Afyonkarahisar bölgesinde mutlaka yapılması gerekenler.

Afyonkarahisar Aktiviteleri

Kaplıcalarıyla ün yapmış, aynı zamanda zengin tarihi ve doğal güzellikleriyle Türkiye’nin keşfedilmesi gereken önemli şehirlerimizden biridir Afyonkarahisar.Afyonkarahisar Görülecek Yerler - Afyonkarahisar En İyi 10 Yapılacak Şey

Kaplıcalarıyla ün yapmış, aynı zamanda zengin tarihi ve doğal güzellikleriyle Türkiye'nin keşfedilmesi gereken önemli şehirlerimizden biridir Afyonkarahisar.

Antik kentlerinden kalelerine, yöresel mutfağından sosyal yaşantısı cezbeden Afyonkarahisar, keşfedilmesi gereken sayısız noktaya sahiptir. Hele ki bu şehre gelip de kaplıcaların tadını çıkarmadan olmaz tabii. Uzun bir tatil isteyenlere harika bir keşif yolculuğu sunan Afyonkarahisar'da yapılacak birçok aktivite bulunuyor aynı zamanda. Şehir merkezi başta olmak üzere her şehri farklı bir aktivite sunuyor misafirlerine.

Afyonkarahisar gezinizden önce kendinize bir gezi listesi hazırlamalısınız mutlaka. Listenizi bu yazımızda sizlerle paylaşacağımız bilgilerle şekillendirebilirsiniz. Konaklama seçeneklerini de görmek isterseniz, uygun Afyon otelleri sayfamıza bakabilirsiniz. İşte Afyonkarahisar'da yapılmasını önerdiğimiz aktiviteler:

Tabii ki bir yere giderken yapmanız gereken ilk şey, el yapımı reçellerle, balla, organik domatesler ve çeşitli peynirlerle yapacağınız bir kahvaltı olmalı. Afyonkarahisar'da uyanacağınız ilk sabah, iştahınız her zamankinden biraz daha açık olacak. Tabii ki şehrin tertemiz havasının bunda büyük etkisi olacak. Kahvaltınızı uzun tutup, köy reçellerinin ve peynirlerinin tadını demli bir çayla taçlandırabilirsiniz. Kahvaltının ardından uzun soluklu bir gezi sizi beklerken, siz her zamankinden daha dinç bir şekilde başlayacaksınız güne.

Afyonkarahisar'ın o meşhur kaplıcalarında dinlenmeyi sakın unutmayın. Eğer özel aracınız varsa ve Gazlıgöl'e uzak bir yerdeyseniz kesinlikle günün yarısını Gazlıgöl Kaplıcaları'nda veya şehrin başka bir kaplıcasında geçirebilirsiniz. Şifa dağıtan kaplıcalarda dinlenip, yılın tüm yorgunluğunu üzerinizden atacaksınız.

Afyonkarahisar'da alışveriş turları düzenleyin, kendinizi küçük hediyeler ödüllendirin mesela. Afyonkarahisar'ın hemen hemen her ilçesinde geleneksel motiflerle yapılan el işlerinden satın alabilirsiniz. Dilerseniz bir kök boyalı kilim, ipek halı, dilerseniz mermer biblolar, satranç takımları alın. Tatilinizi size anımsatacak küçük hediyeler geçirdiğiniz güzel zamanları hatırlatacaktır aynı zamanda. Tabii şehrin meşhur Napolyon kirazından ve vişnesinden alarak tatil dönüşü sevdiklerinize ikram etmeyi de unutmayın. :)

Afyonkarahisar'da kültür gezileri yapmayı sakın ihmal etmeyin. Müzeler, kaleler, kiliseler ve ören yerleri şehrin en görülesi ve en keyif veren gezilerini oluşturacak. Yapılacak şeyler listenize Afyonkarahisar Müzesi, Afyonkarahisar Zafer Müzesi, Afyonkarahisar Arkeoloji Müzesi, Şuhut'taki Synnada Antik Kenti, İscehisar'daki Dokimaia Antik Kenti, Dinar'daki Apameia Antik Kenti, İhsaniye Döğer Örenyeri'ni mutlaka ekleyin. Aynı zamanda Gazlıgöl'deki Avdalas Kalesi, Karahisar Kalesi, Sandıklı Kalesi'ni de görmeden tatilinizi sakın sonlandırmayın.

Afyonkarahisar'ın yöresel mutfağının zengin tatlarını denemeyi sakın unutmayın. Peki Afyonkarahisar'da ne yenir? Hemen söyleyelim; bu güzel şehirde damağınızla buluşturacağınız çok lezzet var. Çullama köfte, ilibada dolması, sulu köfte, sırt dolması, göce tarhanası, Afyonkarahisar salatası ve şakşuka yemenizi önerdiğimiz lezzetlerin başlıcaları. Afyonkarahisar kaymağı ve şekerlemelerini de tatmanızı tavsiye ederiz.

Bu arada Gazlıgöl'de Afyonkarahisar maden suyunu içmeden tatilinizi sakın sonlandırmayın. Keyifli bir Afyonkarahisar gezisi dileriz. :)

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın