Haritayı Görüntüle

Kategori

Tarihi Yerler
Turistik Yerler
Ulaşım

Çaycuma Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar:

Çaycuma civarında görülmesi gereken 5 yer.

En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
5/5 Mükemmel
(5 değerlendirme)
Zonguldak
Ulaşım
Çalışma saatleri bilinmiyor
Henüz Puanlanmamış
Zonguldak
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Henüz Puanlanmamış
Zonguldak

Filyos Kalesi

Ücretsiz
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Henüz Puanlanmamış
Zonguldak
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
5/5 Mükemmel
(5 değerlendirme)
Zonguldak

Çaycuma Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

Çaycuma, günümüzde turizm açısından önemli bir hareketliliğe sahip olmasa da kültür ve tarih varlıkları ile ortaya çıkarılabilecek bir potansiyele sahip.

Çaycuma’da görmenizi tavsiye ettiğimiz yerler şöyle:

Filyos Antik Kenti: Filyos Çayı’nın Karadeniz’e döküldüğü yerde kurulu olan ve Frigyalılar’dan kaldığı bilinen 2500 yıllık Filyos Antik Kenti, Çaycuma’nın en önemli turizm bölgesidir. Kültür Bakanlığı tarafından koruma altına alınan antik kent, bölgenin köklü geçmişi ve tarihi açısından en önemli kaynaklardan bir tanesi. Antik kenti ortaya çıkarma çalışmaları ilerledikçe bölge turizm açısından daha dikkat çekici bir yer haline gelmektedir.

Antik Mozaik: Kadıoğlu Köyü’nde kazı çalışmalara devam eden antik mozaik Roma döneminden kalmıştır. Çalışmalarda mozaiğin yanı sıra bir yapıya ait olduğu düşünülen bir oda, işlemeli çömlek parçaları ile sikkeler bulunmuştur.

Çayır Köyü Su Mağarası: Çayır Köyü’ndeki doğa harikası mağara ilçe merkezine 12 km uzaklıktadır. Sarkıt ve dikitlerinin özelliği nedeniyle kendi kategorisinden dünyanın sayılı mağaralarından biridir. 1300 metre uzunluğundaki Çayır Köyü Su Mağarası'nın içinde birçok soğuk su kaynağı vardır. Su kaynaklarının temizliği ve kendine özgü soğukluk derecesi sayesinde mağarada alabalık yetişmektedir. Ayrıca mağaranın önünde yemyeşil bir mesire alanı bulunmaktadır. Ayrıca Çayır Köyü'nde biri mağara yakınında diğeri de köy merkezinde olmak üzere 2 adet tarihi kemer köprü bulunmaktadır.

Gavur Anbarı ve Ceneviz Mezarlığı: İlçe merkezine 15 km uzaklıkta bulunan ve Çömlekçi Köyü sınırları içinde bulunan Gavur Anbarı ve Ceneviz Mezarlığı, Filyos Çayı kıyısındadır. Çevresi ormanlık ve yeşillik olan alan, piknik yapmak için güzel bir yerdir. Orman içinde Cenevizlilerden kalma bir mezarlık vardır.

Göldağı: Çaycuma’nın en yüksek dağıdır. İlçe merkezine 15 km uzaklıkta bulunan Göldağı’nın geniş bir düzlüğü vardır ve çevresi ormanlık alandır. Yöre halkının dinlenmek ve eğlenmek için gittiği bir yer olan Göldağı eşsiz manzarası ve doğası ile Çaycuma’da görülmesi gereken yerlerden.

Velibaba Tepesi: Deniz seviyesinden 300 metre yükseklikte, çevreye tamamen hakim bir tepedir. İlçe merkezine 9 km mesafededir. Yaz mevsiminde bile oldukça serin bir havası vardır.

Çaycuma Alt Bölgeleri

Filyos Otelleri
Daha fazla gör