Selanik'te Görülmesi Gereken İlk 8 Yer, Türkiye

Selanik'te Görülmesi Gereken İlk 8 Yer

3 Yorum

Gezi Rehberi Diley Kuru

Selanik'te Görülmesi Gereken İlk 8 Yer
Tarihi, kültürü ve mimarisi ile Selanik, Avrupa'nın en huzur verici noktalarından biri. Yunanistan'ın şirin kenti Selanik, Mustafa Kemal Atatürk'ün doğduğu şehir olması nedeniyle de, bizler için ayrı bir öneme sahip olmuştur her zaman. İlk başta bir Avrupa şehrinde değil de, kendinizi İzmir'de hissetmeniz mümkün. Doğal yapının hiçbir zaman bozulmamış olması ise, Selanik'in güzelliğine güzellik katmış. Şehrin içerisinde rahat bir nefes alabiliyor, İzmir Kordon'u andıran sahil kenarında yürürken içinizi bir mutluluk kaplayıveriyor. 500 yıl boyunca Osmanlı'ya bağlı kalan Selanik'e geldiğiniz zaman, ilk olarak keşfetmeniz gereken noktaları sizler için sıraladık.

1 – Atatürk'ün Evi

selanik atatürkün eviMustafa Kemal Atatürk'ün 1881 yılında doğduğu ev, Selanik'teki ilk duraklarınızdan biri olmalı. Ülkemiz açısından büyük bir manevi değere sahip olan bu ev, modern müzecilik anlayışı altında ziyarete açık durumda. Atatürk Evi Müzesi, Eski Şehir'de, Aya Dimitraya Mahallesi'nde, Apostolu Sokağı'nda, Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosluğu'nun içerisinde yer alıyor. Müzeyi Pazartesi günleri hariç, 10:00-17:00 saatleri arasında ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

2 – Aristotelous Meydanı

selanik aritotales meydanıSelanik'in en hareketli yeri Aristotelous Meydanı. Şehrin tam merkezinde bulunan bu meydan, neredeyse tüm şehri etrafında toplamış gibi bir izlenim bırakıyor. Aristotelous Meydanı'ndan denize doğru uzanan, trafiğe kapalı bir cadde var. Cadde üzerinde ise pek çok mağaza ve kafe bulunuyor. Meydanın ara sokaklarına girdiğinizde, karşınıza irili ufaklı dükkanlar, tavernalar ve balık pazarı çıkacak. Yunanistan'da kriz var deyip duruyorlar ama bütün mekanlar tıklım tıklım dolu. Anlamadık gitti.

3 – Paralia

selanik paralia bölgesiParalia bölgesi İzmir Kordon'a oldukça benziyor. Şehrin kalbinin attığı bir bölge olan Paralia'da, kafeler, restoranlar ve eğlence mekanları yer alıyor. Görüntü itibariyle neredeyse Kordon'un ikizi sayılabilecek nitelikte olan Paralia bölgesinde akşamüstleri yapılan yürüyüşler de bir hayli keyifli oluyor. Selanik'e gittiğinizde gününüzün küçük bir kısmını Paralia bölgesine ayırmanızı tavsiye ediyoruz.

4 – Beyaz Kule (Lefkos Pirgos)

selanik beyaz kuleParalia'nın sonuna kadar yürüdüğünüzde karşınıza Beyaz Kule çıkacak. Osmanlı döneminde, Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılmış olan Beyaz Kule, 1912 yılında yapılan Balkan Savaşları sonucu Yunanların eline geçmiş. O tarihlerde sembolik bir vaftiz töreniyle beyaza boyanan Beyaz Kule, ismini de buradan almış. Zamanla eski rengine geri dönen Beyaz Kule, şimdilerde müze olarak ziyarete açık durumda. Pazartesi günleri haricinde 08:30-15:00 saatleri arasında müzeyi gezebilirsiniz.

5 – Yedi Kule (Eptapytgio)

selanik yedi kule1431 yılında Osmanlı Devleti tarafından kent surlarının içerisine yaptırılan Yedi Kule, akropolün en yüksek noktasında, kent surlarının kuzeydoğu köşesinde yer alıyor. O dönemlerde Zincirli Kule ismiyle anılan Yedi Kule, 1980-89 tarihleri arasında hapishane olarak kullanılmış. Günümüzde açık hava müzesi haline getirilen Yedi Kule, şehrin en yüksek noktasında bulunması nedeniyle, harika bir panoramik manzaraya sahip. Kulenin hemen girişinde Osmanlı tuğrası ve kitabesi yer alıyor aynı zamanda.

6 – Aziz Dimitrios Kilisesi

selanik aziz dimitrious kilisesiUNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Aziz Dimitrios Kilisesi, Bizans'tan günümüze gelen en önemli eserlerden biri. Şehit olan Aziz Dimitrios'a ithafen Roma hamam kalıntılarının üzerine inşa edilen Aziz Dimitrios Kilisesi, 1493 yılında Osmanlılar tarafından camiye çevrilmiş. Kasimiye Cami olarak anılan kilise, 1949 yılında Ortodoks kilisesi olarak ibadete açılmış. Aziz Dmitrios Kilisesi'ni her gün 08:00-22:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

7 – Rotonda

selanik rotonda tapınağıSelanik'in en eski ve en ihtişamlı yapılarından biri olan Rotonda, Atatürk'ün Evi'nin aşağı caddesinde, Dimitriou Gounari ile Filippou sokaklarının kesiştiği noktada yer alıyor. İsmini dairesel şeklinden ötürü alan Rotonda, Roma İmparatorluğu'nun şehirdeki sarayının güneydoğu kısmındaki önemli parçalarından biriymiş. 379-395 yıllarında kiliseye dönüştürülen Rotanda, 1523-1591 yılları arasında Selanik'in katedrali olarak hizmet veriyormuş.

8 – Kamara (Galerius Kemeri)

selanik kamaraSelanik'te en çok bilinen ve burada yaşayan insanların buluşma noktası olan Kamara, 299 yılında Selanik'i başkent yapan Sezar Galerious'u onurlandırmak adına yaptırılmış. Dimitriou Gounari ile Egnatia sokaklarının kesiştiği yerde bulunan Kamara, Selanik gezinizde görmeniz gereken yerlerden biri. Günümüzde yalnızca bir bölümünün ayakta kalabildiği Kamara, şehrin ortasında bulunan oldukça görkemli bir yapı.
3 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
3
/

-

Teşekkür ederiz bu güzel hizmetiniz için.

  • Faydalı buldum (2)
  • Faydalı bulmadım (0)
3
/

-

Bütün Avrupa'yı ve uzak yerleri gezdik, nasıl olsa yakın, ne zaman olsa gideriz diye maalesef burnumuzun dibindeki, Atatürk'ün doğup büyüdüğü, bizim için ayrı bir önemi olan bu güzel şehri gezemedik. Verdiğiniz bu güzel bilgilerden sonra gitmek farz oldu. Artık en yakın fırsatta hedefimiz Selanik ile birlikte Gümülcine, Dedeağaç, Kavala gibi şehirler. Teşekkürler. Ayhan Turhal.

  • Faydalı buldum (2)
  • Faydalı bulmadım (0)
3
/

-

Neredekal.com bültenlerini keyifle takip ediyorum. Bu güzel ve keyifli şehri iki kere gezme şansım oldu. Gerçekten düzenli ve temiz bir şehir. Ayrıca Ata'mızın doğum yeri olması vesilesiyle gezmemiz ve görmemiz gereken yegane yerlerden bir yer diye düşünüyorum. Teşekkürler.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)