Ürgüp Temenni Anıt Mezarı

  • Nevşehir / Kapadokya / Ürgüp

Ürgüp Temenni Anıt Mezarı

Nevşehir'e 22 km mesafede bulunan Ürgüp'te yer alan Ürgüp Temenni Anıt Mezarı, yükseltisi nedeniyle yılın hemen hemen her günü rüzgarlı olan Temenni Tepesi'nde konumlanıyor. Muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapan Temenni Tepesi'nden Ürgüp'ün tamamını, havanın açık olduğu zamanlarda ise Erciyes Dağı'nı bile görebilmek mümkün.

Ürgüp Kadıkalesi'nin tepesinde bulunan Ürgüp Temenni Anıt Mezarı'nın en dikkat çekici özelliği ise 700 metre uzunluğa sahip olan tüneli. Yaklaşık 80-100 metrelik bir kayadan oyma olan bu tünel ile Temenni Tepesi'nin seyir balkonuna çıkabiliyorsunuz. Antik çağdan günümüze kadar kutsal bir yer olarak kabul edilen Temenni Tepesi, çaput bağlanıp dilek dilenmesi nedeniyle bu ismi almış. Tepede çok sayıda mezar bulunuyor. Geçmişte insanlar, bu kutsal tepede bir mezar sahibi olabilmek için yarışıyorlarmış adeta.

Ürgüp Temenni Anıt Mezarı, 1288 yılında Vecihi Paşa tarafından, Kılıçaslan için yaptırılmış. Tepe üzerinde iki önemli mezar daha yer alıyor. Bu mezarlar ise 13. yüzyılda Ürgüp'te öldürülen Selçuklu sultanlarından 4. Kılıçaslan ve 3. Alâeddin Keykubat adlarına sembolik olarak Osmanlı döneminde yaptırılmış.

Ürgüp Temenni Anıt Mezarı, ilk Kapadokya seyahatinizde görmeniz gereken yerlerden biri. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

2 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
2
Manzara
10

-

Manzara süper.

2
kaan han tarafından...
10

-

Manzarası ve kumda kahvesi ile dinlenilebilecek bir mekan.