Yunus Emre Müzesi

  • Eskişehir

Yunus Emre Müzesi

Eskişehir'in Mihaliççık ilçesine bağlı Yunus Emre Köyü'nde varlığını sürdüren Yunus Emre Müzesi, Kültür Bakanlığı tarafından 1974 yılında ziyarete açıldı. Yunus Emre Türbesi'nin mimarisine uygun olarak inşa edilen Yunus Emre Müzesi, 13. yüzyıl mimarisi tarzında yapılmış.

Yunus Emre Müzesi'nde; Yunus Emre Zaviyesi'ne ait 4 berat, 7 muhasebe koçanı, birinci ve ikinci mezarlarından nakli sırasında çekilmiş fotoğraflar ve Yunus Emre'yi tanıtıcı kitaplar sergileniyor. Müzenin bir diğer kısmında ise bölgenin etnografik malzemeleri ile Selçuklu dönemi taş süslemeciliğinin en güzel örneklerini teşkil eden mimari parçalar teşhir ediliyor.

18. yüzyılda Eskişehir'de yer alan ve Yunan işgali sırasında yıkılan Yunus Emre'nin mezarı, 1949 yılında yapılan bir çeşmenin arkasına taşınmış. Taşınan bu mezar, 18. yüzyıl Selçuklu mimarisi tarzında yeniden yapılmış olup, birbirine kemerlerle bağlanmış rumi ve palmet dekorlu bir mezar lahdine sahip. Söz konusu mezar, sekiz sütunlu ve etrafı açık olan bir anıt mezarın ortasına yerleştirilmiş. 1982 yılında bu anıt mezarın bulunduğu yere bir kültür evi, cami, şadırvan ve Yunus Emre'nin bir heykeli eklenmiş.

Olur da yolunuz bir gün Eskişehir'e düşerse eğer, Yunus Emre Müzesi'ni de görmeyi ihmal etmeyin. Girişin ücretsiz olduğu Yunus Emre Müzesi'ni haftanın her günü 09.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

2 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
2
Müze kutsiyeti farklı mekanlardan
8

-

Park yerinden girdiğinizde geziye nereden başlayacağınızı bilemiyorsunuz. Bence geziye ilk başlangıç noktası olarak Yunus Emre'nin orijinal mezarından başlamanızı ve camii de son bulunmasını tavsiye ederim. Sadece görselleri değil, yazıları okuyarak ilerleyin ki o tarihleri yaşamış olasınız. Bu müze kutsiyeti farklı mekanlardan.

2
Yunus Emre Müzesi
10

-

Süper bir ödev, sana da tavsiye ederim.