Tatil Dönüşü İş Sendromunu Atlatmanın 10 Yolu, Türkiye

Tatil Dönüşü İş Sendromunu Atlatmanın 10 Yolu

4 Yorum

Faydalı Bilgiler Diley Kuru

Tatil Dönüşü İş Sendromunu Atlatmanın 10 Yolu
Tatil dönüşü iş sendromu dediğimiz şey ömür törpüsü gibidir adeta. Özellikle 330 gün sırf 1 haftalık tatil için çalışıyormuş gibi hissedenlerin durumu bayağı bir iç karartıcı görünüyor. Bir gün öncesinde şezlongda yatıp uyurken, sabahın köründe kalkıp işe gidince insan duvara toslamış gibi bir sarsıntı yaşıyor ruhunda. Durumu bu kadar içselleştirmeden derin bir nefes almalı ve bu sendromdan nasıl kurtulacağınıza dair ipuçlarımıza şöyle bir göz atmalısınız bizce. İşte tatil dönüşü iş sendromunu atlatmanın 10 yolu.

1 - Tatilden Bir Gün Önce Dönün

tatil donusu is sendromu nasil atlatilirÜzgünüz ama 1 haftalık tatlı hayatınız artık sona erdi. Gerçek hayatınıza kaldığınız yerden devam etmek durumundasınız. İstifa etmeye yeltenmeden önce, tatilden bir gün önce dönmeyi deneyin bakalım nasıl olacak. Pazar yerine Cumartesi döndüğünüz takdirde, tatil dönüşü iş hayatınıza adaptasyon sürecinizin çok daha kısa süreceğini buyurmuş uzmanlar. Hem yol yorgunluğunuzu atmanız için de kendinize fırsat tanımış olacaksınız.

2 - Döner Dönmez Ev İşlerine Gömülmeyin

tatil donusu is sendromuArkanızdan kovalayan mı var, haldır haldır toz bezlerine saldırmak da neyin nesi oluyor. Yapacağınız tek şey valizinizi boşaltmaktan öteye geçmemeli. Kendinize biraz süre tanıyın. Tatilde depoladığınız motivasyonu ev işlerine heba etmeyin. Sadece valizinizden çıkardıklarınızı yıkayın, kurulayın ve ütüleyin. Ki zaten bu saydıklarımızın da bezdirici gücü oldukça fazla.

3 - Döndüğünüz Hafta Sosyal Çevrenizle Vakit Geçirin

tatil donusu is sendromunu atlatmanın yollarıEvden işe, işten eve yaparsanız bu içinizdeki bunalımı daha da körükler, emin olun. Sonuç olarak bir haftadır sosyal çevrenizden uzaktınız. Döndüğünüz hafta yakın arkadaşlarınıza, ailenize sıklıkla vakit ayırın. Çıkın dışarıda yemek yiyin, bir şeyler için. Sosyalleştiğiniz sürece yaşadığınız sendromdan biraz daha uzaklaşmış olacaksınız.

4 - Tatili Anımsatacak Şeyler Yapın

tatil donusu sendormuHayır, içinizdeki yarayı kanatmaya çalışmıyoruz. Bazı şeyleri yenmek için o şeyin üzerine gitmek gerekiyor ya bazen, o mantıkta düşünebilirsiniz. Mesela hafta sonları havuza gitmek, yaşadığınız şehir deniz kenarındaysa plajlara takılmak gibi şeylerden bahsediyoruz. Ya da yakın çevrenizde gezilebilecek yerlere de gidebilirsiniz. Hiç olmadı masaj yaptırabilirsiniz. Buradaki amaç, dinlenmek için illa ki şehirden uzaklaşmak gerekmediğini su yüzüne çıkarmak.

5 - Akşamları Kısa Yürüyüşlere Çıkın

tatil donusu sendormu nasıl atlatılırTelevizyonda, gazetede, orada burada uzmanlar bas bas bağırıyor egzersiz yapın da yapın diye! Hayatın her alanında kendimizi iyi hissetmek ve enerji depolamak için hafif egzersiz yapmamız zaten gerekli. Düzenli olarak böyle bir alışkanlığınız olmasa bile akşam saatlerinde kısa yürüyüşler yapmanızı tavsiye ediyoruz. Bir takım uzmanlar der ki; ‘yürüyüş yapmak, kafamızın içinde dönüp duran ve bizi buhrana sürükleyen sorunlardan bir nebze de olsa uzak kalmamızı sağlar.' Sahil kenarında oturan okurlarımız bu konuda biraz daha şanslı elbette.

6 - Evim Güzel Evim Sloganıyla Etrafı Çınlatın

tatil donusu sendrom yaşamakEvinizin gerçek yaşam alanınız olduğuna kendinizi ikna etmeniz gerekiyor. Herkes yaşadığı evini seviyor, yatağını özlüyor ve evindeki sıcaklığı hiçbir yerde bulamıyordur elbette. Ancak 1 haftalık şehir dışı seyahati, maalesef evimizin değerini anlayabilmemiz için yeterli bir süre değil. Eve ayak basar basmaz, ‘cehennem hayatına hoş geldim' demek yerine, ‘evim güzel evim' diye özlem gidermelisiniz.

