Assos Antik Liman bölgesinde mutlaka yapılması gerekenler.

Assos Antik Liman Aktiviteleri

Assos’a aşık olmak için Assos Antik Liman'ın atmosferini yaşamanız yeterli…Assos Antik Liman Aktiviteleri

Assos'a aşık olmak için Assos Antik Liman'ın atmosferini yaşamanız yeterli…
Her gidenin yüreğinde unutulmaz anılar bırakan şirin bir sahil kasabası Assos. M.Ö. 347-344 yılları arasında bir felsefe okuluna ev sahipliği yapmış olmasından mütevellit, mitolojik atmosfer resmen her köşe bucağa sinmiş Assos'ta. Kuzey Ege'nin belki de en güzel köylerinden biri olan Assos, tarih kokulu taş sokakları, antik çağ kalıntıları, taş binaları, eski liman manzarası ve buz gibi ama bir o kadar da berrak denizi ile müthiş bir keyif sunuyor seyahatseverlere.

Assos'a geldiğinizde, bu mistik kasabanın havasını en iyi şekilde soluyabileceğiniz yerlerden biri ise hiç şüphesiz Assos Antik Liman. Burada bulunan otellerin hepsi de tarihi taş binalardan oluşuyor. Bu nedenle tatilinizi Assos'ta yapmaya karar verdiyseniz, kesinlikle Assos Antik Liman'da konaklama yapmanız gerekiyor. O halde gelin, Assos Antik Liman'da neler yapılır, birlikte bakalım.

Konaklayın: Evet, Assos Antik Liman'da yapılacak en güzel şeylerden biri, Assos Antik Liman otellerinden birinde konaklamak olmalı. Başka türlü Assos'un atmosferini yaşayamaz ve bu güzel kasabayı içinize sindiremezsiniz.

Rakı-Balık Keyfi Yapın: Assos Antik Liman'a sırf bu yüzden bile gelinir diyebiliriz. Hayatımızda yediğimiz en güzel ahtapot ızgara burada sanıyoruz. Deniz kıyısında sıra sıra dizilmiş restoranlardan birine oturun ve manzara eşliğinde yudumlayın rakınızı.

Assos Mutfağını Deneyimleyin: Assos'un kendine özgü bir mutfağı olduğunu düşünmüyorduk. Belki spesifik bir şey bulamayabilirsiniz ancak zeytinyağlı yemeklerin tadı gerçekten de çok lezzetli. Bununla birlikte Assos Antik Liman'ın hemen yukarısında küçük ve salaş bir kafe bulunuyor. Manzara enfes, avcı böreği daha da enfes. Mutlaka denenmeli.

Bol Bol Dondurma Yiyin: Hayatımızda yediğimiz en güzel dondurmayı burada bulduk biz. O külaha, sığdırabildiğimiz kadar dondurma sığdırdık diyebiliriz. Öylesine lezzetliydi ki, Assos Antik Liman'da kaldığımız süre boyunca saat başı dondurma yedik desek abartmış olmayız. İki adet dondurmacı var Assos Antik Liman'da. İkisi arasında seçim yapmak zor, her ikisinin de dondurmaları muhteşem. Yaban mersinli özel tavsiyemizdir.

Limanı Turlayın: Zaten küçücük bir yer. Baştan sona gidip gelmeniz 15 dakikayı filan bulacak. Biraz daha ağırdan alır, bol bol fotoğraf çekerseniz daha keyifli bir hale getirebilirsiniz.

Denize Girin: Assos Antik Liman'da yapılacak daha iyi ne olabilir? Elbette ki Assos'un o buz gibi suyunun sizi kendinize getirmesine izin vermelisiniz. Su soğuk ama verdiği enerji paha biçilemez. Assos Antik Liman'da, otellere ait iskelelerde denize girebilmek mümkün. Ayrıca Kadırga Koyu'nda da bu deneyimi yaşamanızı tavsiye ederiz.

Behramkale ve Assos Antik Kenti'ni Görün: Madem buralara kadar geldiniz, o zaman şirin mi şirin Behramkale Köyü'nü ve köyün tepesinde bulunan Assos Antik Kenti'ni mutlaka görmelisiniz. Tüm Assos'u panoramik olarak gören muhteşem bir manzarası var antik kentin. Öyle bir manzara ki, mitolojiye olan ilgiyi artırır, Assos'a bir kez daha aşık olmanıza sebebiyet verir.

Alışveriş Yapın: Hem Assos Antik Liman'daki stantlardan birkaç küçük hediyelik hem de Behramkale Köyü'nden limon kekiği, zeytinyağı ve karadut şurubu alabilirsiniz. Karadut şurubunun denemeniz gereken bir lezzet olduğunu da belirtelim bu noktada.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın