleri Unutun!

deliklikayaArtvin'in keşfedilememiş doğal güzellikleri arasında yer alan Deliklikaya, görenleri etkileyen oluşumuyla bölgede mutlaka ziyaret edilmesi gereken rotalar arasında yer alıyor. Yemyeşil bir çevrenin tam içinde, kocaman bir kayanın tam ortasındaki delikten akan sularla oluşan Deliklikaya; normal bir şelaleden çok daha büyüleyici ve inanılmaz bir görüntü sunuyor.

Vadi O Kadar Zengin ki…

hatila vadisiAkdeniz iklim karakterini yansıtan bitki örtüsüyle, 500'ü aşkın türe ev sahipliği yapan zengin faunasıyla Hatila Vadisi yılın her döneminde ziyaret edilebilir bir yapıya sahip. Hopa engereğinden alabalığa, porsuktan yaban keçisine kadar pek çok farklı canlı türü barındıran Hatila Vadisi'nde doğal oluşumlar sayesinde Türkiye'de eşine az rastlanır bir alan gelişmiş. Peyzaj güzelliği, cam terası, zengin doğasıyla Artvin'e gitmek için başlı başına bir sebep adeta!

İki Ayrı Saha, Bir Milli Park

karagöl milli parkıArtvin'in Şavşat ilçesinde yer alan Karagöl – Sahara Milli Parkı; isminde yer alan iki ayrı yaylanın birleşiminden oluşmaktadır. Çim kayağı pistine sahip alanlarıyla, Bagat'ın eşsiz güzelliğini gözler önüne seren bölümüyle, ladin ve çamlardan oluşan yoğun ormanlık alanıyla Karagöl; ladin, göknar ve sarıçamlardan oluşan orman örtüsüyle, Laşet Deresi'yle ve göz alabildiğine doğal bir manzara sunan yapısıyla Sahara tek bir milli park çatısı altında bir aradayken güzellikleri daha da etkileyici oluyor…

Soğuktur Suları, Bir Tas İçilmez

artvinde bir gölHer ne kadar, bu meşhur türkü Drama Köprüsü'ne yazılmış olsa da Yıldız Gölü'nün suları da inanılmaz derecede soğuk! Artvin Borçka'da, Karçal Dağları eteklerinde yer alan Yıldız Gölü, güzel görüntüsü ve doğanın tam içinden seyir manzarası sunan yapısıyla büyüleyici bir atmosfere sahip. Özellikle yaz aylarında bölgede yürüyüş yaparken bir anda gelen, suya kendinizi bırakma isteğine karşı koymanız çok zor…

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)