Afyon Kaplıcaları

Yorum Yok

Rota Önerileri Editor

Afyon Kaplıcaları

Dünyanın sayılı kaplıcaları arasında yerini alan Afyon kaplıcaları yüzyıllardır sağlık ve güzellik dağıtmaya devam ediyor.

Türkiye'de termal kaynaklarıyla ünlü şehirlerden biri de Afyon. Mineral bakımından zengin olan Afyon jeotermal enerji kaynaklarının Türkiye için önemi çok büyük. Öyle ki, yapılan araştırmalar sonucunda Afyon'da bulunan termal kaynakların dünyadaki birçok ünlü termal bölgesinin kaynaklarından kaliteli olduğu ortaya çıkmış. Gazlıgöl ve Gecek'in Fransa'nın ünlü termal bölgesi Vichy'den daha sağlıklı sulara sahip olduğu saptanmış.

Heybeli Kaplıcası

Konya karayolu üzerinde bulunan Heybeli Kaplıcası, Afyon'a 30 kilometre uzaklıkta bulunuuyor. Bizans döneminden bu yana kullanılan kaplıca “'Kızılkilise”' veya “'Kızılkirse”' isimleriyle de biliniyor. Heybeli kaplıcasının suları; aknelere, deri iltihaplarına, egzama, ürtiker ve kaşıntıya iyi geliyor.

Ömer Kaplıcası

Afyon merkezden bu kaplıcaya ulaşmak isterseniz işiniz çok kolay; Afyonkarahisar – Kütahya karayolu üzerinde. Afyonkarahisar merkezine 15 kilometre uzaklıktadır. Ömer Kaplıcası adını kutsal bir yerde, Ömer Dede yatırından alıyor.

Haberin kaynağı için: Voyager / Mart 2013

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)