Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Rota Önerileri
Cumhuriyet Bayramını Anlamlı Kılan 29 Ekim Tatiline Özel Rotalar

Cumhuriyet Bayramını Anlamlı Kılan 29 Ekim Tatiline Özel Rotalar

Paylaş
Sevgi Özdil  
Eklenme: 23 Ekim 2018
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Cumhuriyet Bayramını Anlamlı Kılan 29 Ekim Tatiline Özel Rotalar
Bağımsızlığımızın en önemli sembollerinden Cumhuriyet Bayramı, Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının 29 Ekim 1923 yılında ilan ettikleri Cumhuriyet temelli yönetim şeklinin en coşkulu şekilde kutlandığı bayramdır. Özgürlük ruhunun yeniden yaşanması ve herkesin neşe dolması için düzenlenen etkinlikler, şenlikler ve kutlamalar sayesinde rengarenk bir milli bayram yaşayabiliyoruz. 29 Ekim kutlamaları genellikle stadyumlarda yapılan yürüyüşler ve konserlerle sınırlı olsa da bölgeye göre değişen etkinlikler de olabiliyor. Bu yüzden bulunduğunuz il veya ilçedeki güncel etkinlik takvimini takip etmenizi öneririz.

Cumhuriyet Bayramının 99. yıl dönümünde gezilebilecek pek çok rota var. Özellikle resmi tatil ilan edildiği için zamanınızı sıkıştırmanız da gerekmez. Eğer tatiliniz azsa da merak etmeyin, yaşadığınız bölgeye yakın tatil yerlerine hafta sonu veya günübirlik olarak gidebilirsiniz. Dilerseniz gelin, 29 Ekim tatil önerilerimize yakından bir bakalım.

29 Ekim Tatili Kaç Gün?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tatili resmi olarak 1,5 gün. Yani tatil 28 Ekim Cuma öğleden sonra başlıyor ve 30’unda bitiyor. Eğer yarım gün daha ek izin alabilirseniz Cuma da tatil yapıp hafta sonuyla bağlayabilirsiniz.

29 Ekim Tatilinde Neler Yapılır?

Cumhuriyet Bayramını Anlamlı Kılan 29 Ekim Tatiline Özel Rotalar

29 Ekim tatilinizde gönlünüzden geçen çoğu şeyi yapabilirsiniz. Belki düşününce kısa gelebilir ve zaman yokmuş gibi hissedebilirsiniz veya zaten çok kalabalık en iyisi evde geçireyim diyebilirsiniz. Elbette kişisel alanınızda dinlenmenin de ayrı bir güzelliği var fakat tatile gitmek veya birkaç müze gezmek isterseniz de kendinize zaman ayırabilirsiniz. Fikir olması açısından şöyle önerilerimiz mevcut;
  • 29 Ekim’de kutlamalar, şenlikler ve konserler gibi etkinlikler düzenlenebiliyor. Eğer sosyal bir aktivite yapmak isterseniz bu etkinliklere katılabilirsiniz.
  • Tatil zaten hafta sonuna denk geliyor. Hem bunaltıcı sıcaklar kalmamışken hem de dondurucu soğuklar tam olarak gelmemişken şöyle güzel bir piknik yapmaktan ne zarar gelir ki? En sevdiğiniz pratik yiyecekleri toplayıp sabah erkenden doğayı keşfe çıkabilirsiniz.
  • Eğer 29 Ekim müzeler açık mı diye soracak olursanız kısmen evet diyebiliriz. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı tüm müzeler pazartesi hariç haftanın her günü ziyaretçi ağırlıyor. Gitmek istediğiniz müzenin Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olup olmadığını bilmiyorsanız resmi sitesinden kontrol edebilir veya telefonla arayıp öğrenebilirsiniz.
  • En maceralı olanı da atlayıp bir yerlere gitmek olabilir. Hem tatilinizi güzel bir şekilde değerlendirmiş hem de yeni yerler keşfetmiş olursunuz. Bu konuda bir hatırlatma yapmakta da yeri gelmişken fayda var; eğer bir seyahat planlıyorsanız biletlerinizi önceden almanızı tavsiye ederiz. Tahmin edilebileceği gibi pek çok kişi tatil fırsatlarından yararlanıp yolculuğa çıkıyor ve bilet bulmak bir hayli zor olabiliyor. Eğer şahsi aracınızla seyahat edecekseniz de kalabalığın az olduğu erken saatlerde yola çıkmayı tercih edebilirsiniz.

29 Ekim’de Mutlaka Görülmesi Gereken Tarihi Yerler

1 – Bandırma Vapuru, Samsun

bandırma vapuru

Mustafa Kemal Paşa, 19 Mayıs 1919 günü, Osmanlı hükümeti tarafından, bölgede düzeni sağlaması için Bandırma Vapuru ile Samsun'a gönderildi. Sonrasında ise çoğu ilde kongreler düzenlemiş ve Milli Egemenliğin temellerini atmaya başlamış. Atatürk'ün Milli Egemenlik ilkesine dayanarak Türk Kurtuluş Savaşı'nı başlatmasıyla, Cumhuriyet'in ilanına da adım adım yaklaşmış olduk. Yani diyebiliriz ki, aslında her şey Atatürk'ün Bandırma Vapuru'yla yaptığı seyahatlerle başladı. Şu an Samsun'da müze olarak ziyarete açık olan Bandırma Vapuru'nu, bu anlamlı günde mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.
Giriş
03.04.23
Çıkış
04.04.23
Lütfen Giriş-Çıkış tarihlerini seçiniz.
Kişiler
2
0

2 – Müze Köşk, Ankara

Müze Köşkü'nde 29 Ekim için anlamı oldukça büyük. Ankara'nın başkent ilan edilmesinden sonra Atatürk, egemenliğin ulusa dayandığı bir sistem olan Cumhuriyet yönetiminin ilanı için hazırlıklara başladı. 28 Ekim akşamı yakın dostlarını Çankaya Köşkü'nde yemeğe davet eden Atatürk, ‘efendiler, yarın Cumhuriyet'i ilan edeceğiz' şeklindeki inanç dolu sözleri haykırmış oldu. Çankaya Köşkü ziyarete açık değil belki ama bir benzeri olan ve Atatürk'ün hem dinlenme hem de çalışma yeri olan bu Müze Köşk, şu an müze olarak ziyarete açık durumda. Dışı kadar içi de bir hayli görkemli olan ve Ankara'nın Çankaya ilçesinde yer alan bu yapı, Atatürk'ün eşi Latife Hanım'la yaşadığı ev aynı zamanda.

3 – Kurtuluş Savaşı Müzesi, Ankara

kurtuluş savaşı müzesi

I. TBMM binası olarak kullanılan Kurtuluş Savaşı Müzesi, eski adıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi Müzesi'nde, o döneme ait kullanılan eşyalar, Atatürk İlke ve İnkılaplarının anlatıldığı odalar, belli dönemlere ait belgeler ve meclis toplantı odası sergileniyor. Atatürk ve milletvekillerinin balmumu heykellerinin de yer aldığı Kurtuluş Savaşı Müzesi, 29 Ekim'de ziyaret edebileceğiniz önemli noktalardan biri.

4 – Ankara Hipodromu

Belki de en anlamlı duraklardan biri Ankara Hipodromu. Öyle ki, Atatürk, Cumhuriyet'in ilanının 10. yılında verdiği Onuncu Yıl Nutku'nu burada haykırmış ve o tarihi söz ilk kez burada yankılanmış; ‘Ne Mutlu Türküm Diyene!' Her 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda devlet protokolünün de katılımıyla resmi geçit ve törenler düzenleniyordu burada. Şimdilerde bu uygulama ne yazık ki biraz gevşek. Yine de o dönemlerden miras kalan önemli bir nokta bizim için Ankara Hipodromu.

5 – Anıtkabir, Ankara

Cumhuriyet Bayramını Anlamlı Kılan 29 Ekim Tatiline Özel Rotalar

Ulu Önder Atatürk'ün ebedi istirahatine çekildiği Anıtkabir, son birkaç yıldır tarihinin en kalabalık 29 Ekim'lerini yaşıyor. Bu ülkede yaşayan herkesin Atatürk'e büyük bir vefa borcu olduğu su götürmez bir gerçek. O'nu böylesine bir günde yalnız bırakmamak ve Ata'mızın huzuruna çıkmak için bu fırsatı çok iyi değerlendirmeliyiz. Eğer bu Cumhuriyet Bayramı'nda Ankara yakınlarında olacaksanız, Anıtkabir'i mutlaka ziyaret etmelisiniz.
Giriş
03.04.23
Çıkış
04.04.23
Lütfen Giriş-Çıkış tarihlerini seçiniz.
Kişiler
2
0

6 – Dolmabahçe Sarayı, İstanbul

İstanbul Beşiktaş'ta yer alan Dolmabahçe Sarayı, 29 Ekim’de gezilecek yerler arasında öne çıkıyor. Atatürk'ün son dönemlerini yaşadığı ve hayata gözlerini yumduğu Dolmabahçe Sarayı, her Türk gencinin ziyaret etmesi gereken bir nokta. Atatürk'ün dokunduğu eşyaları görmek, soluduğu havayı solumak, gözlerimizi dolduruyor ve tüylerimizi diken diken ediyor her seferinde. Dolmabahçe Sarayı Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey yazımız da ilginizi çekebilir.
Giriş
03.04.23
Çıkış
04.04.23
Lütfen Giriş-Çıkış tarihlerini seçiniz.
Kişiler
2
0

7 – İzmir Cumhuriyet Meydanı

izmir cumhuriyet meydanı

Sıra geldi coşku dolu kutlamalara. Bu konuda bizler için İzmir her zaman baş köşede. Ülkemizin her yerinde Cumhuriyet Bayramı, meydanlarda, sokak aralarında coşkuyla kutlanıyor ve hemen hemen her yerde fener alayları düzenleniyor elbette. Ancak İzmir'deki Cumhuriyet Meydanı'nda bu kutlamalar bambaşka bir tatta oluyor. Bilmeyenler için; İzmir Cumhuriyet Meydanı, 10 Kasım'da insanların Atatürk portresini oluşturdukları yer.
Giriş
03.04.23
Çıkış
04.04.23
Lütfen Giriş-Çıkış tarihlerini seçiniz.
Kişiler
2
0

Cumhuriyet Bayramında Ek İzin Alabilenlere Alternatif Tatil Rotaları

1- Gaziantep

Cumhuriyet Bayramını Anlamlı Kılan 29 Ekim Tatiline Özel Rotalar

Doğal güzelliklerinden antik kentlerine, mutfağından misafirperver insanlarına kadar önemli kültür miraslarımızdan olan Gaziantep, her daim merak uyandırıyor. Yıl boyunca yerli-yabancı fark etmeden herkesin seyahat planında yer almayı başaran kent, ziyaretçilerine dolu dolu bir seyahat rotası sunuyor. Bakırcılar Çarşısı, Gaziantep Kalesi, Arkeoloji Müzesi, Zeugma Antik Kenti ve Zeugma Mozaik Müzesi gibi turistik duraklarına bir de dillere destan mutfağı eklenince Gaziantep seyahatinden mutsuz dönmek adeta imkansız oluyor.

Neredekal.com'dan da bütçenize ve konaklama zevkinize göre bir tesis ayarladıktan sonra tatilinizi planlamaya başlayabilirsiniz. Gastronomi Diyarına Yolculuk: Gaziantep'in En Meşhur Yemekleri yazımız da ilginizi çekebilir.

Giriş
03.04.23
Çıkış
04.04.23
Lütfen Giriş-Çıkış tarihlerini seçiniz.
Kişiler
2
0

2- Antalya

Cumhuriyet Bayramını Anlamlı Kılan 29 Ekim Tatiline Özel Rotalar

Akdeniz'de yazın hala bitmediğinin en güzel kanıtı Antalya. Hala cıvıl cıvıl ve rengarenk. Bunaltıcı sıcak havaların yerini rahatlatıcı ılık havalara bıraktığı Antalya'da tam kafa dinlenmelik ve gezmelik dolu dolu 3 gün geçirebilirsiniz. Kampanyalardan faydalanıp indirimli uçak biletinizi alıp, Neredekal.com'dan da Antalya otelinizi ayarlayabilirsiniz. Antalya Gastronomi Rehberi yazımızdan da Antalya’nın lezzetleri hakkında bilgi alabilirsiniz.
Giriş
03.04.23
Çıkış
04.04.23
Lütfen Giriş-Çıkış tarihlerini seçiniz.
Kişiler
2
0

3- Bodrum

Her mevsim gelenleri kendisine hayran bırakan Bodrum, sonbaharda sessizliği ve sakinliğiyle huzur dolu bir tatil fırsatı sunuyor. Bodrum aynı zamanda 29 Ekim tatil yerleri arasından öne çıkıyor. Neredekal.com’dan bütçenize uygun tesisler bulabilirsiniz. Tatilinizde yeni yerler keşfetmeyi sevenlerdenseniz Bodrum'da Bunları Yapmadan Dönme yazımız ilginizi çekebilir.
Giriş
03.04.23
Çıkış
04.04.23
Lütfen Giriş-Çıkış tarihlerini seçiniz.
Kişiler
2
0

4- Bursa

Cumhuriyet Bayramını Anlamlı Kılan 29 Ekim Tatiline Özel Rotalar

Yeşil Bursa. Tarihi, doğası, leziz mi leziz yemekleriyle İstanbul'a sadece 2 saatlik bir uzaklıkta ve şu sıralar tadına doyum olmaz Bursa'nın. Bursa Mutfağı hakkında detaylı bilgi almak isterseniz Bursa Gastronomi Rehberi adlı yazımız eşliğinde Bursa’yı keşfedebilirsiniz.
Giriş
03.04.23
Çıkış
04.04.23
Lütfen Giriş-Çıkış tarihlerini seçiniz.
Kişiler
2
0

5- Ankara

29 Ekim’de gidilecek yerler arasında önemli bir role sahip olan Ankara’da, Cumhuriyet Bayramı gibi özel bir günde Ulu Önder'i ziyaret etmek isteyen herkes soluğu Anıtkabir'de alıyor. Üstelik Anıtkabir'de gerçekleştirilen törenin ardından şehirde sizi bekleyen pek çok etkinlik ve konaklama birimi bulunuyor. Parkları, gölleri, müzeleri ve hareketli caddeleriyle gönlünüzü kazanacak Ankara 29 Ekim seyahatinizde yer vermenizi şiddetle tavsiye ettiğimiz rotalardan biri. Eğer Ankara’ya gitmeye karar verirseniz Ankara Otel Rehberi yazımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.
Giriş
03.04.23
Çıkış
04.04.23
Lütfen Giriş-Çıkış tarihlerini seçiniz.
Kişiler
2
0