Adım Adım Yaz Tatili Planlama Rehberi

Yorum Yok

Faydalı Bilgiler İncigül Semiz

Adım Adım Yaz Tatili Planlama Rehberi
Kış soğukları bitmiş, cıvıl cıvıl enerjisiyle gelen yaz, insanı birçok aktiviteye sürüklüyor değil mi? Kemiklerinize kadar hissettiren güneşin ısısı, ara ara tatlı esintilerin ve kat kat giyinmekten kurtulmuş olmanın verdiği huzurla insan daha da bir neşeli oluyor. Peki koskoca yazı nasıl değerlendireceğiz diye düşünüyorsanız, hatta şu an elinizde kalem kağıtla ne yapacağınızı tam olarak bilemediğiniz bir haldeyseniz size güzel bir haberimiz var. Neredekal.com ekibi olarak tatil nasıl planlanır, nasıl bütçe oluşturulur sorularını cevaplayarak, adım adım yapılacak aşamaları hazırladık. Hazırsanız başlayalım!

Adım 1: Ajanda Tutun!

Adım Adım Yaz Tatili Planlama RehberiTatil planlamak isteyen birçok insan internette kaybolur, blog okur, youtube vieosu izler, kafası karışır. Tam olarak ne yapacağından emin olamaz bir şekilde bunalır ve sayfaları kapatır. İşte bu noktada yapmanız gereken ilk şey ajandanızı ve kaleminizi alıp sizin için en uygun tatil gününü belirlemek olacaktır. İster bir haftalık tatil planı isterseniz iki üç günlük, hiç fark etmez. Tek yapmanız gereken, uygun günlerinizi belirdikten sonra alternatifleri not almak ve kendi bütçe ve zamanınıza göre kıyaslamak ve sizin için en doğru olanı seçmek olacaktır.

Adım 2: Bütçe Belirleyin

Bunun için ilk yapmanız gereken, yapmak istediğiniz tatilden ne beklediğiniz olacaktır. Tatil planı yaparken bütçe nasıl olmalıdır diye soranlar için, tatilde yapmak istediğiniz aktiviteleri, kalmak istediğiniz otelin hizmetleri, tatil yapmak istediğiniz konum ve ek masrafları gibi detayları kesinlikle bütçenize dahil etmeniz gerekiyor.

Tavsiye 1: Özellikle bütçe açısından kısıtlılık yaşayan öğrenciler! Öğrenciler İçin Yaz Tatilini Geçirebileceği Bütçe Dostu Oteller'e bakabilir, hem kaliteli hem de ekonomik tatil imkanına sahip olabilirsiniz.

Tavsiye 2: Olası sorunlar yaşamamak için bir tavsiyemiz daha var; tatil planınıza göre bütçe hazırlamayın, bütçenize göre tatil planı yapın!

Adım 3: Destinasyonu Belirleyin

Adım Adım Yaz Tatili Planlama RehberiNasıl bir tatil istiyorsunuz? Deniz, kum, güneş üçlüsü mü olsun? Yoksa kültür turu mu? Tam da bunları belirledikten sonra rotanızı çevirebileceğiniz yeri de bir nevi filtrelemiş olacaksınız. Ben ikisini de yapmak istiyorum derseniz bunun için de ülkemizde harika tatil bölgeleri bulunuyor. Bunları belirledikten sonra bir diğer aşamaya geçebilirsiniz.

Adım 4: Gideceğiniz Yerin Özelliklerine Bakın

Tamam, varış noktasını seçtiniz fakat burası tatil anlamında sizi gerçekten tatmin edecek mi? Yani sizin istediğiniz özelliklere gerçekten uygun bir lokasyon mu, buna bakabilirsiniz. Bu biraz daha kontrol aşaması kısmı fakat olası tersliklerle karşılaşmamak için iyi de bir yöntem, ne dersiniz?

Adım 5: Konaklama Türü Belirleyin

Siz nasıl bir konaklama istiyorsunuz? Bungalov mu, her şey dahil otel mi, yoksa apart mı? Bunu belirledikten sonra kalmak istediğiniz oteli seçebilirsiniz.

Adım 6: Otelinizi Seçin!

Adım Adım Yaz Tatili Planlama RehberiKonaklama türünüzü seçtikten sonra kalmak istediğiniz yerden beklentiniz nedir, bunları filtreleyin. Oda kapasitesi, oda büyüklüğü, otel olanakları, temizlik gibi birçok öncül ekleyebilirsiniz. Tüm bunları yaptıktan sonra otelinizi seçebilirsiniz.

Tavsiye: Özellikle bayram, resmi tatiller gibi günlerde oteller çok hızlı bir şekilde dolabiliyor. Bu gibi durumlarda hala vaktiniz varsa erken rezervasyon yaptırmayı unutmayın. Hem daha ekonomik hem de tatilinizi garantiye almış olacaksınız.

Adım 7: Ulaşım Türünüzü Belirleyin

Adım Adım Yaz Tatili Planlama RehberiGideceğiniz yere uçak ya da şehirlerarası otobüsle ulaşım sağlayacaksanız biletleri erkenden almakta fayda var, böylelikle tükenmiş olan biletlerle karşılaşmayacaksınız. Fakat ''Özel aracımla tatile gitmeyi planlıyorum.'' derseniz Özel Araçla Tatile Gitmek İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler yazımıza bakmanızda fayda olduğunu düşünüyoruz.

Adım:8 Yapılacaklar Listesi Hazırlayın

Adım Adım Yaz Tatili Planlama RehberiBir tatilden ne beklediğinizi çoktan belirlemiştiniz. Şimdi ise bunları unutmamak için basit bir yapılacaklar listesi hazırlayabilirsiniz. Hatta bu listeyi yanınızda götürüp yazdığınız her seçeneğe ufak bir tik atabilirsiniz. Tatil sonunda birçok güzel anınız olacak.

BONUS: Planlamak İçin Vaktim Kısıtlı Diyorsanız…

Sonuna kadar geldiniz fakat tatil planlamak için çok kısıtlı bir vaktim var diyenlerdeniz 10 Adımda Son Dakika Tatil Planlama Rehberi'ne bakabilirsiniz. Olası sorunları kontrol altına almış, harika bir tatile ilk adımı atmış olacaksanız.
Adım Adım Yaz Tatili Planlama Rehberi

DİPNOT: Bazen spontane bazen detaylı planlarla gerçekleşen tatiller olabilir. Bazen bir sürü bavulla bazen ise küçük bir sırt çantasıyla yolculuğa çıkabilirsiniz. Tüm bunları bir kenara bırakıp ana odaklandığınızda tatilinizin ne kadar güzel geçtiğini fark edeceksiniz. Bazen sadece yaşamak detaylardan daha önemlidir. Sorumluluk, iş stresi, koşturmaca olmadan... Sadece siz ve istekleriniz ön planda. Unutmayın, tatildesiniz ve bunun tadını çıkarın!

Sizin tatilinizi planlarken dikkat ettiğiniz adımlar nelerdir? Yorumlarda bizimle paylaşmanızdan mutluluk duyarız!

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)