Balıkesir'in Neyi Meşhur

Hem Ege bölgesinin hem de Marmara bölgesinin ortak bir güzelliği olan Balıkesir, aynı zamanda ekonomik açıdan Türkiye’nin en gelişmiş illeri arasındadır.

Balıkesir'in Neyi Meşhur

Hem Ege bölgesinin hem de Marmara bölgesinin ortak bir güzelliği olan Balıkesir, aynı zamanda ekonomik açıdan Türkiye'nin en gelişmiş illeri arasındadır.

Tarihi gezi alanları ve doğal güzelliklerinin yanı sıra yöresel lezzetleriyle de dikkat çeken Balıkesir'de eski çağlarda Misyalıların yaşadığı bir yerleşim alanıydı. Tarihinden bu yana birçok önemli olaya şahit olan şehir, günümüzde gezilmesi gereken şehirler arasındadır.

Balıkesir'in neyi meşhur, Balıkesir'de ne yenir diye merak ediyorsanız, görmenizi tavsiye ettiğimiz yerler ve tatmanızı önerdiğimiz lezzetler şöyle:

Kozak Yaylası: Doğanın en şirin yüzlerinden biridir Kozak Yaylası. Yaylada 5 milyona yakın ağaç bulunmaktadır ve bölgenin oksijen deposu özelliğini taşır. Birçok köyü çevrelemektedir ve şehrin görülmesi gereken noktalarının başında gelir.

Cunda Adası: Cennetin yeryüzündeki karşılığıdır Cunda Adası. Masmavi denizinde dinlendirir gelen misafirlerini ve huzur verir çekici doğasında. Duyanların mutlaka gittiği, gidenlerin hiç unutamadığı Cunda Adası, gezilecek yerleriyle de keyifli zamanlarınıza yenilerini ekleyecek.

Agia Paraskevi Manastırı: Şehrin en fazla merak edilen yerlerinden biri de Agia Paraskevi Manastırı'dır. Dalyan'a kadar uzanan bu tarihi yapı, Çamlık Koyu'nun tam karşısındadır. Balıkesir'in tarihi yapıları arasındaki manastırı, gezi listenize eklemenizi öneririz.

Höşmerim: 500 yılı aşkın bir yöresel tatlıdır Höşmerim. Peynir tatlısı olan lezzet, sarı renklidir. Evliya Çelebi Seyahatname adlı kitabında bu lezzetten bahsetmiştir. Balıkesir'in neyi meşhur sorusuna verilen ilk cevaplardan biridir Höşmerim. Havran ilçesinin bir simgesi durumuna gelen bu tatlının lezzetini denemenizi öneririz.

Balıkesir Kaymaklısı: Balıkesir'in neyi meşhur sorusuna verilen cevaplardan biridir Balıkesir Kaymaklısı. Kaymaklı tatlılardan en hafifi olan Balıkesir kaymaklısını tatiliniz sırasında damağınızla buluşturabilirsiniz.

Susurluk Ayranı: Özel yoğurtların lezzetiyle sunulan Susurluk ayranı, bol köpüğüyle ünlüdür. Balıkesir'e tatile gidenlerin olduğu kadar yolculuğu sırasında Balıkesir'den geçenlerin de mola verip mutlaka yudumladığı Susurluk ayranı, şehrin en bilinen lezzetleri arasındadır.

2 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
2
Balıkesir
Balıkesir
/
alperen tarafından........ tarafından...

-

Çok güzel bir site. Tavsiye ederim.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
2
Balıkesir
Balıkesir
/
ali ölçen tarafından...

-

Çok güzel bir yer.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)