Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Faydalı Bilgiler
Ekonomik Seyahat Etmenin İpuçları

Ekonomik Seyahat Etmenin İpuçları

Paylaş
Diley Kuru  
Eklenme: 12 Şubat 2016
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Ekonomik Seyahat Etmenin İpuçları
Birçok insan seyahat etmek, yeni yerler keşfetmek için büyük bütçelere ihtiyaç duyulduğundan yakınıp duruyor. Bazıları ise bunu başarabilen insanların bu işi nasıl yaptıklarını merak ediyor ya da onların maddi sıkıntı çekmediklerini düşünüyorlar. Aslında durum hiç de öyle düşünüldüğü gibi değil. Bu işin de bazı ekonomik sırları var elbette. Üstelik uygulaması da oldukça kolay. Siz istedikten sonra imkansız diye bir şey yoktur. Eğer sizi evinizden dışarı çıkmaktan alıkoyan şey para ise, sizinle paylaştığımız bu ipuçlarına bir göz atın deriz.

1 – Bütçenizi Belirleyin

ekonomik seyahat etmek

Her şeyden önce yılda sadece 1 haftalık seyahat için ne kadar bütçeye ihtiyacınız olduğunu belirlemeniz gerekiyor. Elinize geçen paranın ne kadarını kenara atabiliyorsunuz, öncelikle onu bilmelisiniz. Eğer bir yurtdışı seyahatine çıkmak istiyorsanız ve bu ilk olacaksa, o halde önce pasaport işlemlerinizi halledin. Pasaport İçin Gerekli Belgeler neymiş, ne değilmiş, önce onlar aradan bir çıksın.

2 – Gideceğiniz Yeri Buna Göre Seçin

hesaplı seyahat etmek

Bütçenizi belirledikten sonra, gideceğiniz şehri belirlemeye geliyor sıra. Sıkı bir araştırma yaparak, elinizdeki bütçeyle nerelere gidebiliyorsunuz, bir listesini çıkarın. Tam tersini de yapabilirsiniz. Yani önce gitmek istediğiniz yeri seçip, sonra bütçenizi buna göre oluşturabilirsiniz. Ancak gitmek istediğiniz yer oldukça pahalı olabilir ve bu da şevkinizi kırabilir. O yüzden bütçenize göre şehir seçmeniz sizin için daha iyi olur. Eğer bu bir yurtdışı seyahati olacaksa ve ilk kez yurtdışına çıkacaksanız, vizesiz bir ülke seçmenizi tavsiye ediyoruz.

3 – Seyahatinizi Birkaç Ay Önceden Planlayın

hesaplı tatile çıkmak

Bu önünüzde, bütçenize ek bir şeyler katmanıza ya da sıfırdan bir bütçe yaratmanıza zaman sağlayacaktır. Mesela seçtiğiniz ülkenin para birimi Euro ise, her ay maaşınızla minimum 50 Euro satın alıp kenara atabilirsiniz. Seyahate çıkacağınız gün gelip çattığında maddi açıdan kendinizi daha rahat hissedersiniz bu sayede. Ayrıca geziniz bittiğinde, "her şey güzeldi de, şimdi ay sonunu nasıl getireceğiz" gibi sendromlara da girmemiş olacaksınız. Çünkü siz bütçenizi birkaç ay öncesinden ayırmıştınız zaten, öyle değil mi?

4 – Uçak Biletinizi Buna Göre Alın

ekonomik tatile çıkmak

Bir seyahat planı yaparken, uçak biletinizi aylar öncesinden almanız size maddi açıdan büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Firmaların yaptığı çeşitli kampanyalardan yararlanarak, oldukça uyguna uçak bileti alabilirsiniz. Bununla birlikte ucuz uçak bileti bulmanın da bazı püf noktaları var. Mesela hafta içi ve gece uçuşları daha uygun oluyor. Bir de gece saatlerinde promosyon bilet yakalama şansınız da var.

