10 Adımda Son Dakika Tatil Planlama Rehberi, Türkiye

10 Adımda Son Dakika Tatil Planlama Rehberi

2 Yorum

Faydalı Bilgiler Diley Kuru

10 Adımda Son Dakika Tatil Planlama Rehberi
Önümüzde oldukça uzun bir bayram tatili var. 9 gün oldu mu, olacak mı, yıllık iznimle birleştirsem mi acaba derken hayallerimizi süsleyen o uzun tatil sonunda geldi çattı. Şimdi akılları kurcalayan başka sorular var. "Tatile gitsek mi, nereye gitsek, her yer çok kalabalık olur, evde de oturmak istemiyorum" gibisinden düşüncüler silsilesi kafamızda dolanıp duruyor. Öncelikle şöyle derin bir nefes alalım ve arkamıza yaslanalım. Zira size öyle bir rehber hazırladık ki, son dakika tatil planı nasıl yapılır konusunda kafanızda hiçbir soru işareti kalmayacak.

Neredekal.com ekibi olarak herkesin bayramını en içten dileklerimizle kutlarız. :)

1 – Gideceğiniz Lokasyonu Bugünden Tezi Yok Belirleyin

son dakika bayram tatiliSakin olun dedik ama o kadar da rahat olmayın. Nitekim yumurta kapıya dayandı ve siz hala gideceğiniz lokasyona karar veremediyseniz elinizi çabuk tutsanız iyi olur. Bunun için öncelikle kendinize şu soruyu sorun; dinlenmek mi istiyorum, yoksa eğlenmek mi istiyorum? Her ikisini de istiyor olabilirsiniz. Bayram tatilinde kalabalıktan dinlenilir mi demeyin. Okumaya devam edin. :)

2 – Daha Çok Kalabalık Olmayacak Yerleri Tercih Edin

son dakika bayram tatiliTercihini "eğlenmek istiyorum"dan yana kullanacaklar bu adımı atlayabilirler. Ancak asıl maksadı dinlenmek olanlar için birkaç tavsiyemiz olacak. Bayramda her yer kalabalıktır algısını yıkmanız gerekiyor. Evet, tatil beldelerinin %90'ı çok kalabalık oluyor. Ama %10'luk bir kesim de var. Mesela Datça'nın Ovabükü mevkii bu %10'luk kesimin içine giriyor. Zira buranın kapasitesi belli. Tüm pansiyonlar dolu olsa bile asla bunalmazsınız çünkü oldukça büyük bir koy ve her pansiyonun yeterli düzeyde şezlongu var. Assos Kadırga Koyu da bu kesime girebilir. Assos otel fiyatları sayfamızı inceleyebilirsiniz. Ovabükü güneyde kalıyor tabi ama rotanızı biraz Kuzey Ege'ye döndürdünüz mü, dinlenmemek için hiçbir sebebiniz yok.

3 – Çabuk! Rezervasyon İçin Kolları Sıvayın

son dakika bayram tatiliBu noktada biraz acele etmeniz gerekiyor. Yoksa gideceğiniz yerde başınızı sokacak yer bulamayabilirsiniz ki bu zaten bayram tatilini son dakikaya getirenlerin en çok karşılaştığı sorunlardan biri. Neyse ki biz varız. :) Neredekal.com'a giriyorsunuz, gitmek istediğiniz bölgenin ismini yazıyorsunuz. Önünüzde bir sürü otel sıralanıyor. Sağ üst tarafta yer alan "Sıralama Kriterleri" üzerine geliyorsunuz. Buradan popülerliğe, fiyata ve puana göre otelleri sıralıyorsunuz. Kriterlerinize ve bütçenize uygun oteli buldunuz diyelim. Hemen hızlıca oteli arıyorsunuz ve rezervasyonunuzu yaptırıyorsunuz. Bitti. :)

4 – Ne Olur Ne Olmaz Çadırınızı Yanınıza Alın

son dakika bayram tatiliOldu da gönlünüze göre bir otel bulamadınız, bulduğunuz oteller de ya dolu ya da bayram dolayısıyla çok fazla ücret istiyor. Belki de deneysel takılmak istediniz, gittiğim yerde başımı sokacak bir yer bulurum illa ki dediniz ama işler planladığınız gitmedi. Bu nedenle çantanızın bir yerine ufak da olsa bir çadır sığdırın. Bu arada, kamp alanları da hınca hınç dolu olabilir ancak çadır kurmak için bir kamp alanına ihtiyacınız yok. İsterseniz plaj dibine de çadırınızı kurabilirsiniz neticede.

5 – Uçak Bileti mi? Yok Öyle Bir Şey!

son dakika bayram tatiliYani var da, bayram döneminde son dakika uçak biletlerinin ne kadar pahalı olduğunu görünce zaten siz de vazgeçeceksiniz. Hatta çoğu kişi sırf bu yüzden tatile gitmekten bile vazgeçebiliyor. O kadar da değil tabi. Bir kere hemen hemen tüm otobüs firmaları ek sefer çıkarıyor. Kendi aracınız varsa ne mutlu size. Kalabalık bir arkadaş grubuysanız da, masrafları bölüşerek güvenilir bir firmadan araba da kiralayabilirsiniz. Her türlü uçak biletinden daha ekonomik olacaktır. Hiçbiri olmadıysa otostop çekin, yollar araç dolu olacak nasıl olsa. :) Yani anlayacağınız, siz yeter ki gitmek isteyin, gördüğünüz üzere her türlü yolu var.

6 – Mekanlar Dahil Hiçbir Yere Rezervasyonsuz Gitmeyin

son dakika bayram tatiliEğer tercihinizi daha sakin bölgelerden yana kullandıysanız bu adımı atlayabilirsiniz. Aksi takdirdeyse tatilinizin tadı kaçar. Bir akşam güzel bir restoranda yemek yemek isteyeceksinizdir sonuçta. Dolayısıyla birkaç gün öncesinden gitmek istediğiniz restorana mutlaka rezervasyon yaptırın. Hatta yapabiliyorsanız, tüm bahsettiğimiz adımları geçtiyseniz hemen şimdi yapın. Sadece restoran olarak düşünmeyin. Beach clublar için de geçerli bu söylediğimiz. Rezervasyonsuz hiçbir mekana adım atmayın.

7 – Alışverişleriniz İçin Bilindik Marketlere Yönelin

son dakika bayram tatiliUzun bir bayram dönemi olduğu için bölge esnafı da ona göre bir fiyat güncellemesi yapacaktır. Ne yazık ki biz de bu durumdan çok sıkılıyoruz ancak böyle gelmiş böyle giden bir düzen var. Siz de ona göre gardınızı alacak ve olabildiğinizce yerel marketlerden alışveriş yapmamaya çalışacaksınız. Alışverişlerinizi olabildiğince bilindik marketlerden yapmaya özen gösterin.

8 – Şezlong Yarışına Girmemek İçin Bunları Yapın

son dakika bayram tatiliSaat sabah 5'te kalkın ve havlunuzu şezlongun üzeri… Şaka tabi ki, bunu yapmayın. Sakin bir bölge seçtiyseniz zaten bu konuda pek fazla stres yaşamayacaksınızdır. Ancak tercihinizi kalabalık olacağını bildiğiniz bir yerden yaptıysanız öncelikle otel seçiminizi de buna göre yapmış olduğunuzu umuyoruz. Misafir kapasitesine yetecek düzeyde şezlongu olan bir otel tercih edin. Beach clublara giderken mutlaka rezervasyonlu gidin. Halk plajına gideceksiniz erken kalkan yol alır misali, yapacak bir şey yok tabi. Hiçbiri olmuyorsa da üzgünüz, saat sabah 5'te kalkın ve havlunuzu…

9 – Gittiğiniz Yerde Ulaşımınızı Yürüyerek ya da Bisikletle Sağlayabilin

son dakika bayram tatiliEn nihayetinde tercih meselesi tabi ama böyle yerler sizi daha az yorar, hatta hiç yormaz. Çünkü özellikle Bodrum ve Çeşme gibi yerlerde insan ve araç kalabalığı sizi bir hayli yoracaktır. Elbette ki oralarda da seçeceğiniz lokasyonun önemi oldukça büyük. Bu konuda kalacağınız otelle iletişime geçebilirsiniz. Denize, merkeze yürüyerek gidilebilen, etrafı bisikletle keşfedebileceğiniz bir yer sizi daha mutlu edecektir. Bazı otellerin bisiklet kiralama hizmetleri de var, otelinize bunu da sorun mutlaka.

10 – Dönüş Hengamesine Yakalanmamak İçin 1 Gün Erken Yola Çıkın

son dakika bayram tatiliTatil 10 gün olabilir. Ama siz tadında bırakın ve 9. gün yola çıkın. Bize güvenin, o son bir gün, 10 günlük tatilde depoladığınız enerjiyi alıp götürecek sizden. Tatilin son günü valizinizi boşaltabilir, çamaşır yıkayabilir, kısacası hafif olmak koşuluyla ev işlerinizi yapabilirsiniz. Akşam da isterseniz kahveniz elinizde haberlerde dönüş çilesi çekenleri izler, isterseniz de Tatil Dönüşü İş Sendromunu Atlatmanın 10 Yolu başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz. :)
2 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
2
/

-

Bayram tatilleri anlatıldığı gibi programlı olmadığı zaman maddi ve manevi çileye dönüşebiliyor. Zamanı kısıtlı olan gençlere yer açmak ve sorun yaşamamak için emekli kesimin daha sakin zamanlarda geziye çıkması ve bayramlarda evinde oturması daha akılcı.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)
2
/

-

Geçen hafta Ayvalık bölgesi iş gezisindeydim. Her zaman kaldığım yer dışında bu sefer Cunda Adası'nda Cunda Adalı Otel'de kalmak istedim. Sahipleri Cengiz Bey ve eşinin sıcak ve olağanüstü Anadolu misafirperverliğiyle oldukça memnun kaldık. Hem ekonomik hem aile sıcaklığı ve hem de hijyen. Özellikle çocukluğumuzun o saf temizlik sabun kokusunu odanızın her köşesinde hissedebiliyorsunuz.Tekrar teşekkürler, en kısa sürede görüşmek üzere.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)