29 Ekim'i Daha Da Anlamlı Kılan 8 Yer

Yorum Yok

Rota Önerileri Diley Kuru

29 Ekim'i Daha Da Anlamlı Kılan 8 Yer
Her ne kadar zor günlerden geçiyor olsak da, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı yine tüm coşkusuyla yaklaşıyor. Milli duygularımızın daha da bir kabardığı, tüylerimizin diken diken olduğu, Türk Ulusu için fazlasıyla anlam ve duygu yüklü bir gün 29 Ekim. Bugün özgürce nefes alabiliyorsak eğer, bunu Atatürk ve silah arkadaşlarının 92 yıl önce verdiği bağımsızlık mücadelesine borçluyuz. Bizler de bunun bilincinde olarak, Türk Ulusu için büyük bir önem teşkil eden bu günde, sizlere Cumhuriyet Bayramı'mızı daha da anlamlı kılacak ziyaret noktalarını listelemeyi kendimize borç bildik. Şimdiden 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'mız hepimize kutlu olsun!

1 – Bandırma Vapuru

bandırma vapuruMustafa Kemal Paşa, 19 Mayıs 1919 günü, Osmanlı hükümeti tarafından, bölgede düzeni sağlaması için Bandırma Vapuru ile Samsun'a gönderildi. Sonrasında ise çoğu ilde kongreler düzenlemiş ve Milli Egemenliğin temellerini atmaya başlamış. Atatürk'ün Milli Egemenlik ilkesine dayanarak Türk Kurtuluş Savaşı'nı başlatmasıyla, Cumhuriyet'in ilanına da adım adım yaklaşmış olduk. Yani diyebiliriz ki, aslında her şey Atatürk'ün Bandırma Vapuru'yla yaptığı seyahatlerle başladı. Şu an Samsun'da müze olarak ziyarete açık olan Bandırma Vapuru'nu, bu anlamlı günde mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

2 – Müze Köşk

müze köşkMüze Köşk'ün de 29 Ekim için anlamı oldukça büyük. Ankara'nın başkent ilan edilmesinden sonra Atatürk, egemenliğin ulusa dayandığı bir sistem olan Cumhuriyet yönetiminin ilanı için hazırlıklara başladı. 28 Ekim akşamı yakın dostlarını Çankaya Köşkü'nde yemeğe davet eden Atatürk, ‘efendiler, yarın Cumhuriyet'i ilan edeceğiz' şeklindeki inanç dolu sözleri haykırmış oldu. Çankaya Köşkü ziyarete açık değil belki ama bir benzeri olan ve Atatürk'ün hem dinlenme hem de çalışma yeri olan bu Müze Köşk, şu an müze olarak ziyarete açık durumda. Dışı kadar içi de bir hayli görkemli olan ve Ankara'nın Çankaya ilçesinde yer alan bu yapı, Atatürk'ün eşi Latife Hanım'la yaşadığı ev aynı zamanda.

3 – Kurtuluş Savaşı Müzesi

kurtuluş savaşı müzesiI. TBMM binası olarak kullanılan Kurtuluş Savaşı Müzesi, eski adıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi Müzesi'nde, o döneme ait kullanılan eşyalar, Atatürk İlke ve İnkılaplarının anlatıldığı odalar, belli dönemlere ait belgeler ve meclis toplantı odası sergileniyor. Atatürk ve milletvekillerinin balmumu heykellerinin de yer aldığı Kurtuluş Savaşı Müzesi, 29 Ekim'de ziyaret edebileceğiniz önemli noktalardan biri.

4 – Ankara Hipodromu

ankara hipodromuBelki de en anlamlı duraklardan biri Ankara Hipodromu. Öyle ki, Atatürk, Cumhuriyet'in ilanının 10. yılında verdiği Onuncu Yıl Nutku'nu burada haykırmış ve o tarihi söz ilk kez burada yankılanmış; ‘Ne Mutlu Türküm Diyene!' Her 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda devlet protokolünün de katılımıyla resmigeçit ve törenler düzenleniyordu burada. Şimdilerde bu uygulama ne yazık ki biraz gevşek. Yine de o dönemlerden miras kalan önemli bir nokta bizim için Ankara Hipodromu.

5 – Dolmabahçe Sarayı

dolmabahçe sarayıİstanbul Beşiktaş'ta yer alan Dolmabahçe Sarayı, 29 Ekim tarihlerinde hiç olmadığı kadar kalabalık oluyor belki de. Atatürk'ün son dönemlerini yaşadığı ve hayata gözlerini yumduğu Dolmabahçe Sarayı, her Türk gencinin ziyaret etmesi gereken bir nokta. Atatürk'ün dokunduğu eşyaları görmek, O'nun soluduğu havayı solumak, gözlerimizi dolduruyor ve tüylerimizi diken diken ediyor her seferinde.

İlginizi Çekebilir: Dolmabahçe Sarayı Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

6 – Anıtkabir

anıtkabirUlu Önder Atatürk'ün ebedi istirahatine çekildiği Anıtkabir, son birkaç yıldır tarihinin en kalabalık 29 Ekim'lerini yaşıyor. Bu ülkede yaşayan herkesin Atatürk'e büyük bir vefa borcu olduğu su götürmez bir gerçek. O'nu böylesine bir günde yalnız bırakmamak ve Ata'mızın huzuruna çıkmak için bu fırsatı çok iyi değerlendirmeliyiz düşüncesindeyiz. Eğer bu Cumhuriyet Bayramı'nda Ankara yakınlarında olacaksanız eğer, Anıtkabir'i mutlaka ziyaret etmelisiniz.

7 – İzmir Cumhuriyet Meydanı

izmir cumhuriyet meydanıSıra geldi coşku dolu kutlamalara. Bu konuda bizler için İzmir her zaman başköşede. Ülkemizin her yerinde Cumhuriyet Bayramı, meydanlarda, sokak aralarında coşkuyla kutlanıyor ve hemen hemen her yerde fener alayları düzenleniyor elbette. Ancak İzmir'deki Cumhuriyet Meydanı'nda bu kutlamalar bambaşka bir tatta oluyor. Bilmeyenler için; İzmir Cumhuriyet Meydanı, 10 Kasım'da insanların Atatürk portresini oluşturdukları yer aynı zamanda.

8 – İstanbul Boğazı

istanbul boğazıHer yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda muhteşem gösterilere sahne oluyor İstanbul Boğazı. Havai fişekler, ses ve ışık gösterileri binlerce insanı İstanbul Boğaz hattında buluşturuyor. Hatta bazı firmalar, tekne turu bile düzenliyorlar. Yani geçen seneye kadar İstanbul Boğazı, Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının değişmez adresiydi. Maalesef bu yıl yaşanan talihsiz olaylardan ötürü, boğazdaki kutlamalara bir kısıtlama getirilip getirilmeyeceği merak konusu. Ancak siz yine de takipte olun deriz.

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)