5 – Hostelde Kalın ya da Ev Kiralayın

hosteller güvenilir mi

Ekonomik olmanın en sert kurallarından biri lüksten feragat etmektir. Dolayısıyla değil 4-5 yıldızlı otellere, 2 ve 3 yıldızlı otellere bile bakmayacaksınız. Sizin için kalacağınız yerin temiz ve güvenilir olması önem taşımalı. Hosteller bu noktada akıllıca olabilir. Ev kiralama seçeneğiniz de bulunuyor. Bunun için oldukça güvenilir kanallar var. Özellikle 4-5 kişilik bir arkadaş grubuysanız ev kiralamak oldukça mantıklı. Bir de şehir merkezinde konaklamak her ne kadar rahat olsa da, burada bulunan hosteller de pahalı olabiliyor. Şehir merkezinden 10-15 dakika uzaklıkta bir yerde konaklama yapmanız ekonomik açıdan daha iyi olacaktır.

6 – Toplu Taşıma Kullanın

ekonomik gezmenin püf noktaları

Lüksten feragat edeceğiniz kadar, konforunuzdan da ödün vermeniz gerekiyor. Araba kiralamak her zaman en kolay yol olmuştur. Ancak bu bazı yerlerde masraflı olabiliyor. Ancak şunu bilin ki, toplu taşıma da işinizi görecektir. Kalacağınız süreye göre oradan kart çıkartabilirsiniz. Otostopu da tercih edebilirsiniz tabi. :)

7 – Pahalı Kafe ve Restoranlara Gitmeyin

ekonomik gezmenin sırları

Mümkün olduğunca sokak yiyeceklerini tercih edin ya da kendinize bir sandviç hazırlayın. Elbette ki en azından 1 gün gittiğiniz yerin mutfağını deneyimlemek isteyeceksinizdir. Ama bunu seyahatiniz boyunca alışkanlık haline getirmeyin. Yeme ve içmeye olabildiğince minimum harcama yapın. Bu konuda sırt çantalılardan örnek alın deriz. Bir kahvaltıya 30 Euro vermek emin olun hoşunuza gitmeyecektir.

8 – Paket Şehir Turlarına Bir Göz Atın

ekonomik gezmenin ipuçları

Küçük bir hesap yapın. Kendi başınıza gezmeniz mi, yoksa bir paket tur satın almak mı daha karlı? Paket turların içerisine genelde ulaşım ve öğle yemeği de dahil olabiliyor. Müze, vs. gibi girişleri ise cebinizden ödeyeceksiniz her iki durumda da. Eğer yakın yakına bir rakam çıkıyorsa, kendinizi zorlamanıza gerek yok. Paket şehir turu satın alabilirsiniz.

9 – Hediyelik Eşya Dükkanlarından Uzak Durun

ekonomik seyahatin ipuçları

Zaten bu seyahate çıkmak için aylardır para biriktiriyor, her şeyin en hesaplısına yöneliyorsunuz. Üstüne bir de aileme ve arkadaşlarıma hediye götüreceğim diye kendinizi zorlamayın. Üstelik siz orada turistsiniz. Neredeyse her ülkede turistlerin hediyelik eşya dükkanlarında başlarına neler geldiğini söylememize gerek yoktur herhalde. Zaten yakın çevreniz de hangi şartlarda gezdiğinizi bildiklerinden böyle bir beklentiye girmeyeceklerdir.

10 – Duramıyorsanız Pazarlık Yapmaktan Çekinmeyin

ekonomik seyahatin sırları

Tamam, hadi dayanamadınız ya da en azından en sevdiğiniz kişiye sembolik de olsa bir şey vermek istediniz ve girdiniz bir hediyelikçiye. Birincisi, bu işi son güne bırakın. İkincisi ise Türk olduğunuzu unutmayın ve pazarlık gücünüzü konuşturun. İngilizcenizin yeterli olmadığını düşünüyorsanız, geziye çıkmadan önce biraz alıştırma yapabilirsiniz.