29 Ekim Tatiline Özel 3 Günlük Kaçış Rotaları, Türkiye

29 Ekim Tatiline Özel 3 Günlük Kaçış Rotaları

Yorum Yok

Rota Önerileri Sevgi Özdil

29 Ekim Tatiline Özel 3 Günlük Kaçış Rotaları
Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün bizlere emaneti, cumhuriyetimiz 95 yaşında. 29 Ekim'in hafta sonuyla birleşerek pazartesi gününe denk gelmesi ve tatilin de 3 güne çıkmasıyla kış gelmeden mini bir kaçamak arayanlar için harika bir liste hazırladık.

Gaziantep kalesi

1 - Gaziantep

Sivil havayolu şirketlerinin bu aralar sürekli düzenlediği kampanyaların birinden faydalanarak indirimli gidiş - dönüş uçak biletinizi kolaylıkla alabilir, Neredekal.com'dan da bütçenize ve konaklama zevkinize göre bir tesis ayarladıktan sonra tatilinizi planlamaya başlayabilirsiniz.
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

Gaziantep'te;

Zeugma*Dünyanın 2. En büyük mozaik müzesi olan Zeugma Müzesi gezilecek yerler listenizin olmazsa olmazı. Mutlaka gezip görmeniz gereken bir müze. Giriş ücretli ve müze kart geçerli. Eğer gidebilirseniz de Zeugma Antik Kenti'ni görmenizi tavsiye ederiz.
*Gaziantep Arkeoloji Müzesi gezebileceğiniz bir diğer yer. Bölgede yapılan arkeolojik kazılarda ele geçen ve satın alma yöntemiyle toplanan ilgi çekici ve zengin bir koleksiyon bu müzede sergilenmektedir. Müze kart geçerli olup kart sahibi olmayanlar 6TL ödeyerek müzeye girebilir.
antep bedesten*Bakırcılar çarşısı, bedestenler, hanlar ve tarihi Gaziantep evleri de keşfedebileceğiniz diğer yerler arasında.
*Bunların yanında zamanınız kalırsa Gaziantep Kalesi'ni, Medusa Arkeolojik Cam Eserleri Müzesi'ni, Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi'ni, Bayazhan Gaziantep Kent Müzesi'ni, Şahinbey Savaş Müzesi'ni ve diğer müzeleri keşfedebilirsiniz.
katmer*Gurme lezzetlerine gelecek olursak; baklavasız, küşlemesiz ve beyran çorbasız olmaz. Bunların yanında tatlı katmeri, kuru patlıcan dolması, kuzu ciğer kebabı ya da yöresel adıyla cağırtlak ve yuvalama çorbasının tadına bakmadan buradan ayrılmayın. Bu harika lezzetler için Aşina adlı restoranı tavsiye ederiz. Dibek kahvesinin ve melengiç kahvesinin de tadına bakmayı ihmal etmeyin. Bu kahveler içinse adresiniz Tahmis Kahvesi olsun deriz.
Antalya

2 - Antalya

Akdeniz'de yazın hala bitmediğinin en güzel kanıtı Antalya. Hala cıvıl cıvıl ve rengarenk. Bunaltıcı sıcak havaların yerini rahatlatıcı ılık havalara bıraktığı Antalya'da tam kafa dinlemelik ve gezmelik dolu dolu 3 gün geçirebilirsiniz. Kampanyalardan faydalanıp indirimli uçak biletinizi alıp, Neredekal.com'dan da otelinizi ayarladıysanız hadi Antalya gezilecek yerler ve yapılacak şeyler listenizi hazırlayalım.
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

Antalya'da;

Konyaaltı*Deniz suyunun sıcaklığı yaz ayları kadar olmasa da yine de soğuk su sevenler için ideal bir sıcaklıkta bu aylarda. Cesareti olan varsa deniz sezonunu Antalya'nın Konyaaltı Plajı'nda ya da Lara Plajı'nda kapatabilir.
*Düden Şelalesi ve Kurşunlu Şelalesi Antalya'nın büyüleyici doğasından kesitler sunan Düden ve Kurşunlu şelaleleri tüm gücüyle akmaya ve Akdeniz'le buluşmaya devam ediyor. Düden Şelalesi'ne geldiğiniz zaman burada bulunan kafeteryalarda yemek yiyebilir ya da bir şeyler içerek dinlenebilirsiniz.
Antalya müzesi*Antalya Arkeoloji Müzesi, tarih meraklıları için adeta bir zaman makinesi. Çok sayıda salon ve galerinin bulunduğu bu harika müzede binlerce eser sergileniyor ve sizleri bekliyor.

Aspendos*Aspendos Antik Kenti, mutlaka gidip görülmesi gereken bir şehir. Antalya'nın Serik ilçesi sınırlarında bulunan ve Belkıs Antik Kenti olarak da bilinen bu tarihi kentin en görkemli yapıları arasında gösterilen Aspendos Tiyatro'su sizi kendine hayran bıkacak kadar güzel.
Kaleiçi*Kaleiçi listenizin ilk sırasına oturmaya hak kazanmalı bizce. Hadrian Kapısı'ndan görkemli bir giriş yaparak Kaleiçi'ni keşfe çıkabilirsiniz. Burada tarihi eski Türk evleri arasında dolaşırken restore edilmiş konaklama tesisi, Türk ve dünya mutfağından farklı ve leziz menüler sunan restoranlarla, keyifli bir atmosfere sahip kafelerle, eğlence mekanları karşınıza çıkacak.
*Yivli Minare, Antalya'nın ilk İslam dönemi eserinden. 13. yüzyılda dönemin Selçuklu Sultanı Alâeddin Keykubat'ın emriyle tarihi Bizans kilisesi camiye çevrilmiş. Minare yaklaşık 45 metre yüksekliğe sahip ve dışı firuze renkli çinilerle süslü. Bu tarihi binanın hemen kuzeyinde bulunan ve bugün güzel sanatlar galerisi olarak kullanılan Zincirkıran Türbesi'ni de ziyaret edebilirsiniz.
Antalya Piyaz*Antalya'nın yöresel yemeklerini tatmadan burayı terk etmeyin. Tahinli piyaz, hülülüklü çorba, biber frigya dolması, Alanya bohçası, cive, hibeş, yanıksı dondurma, serpe böreğin tadına bakmadan ayrılmayın. Antalya'dasınız Akdeniz balıklarının ve deniz ürünlerinin en lezzetlilerini yiyebileceğiniz deniz ürünleri restoranlarından birine gitmeden olmaz.
Bodrum

3 - Bodrum

MFÖ'nün de dediği gibi: Nasıl anlatsam, nerden başlasam, mmmm..... Bodrum Bodrum, Bodrum Bodrum
Ege'nin göz bebeği Bodrum'a kampanyalı gidiş - dönüş uçak biletinizi aldınız, Neredekal.com'dan otelinizi de ayarladıysanız hadi gelin Bodrum tatil rehberinizi beraber hazırlayalım.
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

Bodrum'da;

Bodrum*Bodrum'un simgesi haline gelen Bodrum Kalesi listenin başını alabilir. Tarihi kaleyi gezdikten sonra Sualtı Arkeoloji Müzesi'ni ve Halikarnas Mozolesi'ni keşfedebilirsiniz.
*Zeki Müren Sanat Müzesi, sanat güneşimiz Zeki Müren'in müzeye çevrilmiş evini gezebilirsiniz.
*Karakaya Köyü'nü keşfedebilirsiniz. 16. yy'da korsanlardan korunmak isteyen yerli halk tarafından 16yy. kurulduğu düşünülen köy, deniz kenarından ortalama 7 kilometre kadar içeride bulunuyor. Köyün harika bir manzarayı ayaklarınızın altına serdiğini de hemen hatırlatalım.
Bodrum tiyatro*İlk yapıldığı günden bu yana kullanılmaya devam eden Bodrum Antik Tiyatro'sunu gezebileceğiniz bir diğer yer olup Bodrum'un antik çağla olan bağını hissedebileceğiniz bir Bodrum simgesidir. Bodrum Kalesi'nin tam karşısında ve koya hakim bir konumda yer alan Bodrum Antik Tiyatro M.Ö. 4. yy'da inşa edilmiştir.
*Bodrum'a kadar gelmişken denizle de biraz haşır neşir olmak istiyorum diyorsanız dalış yapabilir, windsurf deneyebilir ya da günlük tekne turlarına katılabilirsiniz.
meze*Bodrum'a özgü yemekleri tatmadan olmaz. Ege ve Akdeniz mutfağının birbiriyle harmanlanmış lezzetlerini bulabileceğiniz Bodrum'un deniz ürünleri restoranlarında en çok tüketilenler arasından tercih yapabilirsiniz. İskorpit, kırlangıç balığı ve ahtapottan yapılan balık çorbaları, daha küçük balıklardan yapılan balık salataları mutlaka denenmesi gereken lezzetlerden.
*Bodrum deyince ilk akla gelen lezzettir Çökertme kebabı. Birçok yerin menüsünde bulunan bu harika lezzet ilk denemeniz gerekenlerden biri.
*Ege otlarıyla ve sebzelerle hazırlanan zeytinyağlılar. Bodrum'un vazgeçilmez yemeklerinden olan ve çeşitli ot ile sebzelerden yapılan zeytinyağlı yemek ve mezeler de Bodrum'un vazgeçilmezlerinden.
*Akdeniz'de de ünlü olan kabak çiçeği dolmasını Bodrum'un yöresel restoranlarında da sıkça görürsünüz. Tadına bakmadan geçmeyin.
*Hardal otu salatası denemeniz gereken bir diğer lezzettir. Birçok yerde turp otu diye de bilenen bu otu Bodrum restoranlarını görmek ve tatmak mümkündür.
Bursa

4 - Bursa

Yeşil Bursa. Tarihi, doğası, leziz mi leziz yemekleriyle İstanbul'a sadece 2 saatlik bir uzaklıkta ve şu sıralar tadına doyum olmaz Bursa'nın. Dolu dolu 3 günlük bir Bursa turu için kağıt kalemleri hazırlayın.

  Array
  Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

  Bursa'da;

  Ulucami*Bursa'nın simgesi haline gelmiş olan Ulu Cami'yi, Emir Sultan Cami ve türbesini, Yeşil Cami ve türbesini görmeden olmaz.
  *Çekirge'den Altıparmak'a giden yol üzerinde bulunan Bursa Atatürk Müzesi'ni ikinci sıraya alarak turunuza devam edebilirsiniz.
  *Tophane'de ayrıca Osmanlı İmparatorluğu'nun kurucuları olan Osman Gazi ve Oğlu Orhan Gazi'nin türbelerini görebilirsiniz.
  *Bursa Kapalı Çarşı'sı, Tophane Saat Kulesi ve yine şehrin merkezinde yer alan Koza Han, Balibey Han'ı, İpek Han'ı gibi hanlarıyla da oldukça dikkat çekici. Her birini keşfedebilir, Bursa'ya özgü hediyelik eşyalar alabilirsiniz.
  Irgandı köprüsü*Irgandı Köprüsü'de farklı mimarisiyle sizi cezbedecek kadar değişik. Oraya doğru da bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. Bu yürüyüş esnasında yolunuzun üzerinde bulunan Bursa Kent Müzesi'ni gezebilirsiniz.
  *Bursa müzeler bakımından oldukça zengin. İlgi alanlarınıza göre bu müzeleri gezebilirsiniz. Bursa Sağlık Tarihi Müzesi, Bursa Anadolu Arabaları Müzesi, Bursa Sağlık Tarihi Müzesi, Bursa Yaşam Kültürü Müzesi, Bursa Bıçak Müzesi, Karagöz Müzesi, Merinos Tekstil Sanayi Müzesi, Bursa Vakıf Kültürü Müzesi, Bursa Merinos Enerji Müzesi, Hüsnü Züber Yaşayan Müze şehirdeki müzelerden sadece birkaçı.
  *Bir kahve molası vermek isterseniz de Uludağ yolu üzerinde 'Asırlık çınar' var. Güzel bir meyve tabağı ve Türk kahvesi sipariş edip harika Bursa manzarası eşliğinde dinlenebilirsiniz.
  Cumalıkızık*Biraz uzakları da keşfedelim derseniz; Cumalıkızık ve Hamamlıkızık'ı tavsiye ederiz. Dilerseniz buralarda kahvaltınızı da yapabilirsiniz. Uludağ, İznik, Mudanya ve Tirilye'de görmenizi tavsiye edeceğimiz diğer yerlerden.
  *Bursa kaplıcalarıyla da ünlü bir şehir. O yüzden 3 - 4 saatinizi Bursa'nın ünlü hamamlarından birine ayırabilirsiniz.
  İskender*Hep gezmek olmak tabi biraz da Bursa'nın ünlü lezzetlerinden bahsedelim. Bursa yemekleri deyince herkesin aklına ilk İskender kebap gelir. O yüzden Bursa'da İskender Kebap yemeden olmaz.
  *Bir diğer ünlü lezzeti de cantık. Lahmacunu andıran bir özelliğe sahip olan cantık anlatılmaz tadılır.
  *Pideli köfte, tahinli pide, İnegöl köfte ve kestane şekeri tadına bakmadan şehri terk etmemeniz gereken lezzetler.

  Popüler Blog Başlıkları

  Son İncelenenler
  E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)