Tieion Antik Kenti

  • Zonguldak / Çaycuma / Filyos

Tieion Antik Kenti

Zonguldak'ın kuzeydoğusunda yer alan Filyos'taki, Filyos Çayı ağzında bulunuyor Tieion Antik Kenti. Önceleri Billaius ismiyle anılan Tieion Antik Kenti, Tios adlı bir rahibin önderliğindeki Miletos kolonisi tarafından kurulmuş. Geçmişte çeşitli krallıklara bağlı olarak varlığını sürdüren Tieion Antik Kenti, tarih boyunca Heraklia Pontika -bugünkü Ereğli- ve Amastris'in –bugünkü Amasra- gölgesinde kalmış.

Tieion Antik Kenti, sonraki dönemlerde Romalılar tarafından yıkılıp yağma edilmiş ve yeniden inşa edilerek, Roma eyaletlerine bağlı ticaret ve balıkçı bölgesi olarak varlığını sürdürmüş. Bu dönemden sonra Tieion Antik Kenti, bir balıkçı kasabası halini almış.

Bugün antik kentte bir akropol, iki nekropol alanı, sular altında kalmış bir antik liman, Romalılar döneminde yapılmış bir kale, harebe durumunda bir tapınak, büyük bir yapı olduğu tahmin edilen üç kemerli bir duvar ve Çayır Köyü Su Mağarası'ndan çıkan suyu kente taşıyan su kemeri kalıntıları yer alıyor. Hala daha kazı çalışmalarının devam ettiği Tieion Antik Kenti'nde bulunan kalıntılara her gün bir yenisi daha ekleniyor.

Eğer yolunuz bir gün Zonguldak'ın şirin beldesi Filyos'a düşerse, Tieion Antik Kenti'ni de mutlaka ziyaret edin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın