Zeytinburnu Görülecek Yerler

Tarihi zenginliğinin yanı sıra kültürel ve sosyal yaşamın da oldukça canlı olduğu Zeytinburnu’nda keyifli bir gezi sizleri bekliyor.Zeytinburnu Görülecek Yerler - Zeytinburnu En İyi 10 Yapılacak Şey

Tarihi zenginliğinin yanı sıra kültürel ve sosyal yaşamın da oldukça canlı olduğu Zeytinburnu’nda keyifli bir gezi sizleri bekliyor.
Zeytinburnu, İstanbul’un Çatalca Yarımadası kısmında yer alan ilçelerinden biridir. Yarımadanın yamaçlarından itibaren Marmara Denizi’ne dek uzanan alanda yer alan Zeytinburnu, Tarihi Yarımada’dan surlarla ayrılmıştır.

Zeytinburnu geziniz sırasında yapmanızı önerdiğimiz şeyler şöyle:

Tarihi Yarımada’nın yanı başında yer alan Zeytinburnu İstanbul, tarihi miras açısından çok zengin bir bölgedir. Eğer tarihte bir yolculuğa çıkmak isterseniz gezebileceğiniz pek çok tarihi eser ve yapı bulunmaktadır Zeytinburnu’nda. Yedikule Hisarı, Kara Surları, Kazlıçeşme Fatih Camii, Balıklı Rum Kilisesi, Balıklı Ayazması, Yenikapı Mevlevihanesi bunlar arasında en önemlileridir.

Zeytinburnu’nda gezebileceğiniz diğer tarihi eserler ise Abdülbaki Paşa Kütüphanesi, Erikli Baba Tekkesi, Seyyid Nizam Tekkesi, Merkez Efendi Türbesi, Merkez Efendi Hamamı, Merkez Efendi Camii, Takkeci İbrahim Ağa Camii’dir.

Zeytinburnu son yıllarda çok önemli sosyal ve kültürel yatırımların yapıldığı bir ilçedir. Bu yatırımların en başında Topkapı Kültür Parkı gelmektedir. Bünyesinde pek çok restore edilmiş tarihi yapı, geniş yeşil alanlar, gezi parkurları, havuzlar, camileri çocuk oyun alanları yer alan bu park Zeytinburnu’nda keyifle vakit geçirmek için en ideal alanlardan biridir.

Zeytinburnu geziniz sırasında yapmanızı önerdiğimiz şeylerden biri de Topkapı Kültür Parkı içinde yer alan Panorama 1453 Tarih Müzesi’ni gezmeniz. İstanbul’un fethinin işitsel ve görsel olarak anlatıldığı bu müze ziyaretçilerini tarihte keyifli bir yolculuğa çıkarıyor.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın