En lezzetli Assos yemekleri ve Assos neyi meşhur

Assos'un Neyi Meşhur

Tarihi dokunun kekik kokusuyla harmanlandığı muhteşem bir huzur noktası; Assos…

Assos'un Neyi Meşhur

Tarihi dokunun kekik kokusuyla harmanlandığı muhteşem bir huzur noktası; Assos…

Assos, Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde yer alan bir tatil beldesi günümüzde. Edremit Körfezi'nde, Midilli Adası'nın tam karşında yer edinen bu bölge, Assos olarak adlandırılıyor. Masmavi denizi, oksijeni bol havası, tarihi ve doğal güzellikleriyle Assos, kalbinizin en güzel köşesinde yer edinecek hiç şüphesiz.

Assos neyi meşhur, Assos'da ne yenir gibi konuları merak ediyorsanız, size rehber niteliğinde bir liste hazırladık.

Assos Antik Liman: Assos dendi mi akla gelen yer Assos Antik Liman. Burada konaklama yapabileceğiniz birçok otel ve rakı-balık keyfine imza atabileceğiniz pek çok restoran yer alıyor.

Kadırga Koyu: Assos'da denize girebileceğiniz tek yer diyebiliriz Kadırga Koyu için. Antik Liman'da da denize girebilirsiniz ancak Kadırga Koyu bu anlamda beklentilerinizi daha iyi karşılayacaktır. Kadırga Koyu, Assos'da konaklama yapmak için de en çok tercih edilen bölge.

Assos Antik Kenti: Mitolojik tarihin derinlerine inmek isteyenler için harika bir yer Assos Antik Kenti. Bölgede bulunan tek antik kent olmasının yanı sıra, ülkemizde en güzel manzaraya sahip olan antik kentlerden biri aynı zamanda Assos Antik Kenti.

Behramkale Köyü: Assos Antik Kenti'ne ev sahipliği yapan Behramkale Köyü, oldukça şirin ve tarihi bir köy. Köyün içerisinde konaklama yapabileceğiniz pansiyonlar da var. Antik kentin hemen girişinde satılan doğal ürünlerden mutlaka alın. Özellikle limon kekiğinden…

Kazdağları: Assos, sahip olduğu oksijeni Kazdağları'na borçlu. Assos dendiği zaman akla gelen ilk şeylerden biri olan Kazdağları, yemyeşil görkemini Assos'un tüm her yerine yayıyor.

Avcı Böreği: Assos'a gittiğinizde tatmanız gereken bir lezzet avcı böreği. Özellikle Antik Liman'a inerken, sağ tarafta yer alan küçük kafede manzara eşliğinde yiyebilirsiniz. Gerçekten de efsane bir lezzet.

Karadut Suyu: Karadut suyunun meşhur olduğunu Assos'a gittiğinizde öğreniyorsunuz. Bu serin ve tatlı içeceği Assos'un her yerinde satıyorlar. Sıcak yaz günlerinde gezerken oldukça iyi geliyor. Dönerken 1 litre karadut şurubu satın alıp evinizde de yapabilirsiniz.

Zeytinyağı: Zeytin ağaçlarıyla meşhur olan bir yerde zeytinyağının da nam salması kaçınılmaz bir durum. Saf ve doğal zeytinyağı arayışında olanlar hiç düşünmesinler. Assos'da Çanakkale Adatepe Zeytinyağı Müzesi de yer alıyor. Oradan da satın alabilirsiniz ancak fiyatlar biraz pahalı. Kazdağları'nın yamaçlarında köylü teyzelerin sattıklarını tercih edin deriz.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın