Çaycuma bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Çaycuma Gezilecek Yerler

Çaycuma, günümüzde turizm açısından önemli bir hareketliliğe sahip olmasa da kültür ve tarih varlıkları ile ortaya çıkarılabilecek bir potansiyele sahip.Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Çaycuma Gezilecek Yerler

Toplam 5 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Çayır Köyü Su Mağarası

"Yüz ve serinle"

"Yaz aylarında serinlenecek yer"

10

Misafir yorumu

3 yorum

Teion - Billaos Antik Kenti

"Yeraltı araştırılmalı"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Çaycuma Tarihi Mekanlar

Çaycuma, günümüzde turizm açısından önemli bir hareketliliğe sahip olmasa da kültür ve tarih varlıkları ile ortaya çıkarılabilecek bir potansiyele sahip.
Çaycuma'da görmenizi tavsiye ettiğimiz yerler şöyle:

Filyos Antik Kenti: Filyos Çayı'nın Karadeniz'e döküldüğü yerde kurulu olan ve Frigyalılar'dan kaldığı bilinen 2500 yıllık Filyos Antik Kenti, Çaycuma'nın en önemli turizm bölgesidir. Kültür Bakanlığı tarafından koruma altına alınan antik kent, bölgenin köklü geçmişi ve tarihi açısından en önemli kaynaklardan bir tanesi. Antik kenti ortaya çıkarma çalışmaları ilerledikçe bölge turizm açısından daha dikkat çekici bir yer haline gelmektedir.

Antik Mozaik: Kadıoğlu Köyü'nde kazı çalışmalara devam eden antik mozaik Roma döneminden kalmıştır. Çalışmalarda mozaiğin yanı sıra bir yapıya ait olduğu düşünülen bir oda, işlemeli çömlek parçaları ile sikkeler bulunmuştur.

Çayır Köyü Su Mağarası: Çayır Köyü'ndeki doğa harikası mağara ilçe merkezine 12 km uzaklıktadır. Sarkıt ve dikitlerinin özelliği nedeniyle kendi kategorisinden dünyanın sayılı mağaralarından biridir. 1300 metre uzunluğundaki Çayır Köyü Su Mağarası'nın içinde birçok soğuk su kaynağı vardır. Su kaynaklarının temizliği ve kendine özgü soğukluk derecesi sayesinde mağarada alabalık yetişmektedir. Ayrıca mağaranın önünde yemyeşil bir mesire alanı bulunmaktadır. Ayrıca Çayır Köyü'nde biri mağara yakınında diğeri de köy merkezinde olmak üzere 2 adet tarihi kemer köprü bulunmaktadır.

Gavur Anbarı ve Ceneviz Mezarlığı: İlçe merkezine 15 km uzaklıkta bulunan ve Çömlekçi Köyü sınırları içinde bulunan Gavur Anbarı ve Ceneviz Mezarlığı, Filyos Çayı kıyısındadır. Çevresi ormanlık ve yeşillik olan alan, piknik yapmak için güzel bir yerdir. Orman içinde Cenevizlilerden kalma bir mezarlık vardır.

Göldağı: Çaycuma'nın en yüksek dağıdır. İlçe merkezine 15 km uzaklıkta bulunan Göldağı'nın geniş bir düzlüğü vardır ve çevresi ormanlık alandır. Yöre halkının dinlenmek ve eğlenmek için gittiği bir yer olan Göldağı eşsiz manzarası ve doğası ile Çaycuma'da görülmesi gereken yerlerden.

Velibaba Tepesi: Deniz seviyesinden 300 metre yükseklikte, çevreye tamamen hakim bir tepedir. İlçe merkezine 9 km mesafededir. Yaz mevsiminde bile oldukça serin bir havası vardır.

4 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
4
Yüz ve serinle
10

-

Çayır Köyü mağarasına ister sevgilinle git, ister kardeşinle piknik, yap ister yüz, ister serinle.

4
Yaz aylarında serinlenecek yer
10

-

Mağarada ister piknik yap, ister otur kafa dinle. Herkese tavsiye edilecek, yaz aylarında serinlenecek yer.

4
Yeraltı araştırılmalı
10

-

Benim düşüncem herkesin dediği gibi burada büyük yeraltı şehri olduğu. Yıl 2016, hala bir çalışma yok. Filyos yeraltı araştırılmalı, saygılar...

4
cayir koyu su magarasi
10

-

Mağaranın tüm dünyada bilinen adı Çayırköy Mağarası'dır.