En lezzetli Afyonkarahisar yemekleri ve Afyonkarahisar neyi meşhur

Afyonkarahisar’ın Neyi Meşhur

Türkiye’nin kaplıca ve ılıca bakımından sayılı şehirlerinden biri olan Afyonkarahisar’da termal turizm oldukça gelişmiştir ve yıl içerisinde birçok turiste ev sahipliği yapar.

Afyonkarahisar’ın Neyi Meşhur

Türkiye'nin kaplıca ve ılıca bakımından sayılı şehirlerinden biri olan Afyonkarahisar'da termal turizm oldukça gelişmiştir ve yıl içerisinde birçok turiste ev sahipliği yapar.

Sağlık turizmi için tercih edilen şehirler arasındaki Afyonkarahisar, tarihiyle ve doğal güzellikleriyle de göz dolduruyor. M.Ö. 4000 yıllarından beri hala yerleşim alanı özelliği koruyan il, her medeniyetin izini başarıyla günümüze taşımıştır. Anıtlarıyla, çeşmeleriyle, mezar ve tapınaklarıyla Türkiye'nin görülmesi gereken şehirlerin başında gelen Afyonkarahisar, yöresel tatlarıyla da ününü koruyor.

Afyonkarahisar'ın neyi meşhur, Afyonkarahisar'da ne yenir diye merak ediyorsanız, görmenizi tavsiye ettiğimiz yerler ve tatmanızı önerdiğimiz lezzetler şöyle:

Sandıklı Hüdai Kaplıcaları: Afyonkarahisar'ın en meşhur yerlerinden biridir Sandıklı Hüdai Kaplıcaları. Sağlık turizmi açısından önemli bir yere sahiptir ve yıl içerisinde birçok turistin yoğun ilgisini görür. Afyonkarahisar tatilinizde Sandıklı Hüdai Kaplıcaları'nın tadını çıkarabilirsiniz.

Karahisar Kalesi: Afyonkarahisar'da bulunan kalenin tarihi Hititler dönemine kadar iniyor. Karahisar Kalesi hem uzaktan görüntüsüyle hem de kaleye çıktığınızda karşılaşacağınız manzarasıyla sizlere keyifli anlar yaşatacak. Karahisar Kalesi'ni gezi listenize eklemenizi tavsiye ederiz.

Eber Gölü: Birçok kuş türüne ev sahipliği yapar. Türkiye'nin en çok ilgi çeken gölleri arasındaki Eber Gölü, aynı zamanda Türkiye'nin en büyük 12. gölüdür. Afyonkarahisar'ın doğal güzelliklerinden biri olan gölün üzerinde birçok adacık bulunmakla birlikte; tatiliniz sırasında mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasındadır.

Synnada Antik Kenti: Şehrin önemli tarihi yerleşim alanı olan Synnada Antik Kenti, tarihe ilgi duyanların ziyaret ettiği yerler arasındadır. Yapılan kazılarda birçok kalıntının gün yüzüne çıktığı Synnada, Afyonkarahisar'ın meşhur yerlerinden biridir.

Afyonkarahisar'ın neyi meşhur sorusu, akıllara ilk olarak Afyonkarahisar Kaymağını getirir. Afyonkarahisar sucuğu ve lokumu da şehirle özdeşleşmiş resimler arasında. Zengin bir mutfak kültürüne sahip olan Afyonkarahisar'da tatmanız gereken çok lezzet olacak. Bu lezzetlerin arasında yer edinmiş olan bulgur yemeklerini, çullama köftesini, nohut çöreğini ve Özbek pilavını tatmanızı öneririz.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın