Ürgüp Neyi Meşhur

Görülesi doğal oluşumlardan peri bacalarına ev sahipliği yapan, Anadolu’nun eşsiz yemek kültürüne ve misafirperverliğine tanık olacağınız Ürgüp, unutulmaz bir seyahatin kapılarını aralıyor.

Ürgüp Neyi Meşhur

Görülesi doğal oluşumlardan peri bacalarına ev sahipliği yapan, Anadolu'nun eşsiz yemek kültürüne ve misafirperverliğine tanık olacağınız Ürgüp, unutulmaz bir seyahatin kapılarını aralıyor.

Yalnızca ülkemizden değil dünyanın pek çok yerinden ziyaretçi ağırlayan ve yılın her mevsimi başka bir güzelliğe bürünen Ürgüp, peri bacaları gibi muhteşem bir doğal oluşuma ev sahipliği yapıyor. Soğuk ve karlı havayı sevenler için kış aylarında romantik bir seyahat sunan, bahar ve yaz aylarında ise vazgeçilmez olan bu durakta ne yenir, nereler ziyaret edilir merak ediyorsanız listeye kısa bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Ürgüp Pembe Vadi: Kapadokya'nın kalbi Ürgüp ve Avanos arasındaki yolda yer alan, bölgenin simgesel yapılarından peri bacalarının yoğun olarak bulunduğu bölgedir. Genellikle burada yer alan birbirinden farklı şekillerdeki doğal oluşumlar hayvan figürlerine benzetilmektedir. Ürgüp seyahati sırasında ziyaret edilecek yerlerin başında gelmektedir.

Ürgüp Kızılçukur: Kapadokya'nın en önemli turizm merkezlerinden biri olan Kızılçukur, renkli doğal kaya oluşumlarına ev sahipliği yapan ve bölgede gün batımının en güzel izlendiği yer olarak hafızalara kazınan önemli duraklardan biridir. Güneş batarken kayaların büründüğü renk kesinlikle görülmeye değer.

Balon Turları:Bölgenin en özel ve sıklıkla yapılan aktivitelerin başında yer alan balon turlarına katılarak, sabah gün doğumuyla hareket edebilir ve bölgenin muhteşem panoramik manzarasına tanık olabilirsiniz. Hatta balon turlarına katılmasanız dahi balonları gökyüzünde oluşturduğu muhteşem şöleni izlemeyi kesinlikle Ürgüp'te yapılacaklar listesine eklemeyi ihmal etmeyin.

Testi Kebabı:Anadolu'nun yemek kültürüne sahip olan Ürgüp'te yöreye özgü lezzetlerden en meşhuru olan testi kebabını yemeden dönmek olmaz. Kuş başı et, domates, sivri biberin testiye yerleştirilmesi ve üzerinin hamurla kapatılarak pişirilmesiyle yapılan bu yemek bölgede çoğu restoranda servis edilmektedir.

Sütlü çorba:Bulgur kaynatıldıktan sonra üzerine süt ilave edilerek yapılan bu yöresel çorba bölgenin tercih edilen ve denenmesi gereken lezzetlerinden biridir.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın