Anadoluhisarı Gezilecek Yerler

İstanbul'un kalabalığı ve hareketliliğinden uzak, sakin ve huzurlu vakit geçirmek için tarih ve deniz kokan sokakları ile Anadoluhisarı sizi bekliyor.Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Anadoluhisarı Gezilecek Yerler

Toplam 4 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Anadoluhisarı Tarihi Mekanlar

İstanbul'un kalabalığı ve hareketliliğinden uzak, sakin ve huzurlu vakit geçirmek için tarih ve deniz kokan sokakları ile Anadoluhisarı sizi bekliyor.
Anadolu Hisarı (Güzelcehisar): Osmanlı askeri mimarisinin en güzel ve gelişmiş örneklerinden biri sayılan Anadolu Hisarı Yıldırım Beyazıt tarafından 1391-1399 yılları arasında boğazın kontrolünü sağlamak için ve İstanbul'un fethine hazırlık amacıyla yaptırılmıştır.

Göksü Deresi'nin boğaza karıştığı dar alan üzerine kurulu olan hisar dış kale, iç kale, asıl kale ve daha sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından eklenmiş olan üç kuleden oluşmaktadır. Hisarın ana yapısı dikdörtgen bir kuleden oluşur. Ayrıca hisarın iç kısmında 3. Selim tarafından yaptırılan bir namazgah ile bir de nişangah bulunmaktadır. Kale kapısı ile dış duvarının bir kısmı yol çalışmalarında yıkılan kale Rumeli Hisarı ile birlikte uzun yıllar boyunca boğazın kontrolünde çok önemli bir işlev görmüştür. Zamanla askeri önemini kaybeden Anadolu Hisarı günümüzde Boğaziçi'nin en güzel manzarasını oluşturan yapılardan biridir.

Göksu ve Küçüksu Mesire Yerleri: İstanbul'daki anılarını ve gezi notlarını yayımlayan Julia Pardoe, Türkçe'ye 18. Yüzyılda İstanbul ismiyle çevrilen The Beauties of Bosphorus adlı kitabında Göksu'ya şu satırlarla anlatır: "Vadinin kendisi çok güzeldir; çimenler kentin başka hiçbir yerinde olmadığı biçimde parlak ve boldur. Yazın, tatil günü olan Cuma günlerinde her sınıftan insan, akan dere, çiçekler, yapraklar ve güneşin tadını, büyük bir zevkle ve ancak Doğuluların yapabileceği bir şekilde çıkarırlar…"

Anadoluhisarı semtinin en önemli iki bölgesi Göksu ve Küçüksu mesire yerleridir. Osmanlı döneminde Anadolu yakasındaki en rağbet gören mesire yerleri olan Göksu ve Küçüksu günümüzde de oldukça ilgi gören yerlerdir. Osmanlı döneminde vazgeçilmez eğlenceler olan boğaz sefaları, sandal gezintileri, dere kenarındaki ortaoyunları, sanatsal etkinliklerle Göksu ve Küçüksu mesire yerleri doğal güzellikleri ile bugün de İstanbulluların yoğun olarak zaman geçirdikleri yerlerdir.

Küçüksu Kasrı: 1752 yılında Sadrazam Divittar Mehmet Paşa tarafında yaptırılan Küçüksu Kasrı günümüze dek gelen eşsiz güzellikte bir yapıdır. Yapımında tamamen ahşap malzeme kullanılan kasır Türk mimari tarihinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Birçok devlet adamına ev sahipliği yapan kasır günümüzde Milli Saraylar'a bağlıdır ve ziyarete açıktır. Ayrıca kasrın hemen yanında 3. Selim'in annesi Mihrişah Sultan için yaptırdığı Mihrişah Sultan Çeşmesi de görülmesi gereken diğer bir tarihi eserdir.

Yalılar: Anadoluhisarı'nda birbirinden muhteşem yalılar vardır ve bu yalılar semtin kimliğini belirleyen en önemli unsurlardan biridir. Bir kısmı günümüze ulaşamamış olan yalıların şu an ayakta kalanlarının da bazıları maalesef kaderine terk edilmiş durumdadır. Semtin ve Anadolu yakasının en eski yapısı olan Amcazade Hüseyin Paşa Yalısı, Zarifi Mustafa Paşa Yalısı, Fuat Paşa Yalısı ve Pembe Yalı semtin en önemli tarihi yapılarındandır. Deniz kenarındaki yalıların yanı sıra semtin ara sokaklarında da birçok tarihi bina görmek mümkündür.

1 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
1
5
Göksu Deresi
Göksu Deresi
Beykoz / İstanbul
Türkiye
Tertemiz olsa

-

Dere tertemiz olsa ve kokmasa günün her saatinde çok güzel.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)