Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Belisırma Köyü
Belisırma Köyü - Görsel 1
Belisırma Köyü - Görsel 2
Belisırma Köyü - Görsel 3
Belisırma Köyü - Görsel 4
5 Fotoğraf
5/5
Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
1 değerlendirme
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Belisırma Köyü Hakkında

Belisırma, Ihlara Vadisi’nin ortasında yer alan bir köy. Oldukça küçük ve şirin olan bu köy soluklanmak, dinlenmek için birebir yerlerden biri. Farklı lezzetleri tatmak, yeşillikler arasından akan suyun sesini dinlemek köy içinde yapılabilecek en doğal aktivitelerden. Belisırma Köyü doğal güzelliklerinin fazla olduğu bir köy. Aksaray iline bağlı olan bu köy içerisinde ilk yerleşim Rumlar’a ait. Melendiz çayının kenarında yer alan bu köy şehir dışına oldukça fazla göç vermesinden dolayı günümüzde ufak yerleşim yerlerinden biri olarak kalmış. 

Belisırma Köyü Tarihi

Belisırma Köyü bilgi verilmesi bakımından köyün tarihinin oldukça eskiye dayandığı biliniyor. Köyde, Selçuklular Döneminden ve daha öncesinden beri yerleşim olduğu söylentiler arasında yer alır. Belisırma Köyü’nün ilk ismi Rumlar tarafından belirlenir. Rumlar bu köye “Peristirema” yani hoş manzara anlamına gelen ismi vermişler. Daha sonra köyün ismi Türkçeleşerek Belisırma adını almış. Belisırma önceleri Kapadokya’nın kuzey kesimlerinde yer alırken daha sonraları düzlük bölgelere yayılarak düz bir yerleşime sahip olur. Bu alanda bulunan binalar ise restore edilerek hizmete açılır. Her yıl yüzlerce turist ağırlayan köy gerek tarihi güzellikleri gerekse doğal güzellikleri bakımından bağlı olduğu Güzelyurt ilçesinin gözde lokasyonlarından. Güzelyurt gezilecek yerler arasında yüksek sıralarda bulunan bu köy, adeta saklı bir cennet. Restore edilen evler günümüzde restoran olarak hizmet veriyor. Peki bunca güzelliğe sahip olan Belisırma Köyü nerede sorusu nasıl cevaplanabilir. Bu köy, Ihlara Vadisi etrafında konumlanan bir köy. Aynı zamanda köyün hemen yanından Melendiz Çayı’da geçmekte. Köye ulaşım da oldukça rahattır. Şahsi araç ile veya çeşitli tur otobüsleri ile kolayca gelebilirsiniz. Konaklama alanları, restoranlar ve gezilecek daha pek çok yer bulunur. Belisırma Köyü aslında pek çok kiliseye ev sahipliği yapmasıyla bilinir. Bu kiliseler Rumların zamanlarından kalmadır. 

Belisırma Köyü Kiliseleri

Belisırma Köyü yorumları incelendiğinde köy içerisinde bulunan kiliselere oldukça fazla insanın rağbet ettiği görülür. Köy de bulunan Hasandağı’nın püskürttüğü lavlar çeşitli mağaraları oluşturmuş ve bu mağaralar içinde ilk defa Hristiyanlar yaşamışlar. Bunun sonucunda da bölge de pek çok kilise inşa edilmiş. Bu köy Ihlara Vadisi’nin bir devamı olduğu için özellikle tarihiyle herkesi büyüleyebilecek bir niteliğe sahip. Vadi de ziyarete açık 14 adet kilise bulunur. Bu 14 kilisenin de 7 tanesi Belisırma Köyü içindedir. Kısa yürüyüşler vasıtasıyla bu kiliselere ulaşabilmek oldukça basittir. Bu kiliselerden bazıları şunlardır;

  • Direkli Kilise: 975-1025 yılları arasında inşa edilmiş. İki başmelek tasviri dikkati çeker. Bunun dışında Deesis, Meryem Orans, Meryem ve İsa’nın çocukluk hali, Zekeriya, Yoakim gibi tasvirler bulunur.
  • Bahattin Samanlığı Kilisesi: Eski zamanlarda Bahattin isimli kişi kiliseyi samanlık olarak kullandığı için bu ismi almıştır. Kilise içinde bulunan Freskler 10. yüzyılın sonu ile 11. yüzyılın başında inşa edilmiş.
  • Batkın Kilisesi: En harap olmuş kiliselerin başında gelir. Yapımı 8. yüzyıl kadar eskiye dayanır.
  • Kırkdamaltı Kilisesi: 1283-1295 yılları arasında inşa edildiği bilinir. Kilise içinde İncil’den pek çok tasvir bulunur. Bunun yanında Selçuklu Sultanı olan 2. Mesut’a dair tasvirler de vardır.
  • Ala Kilisesi: Tek kubbeli olarak inşa edilmiş bir kilise. Zamanla harap olmuş bir yapısı vardır.
  • Bezirhane Kilisesi: Ala Kilisesi’nin hemen yanındadır. Bezir yağı üretilmek için kullanılan bir alan olmuş.
  • Karagedik Kilisesi: 11. Yüzyılda yapılmış oldukça büyük bir kilise. Günümüze kadar gelmiştir fakat son derece hasar görmüş bir yapısı vardır.

Kilise ziyaretlerinden sonra köy içinde bulunan lokantalarda balık veya yörenin yöresel yemeklerini tadarak lezzet şöleni yaşayabilirsiniz. Daha sonrasında ise küçük butik oteller ve pek çok pansiyon sayesinde kolay bir konaklama geçirebilirsiniz. Belisırma Köyü yol tarifi bakımından ise oldukça basit bir yerdedir. Ihlara Vadisi’nde bulunan basamaklardan inildikten hemen sonra katedilmesi gereken 5 kilometrelik bir yol sizleri karşılar. İster yürüyerek isterseniz de araç ile bu yolu giderek Belisırma Köyü’ne ulaşabilirsiniz.

Yorum / Değerlendirme

5/5
Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
1 değerlendirme
Belisırma Köyü
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?
5/5 Mükemmel
Neredekal.com
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
02.01.21
Misafir
Mutlaka gidin
Çok güzel bir yer mutlaka gezip görün sakinlik su sesleri kahvaltıda var öğle yemeği mutlaka gidin