7 - Pazartesi İşe En Şık Halinizle Gelin

tatil donusu sendrom yaşamamak icin ne yapmaliMümkünse tatile çıkmadan önce, döndüğünüzün ilk iş gününde ne giyeceğinizi ayarlayın. En azından döner dönmez bir de bununla uğraşmayın yani. Pazartesi günü işe olabildiğince şık gelmenin avantajına gelecek olursak; bir kere misler gibi bronzlaşmışsınız, şu an en güzel/en yakışıklı halinizle çıkacaksınız iş arkadaşlarınızın karşısına. Üstüne bir de güzel şeyler giyindiğiniz vakit, arkadaşlarınızın size edeceği iltifatlar moralinizi oldukça yükseltecektir. Hem bu sayede kendinizi daha enerjik hisseder ve işlerinize daha kolay adapte olursunuz. Bu da bir nevi uzman görüşü sayılır ve denemeye değer.

8 - İşinizi Sevin

tatil donusu sendrom yaşamamak icin ne yapmaliMaalesef pek çok insanın en fazla mustarip olduğu konu bu. İşinizi sevmiyorsanız, bu saydığımız maddelerin birçoğu işe yaramayacaktır. Çünkü işini seven insanın yaşayacağı sendrom işe başlamaktan ziyade, gittiği yere doyamadan geri dönecek olmasıdır. Ki bu da zaten kolay atlatılır. Ancak işinizi sevmiyorsanız, tatil dönüşü ölümcül derecede acı çekebilme olasılığınız yüksektir. Kendinize bunu yapmayın, işinizi sevmeye çalışın.

9 - Ay Sonunu Düşünmemeye Çalışın

tatil sendromuEvet, bu da aşılması en zor durumlardan biri. Yediniz, içtiniz, gezdiniz, eğlendiniz, e sonra? Banka hesabınıza korkudan bakamaz durumdasınız ve muhtemelen cebinizde kalan son kağıt paralarınız da giderek yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. İşte bu yüzden diyoruz ki, tatile çıkmak için ayın son haftası mükemmeldir. Ne de olsa döndüğünüzde ay başı çoktan gelmiştir. Tatilde vurdumduymaz bir şekilde para harcayıp (ki bizce tatilde harcanan paraya acımamak gerek) döndüğünüzde kara kara düşünmeye başladıysanız, sendromunuza bir yenisini daha eklemiş olacaksınız, tebrikler. Bunu yapmayın, aksine ‘geçirdiğim güzel günler için her kuruşuna değdi' deyin ve sabırla ay sonunun gelmesini bekleyin. Çaktırmadan.

10 - Dayanabiliyorsanız Yaz Sonu Tatile Çıkın

tatil sendromunu atmatlak için tavsiyelerTatile erkenden çıkarsanız, herkes tatile gittiğinde siz çalışıyor olursunuz ve yazın bir an önce son bulması için dua etmeye başlarsınız. Üstelik tatil fotoğraflarınız da çoktan eskimiş olur. Dişinizi sıkıp tatil için Ağustos ayının ortalarını tercih ederseniz, döndüğünüzde işe çok daha kolay adapte olur ve yaz mevsimine güzelce veda edersiniz.

Bonus: Çarşamba İş Başı Yapın

tatil dönüşü iş sendromunu atlatmanın yollarıBunun için tatile hafta ortası çıkmanız gerekiyor eğer süpersonik bir patronunuz yoksa tabii. Çarşamba iş başı yapabiliyor olmak tatil dönüşü büyük bir lüks. Hem iş hayatınıza hem kendi sosyal hayatınıza adaptasyonunuz çok kısa bir sürede gerçekleşir ve planınızı, programınızı düzgün bir şekilde yoluna koyabilirsiniz. Yoksa ki bu iş pazartesi var oldukça mümkün değil çözülmez.
4 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
4
/

-

Öneriler çok akıllıca görünüyor, yoksa yazıda da belirtildiği gibi insan duvara toslamış gibi olabiliyor, keşke tatile çıkmasaydım, o güzel günleri nasıl unutabilirim, şimdi …'da olmak vardı gibi hayallere dalabiliyor.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

İzinden dönüp işe başladığım şu Pazartesi gününde, bu yazı bir harika oldu. :) Hafta ortası işe başlayamamış olsak da, diğer maddeler bu süreci atlatmama yardımcı olacak. :)

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Hafta ortasında işe başlayarak haftayı kısaltma fikri çok cazip geldi. Bunu denemeye çalışacağım.

  • Faydalı buldum (2)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Valla bence bu yazıyı okumak tatil dönüşü sendromu yaşamayanları bile sendroma sokabilir. Çok abartılı bence. Ben şahsen tatil dönüşü evimi, iş arkadaşlarımı ve doğal ortamımı, atmosferini özlemiş oluyorum. Kimsenin de bu anlatıldığı kadar down olduğunu düşünmüyorum, zaten olanlar da sürekli bir işte çalışmayanlardır muhtemelen.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (2)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)