Bursa Gastronomi Rehberi

Yorum Yok

Rota Önerileri Seyhan Ahen

Bursa Gastronomi Rehberi
Osmanlı döneminin en güzel ve en yeşil şehirlerinden biri olan Bursa, yıllarca Osmanlı İmparatorluğuna hizmet etmiş, Türkiye'nin önemli şehirleri arasında yer alıyor. Osmanlı İmparatorluğu'na 39 yıl başkentlik yapan Bursa, gerek ilçelerinde gerek mimarisinde, gerek alışkanlıklarda Osmanlı izlerini taşımaktadır. Bursa mutfağına ise ayrı parantez açmak istiyoruz. Yemek kültüründe Osmanlı'nın izlerini günümüzde de hala taşımakta olan Bursa, Osmanlı Saray mutfağının oldukça etkisi altında kalmış. Padişahları mutlu eden reçeteler, onların damak tadına göre bulunan birbirinden farklı ve zıt lezzetlerin birleştiği Bursa mutfağına bu yazımızda gelin beraber daha yakından bakalım. ''Bursa'da Ne Yenir?'', ''Bursa'nın Neyi Meşhurdur?'' sorularınızın cevabı bu yazımızda...

Bursa Gezilecek Yerler

Bursa Gastronomi RehberiBursa şirin mi şirin köyleri, Uludağ Milli Parkı ile eşsiz doğası, yenilenen yüzüyle şehir hayatı, yıllara meydan okuyan Koza Hanı, yemyeşil parkları ile gezmesi keyifli, ulaşım açısından da oldukça kolay bir destinasyon. Bursa Şehir Merkezi'ndeki gezilecek yerleri merak edenler için Bursa Gezilecek Yerler yazısını, bahar aylarında şehirden daha fazlasını merak edenler için ise En Güzel İlkbahar Rotası: Bursa adlı yazımızı okumanızı öneriyoruz.

Bursa Yöresel Lezzetler

Bursa özellikle et ağırlıklı bir mutfağı olan, saray mutfağında kullanılan reçetelerin günümüze yansımış halini görebileceğiniz çeşitlilikte bir zenginliğe sahip. Gelin Bursa'da tadabileceğiniz lezzetlere beraber bakalım.

İskender Kebap

Bursa Gastronomi RehberiTürkiye'nin en çok sevilen yemeklerinden biri olan İskender Kebap, Bursa'ya özgü bir lezzet. Bursa'da yiyebileceğiniz bir ok yer olduğu gibi her mekanın eti de lezzeti de birbirinden farklı. İstanbul'daki İskendercilerin aksine Bursa'da tabana yayılan pide üstüne domates sosu dökülür, daha sonra sosun üzerine dönerden kesilen döner parçaları konur ve en son üzerine kızgın tereyağ, parça et koyulmaktadır.

Pideli Köfte

İskender'e benzeyen sunumu ile servis edilen Pideli Köfte, döner yerine köfte kullanılarak yapılıyor. Bursa'da Kayhan Çarşısı'nda yan yana bir sürü pideli köfte yapan dükkanlarda bulacağınız yumuşacık ve sulu köftesi ile normal köftelerden farklı olan bu lezzeti Bursa'da tatmanızı öneriyoruz.

Tesis Fiyatı

03 Haziran 2022 giriş oda fiyatı

330 TL

En Uygun Fiyata Git

İnegöl Köfte

Bursa Gastronomi RehberiTürkiye'nin hemen hemen her yerinde meşhur olan İnegöl Köfte, Bursa'nın İnegöl ilçesinden çıkan bir lezzet. Kuzu ve dana etinin karıştırılmasından dolayı oluşan lezzet, baharatlarla harmanlanarak herkesin damak tadına hitap ediyor. Yolunuz Bursa'ya veya bir şekilde İnegöl bölgesine düşerse mutlaka bu köfteyi tadın.

Muradiye Çorbası

Tadı tavuk suyu çorbaya benzeyen, başlangıç menülerinin vazgeçilmesi tadı olan Muradiye Çorbası, Bursa'nın yöresel lezzetleri arasında. Tarifinde tavuk, kabak, havuç, şehriye, yoğurt ve un mevcut.

Tesis Fiyatı

03 Haziran 2022 giriş oda fiyatı

650 TL

En Uygun Fiyata Git

Cantık

Bursa Gastronomi RehberiTatar Mutfağına özgü bir lezzet olan Cantık günümüzde sadece Cantık üreten pide salonları tarafından usulüne uygun şekilde yapılmaktadır. Görüntü itibariyle açık pideyi anımsatan Cantık, kıymalı harcın el açması mayalı hamurun üzerine konularak taş fırında pişirilmesiyle lezzetli bir hamur işine dönüşür. Bursa gezinizde mutlaka bir Cantık yemeyi deneyin. Boyutları ise pideye göre daha ufak.

Süt Helvası

Bursa Gastronomi RehberiYazımızda Osmanlı İmparatorluğuna yıllarca başkentlik yapan Bursa'nın saray mutfağından oldukça etkilendiğini ve günümüzde de bu lezzetlerin sürdürüldüğünden bahsetmiştik. Süt Helvası da bir saray tatlısı esasında. Süt, şeker, un, yumurtadan oluşan basit bir tarifle görüntüsü kazandibini anımsatan, yapımı basit, tadı oldukça hafif olan bu tatlıyı Bursa'da birçok yerde deneyebilirsiniz.

Etli Kereviz

Bursalıların ete düşkün olduğunu belirtmiştik. Kereviz yemeği her ne kadar kalorisi düşük ve sağlıklı bir yemek olsa da Bursa'da kemikli parça et konularak ve terbiye edilerek servis ediliyor.

Tesis Fiyatı

03 Haziran 2022 giriş oda fiyatı

617 TL

En Uygun Fiyata Git

Kuru Fasulye

Bursa Gastronomi RehberiBirbirinden farklı kuru fasulyecileri ile farklı lezzetler arayanlar için Bursa'da bulunan birkaç restoran bu anlamda oldukça deneysel lezzetler peşinde. Etli kuru fasulyeden, kestaneliye, kavunludan, tahinliye, ayvalıdan, sucukluya ve hatta simit aromalıya kadar hiçbir yerde göremeyeceğiniz kuru fasulye çeşitlerini Bursa'da tadabilirsiniz.

Kemalpaşa Tatlısı

Peynir Tatlısı olarak da bilinen Kemalpaşa tatlısı hafif şerbeti ve içindeki özel peyniri ile Bursa'nın özel lezzetlerinden. Kemalpaşa alt üstü nesi farklı ki demeyin, Bursa'da bu lezzeti özellikle yemekten sonra mutlaka tadın.

Tesis Fiyatı

03 Haziran 2022 giriş oda fiyatı

700 TL

En Uygun Fiyata Git

Kestane Şekeri

Bursa Gastronomi RehberiBursa denilince sanırım herkesin aklına gelen ikinci yemek Kestane Şekeri. Bursalılar için yemelik değil de bir yere hediyelik olarak götürülen kestane şekerini kim sevmez! Bu konuda da geliştirmeler yapan Kestane üreticileri, çikolatalısından, fındık aromalısına, beyaz çikolatalısından, sürülebilir kıvamda olan Kestane şekerine kadar çeşit çeşit ürünler geliştirmişler. Bursa ziyaretinizde mutlaka sevdiklerinize birer paket almanızı tavsiye ediyoruz.

Tahanlı(Tahinli Pide)

Bursa Gastronomi RehberiBursa'nın tatlı düşkünlüğü hamur işlerine de yansımış. Özellikle sabah kahvaltılarda yenen ve Bursa'daki her fırının yaptığı Tahanlı, aslında Tahinli bir pide. Yumuşacık pidenin üzerine sürülen tahinin yarattığı enfes lezzet, fırından çıktığında mutlaka sıcak sıcak yenmeli.

Cevizli Lokum

Görüntü itibariyle Eskişehir'in meşhur haşhaşlı çöreğine benzeyen, halk arasında ‘'Kına lokumu'' olarak bilinen ceviz harcı ile yapılan bir ekmek aslında Cevizli Lokum. Bursa'da hemen hemen her yerde bulabileceğiniz bu lezzet Tahanlı ile birlikte sabah kahvaltısında çok güzel gidiyor.

Tesis Fiyatı

03 Haziran 2022 giriş oda fiyatı

807 TL

En Uygun Fiyata Git

Mihaliç Peyniri

Bursa Gastronomi RehberiAdını Bursa'nın Karacabey ilçesinden alan bu peynir, Bursa'ya özgü bir lezzet. Sert, bol gözenekli, tuzlu olan bu peynir makarnalarda, tost yapımında, çorbalarda rendelenerek kullanılıyor.

Bursa'da Nerede Kalınır?

Bursa Gastronomi Rehberiİstanbul'dan sadece iki saat uzaklıkta yer alan bu doğa ve lezzet şehrini mutlaka keşfedeceğiniz bir plan yaptığınızda, Bursa şehir merkezinde kalabileceğiniz Bursa Otel Rehberi seçkimizde size en uygun olan tesisi inceleyebilir, Bursa'nın keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz.

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)