Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Verçenik Dağı
Verçenik Dağı - Görsel 1
Verçenik Dağı - Görsel 2
Verçenik Dağı - Görsel 3
Verçenik Dağı - Görsel 4
6 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Verçenik Dağı Hakkında

3711 metre yüksekliğinde olan Verçenik Dağı, Kuzey Anadolu Dağları’ nın Doğu Karadeniz bölümünde, Kaçkar Dağları’ nda yer alıyor. Aslında Verçenik Dağı, Kaçkar Dağları’ ndaki ikinci en yüksek zirve. Bununla birlikte Türkiye’ nin sekizinci en yüksek dağı olma özelliği taşıyor Verçenik Dağı.

Verçenik Dağı’ nın diğer dağlardan farklı olarak kendine has bir görünümü var. En yükseği ortadaki olmak üzere, yan yana üç doruktan oluşan ilginç bir görüntüye sahip Verçenik Dağı. Tırmanışın en zorlu olduğu dağlardan biri Verçenik. Kaya tırmanışı eğitiminiz ve yeterli teknik malzemeniz olmadan bu işe hiç kalkışmayın deriz.

Zirveye ulaşmak için IV+ derece yan geçiş bir kilit noktası ve sonrasında yaklaşık 60 metre ve IV derece baca çıkışını aşmak gerekiyor. Bununla da bitmiyor, çıkış rotası, zirvenin solundaki karlı kulvarın bitimine 50 metre kalıncaya kadar devam ediyor. Kulvarın sağındaki kilit noktayı geçtikten sonra kaya tırmanışı başlıyor.

Verçenik Dağı’ nın çevresinde birçok göl yer alıyor. Dağın araçla çıkılan bölümünde, Kapılı Göller isminde ikiz göller bulunuyor. Bu göllerin kenarı kamp için oldukça uygun bir alan. Sırf o Kapılı Göller’ i görmek için Verçenik Dağı’ na çıkmanızı tavsiye ediyoruz. Tabi araçla. : ) Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

Verçenik Dağı
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?