Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Filyos Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar:

Filyos civarında görülmesi gereken 3 yer.

En Çok Tavsiye Ettiklerimiz

Filyos Kalesi

Ücretsiz
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Henüz Puanlanmamış
Zonguldak
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
5/5 Mükemmel
(5 değerlendirme)
Zonguldak
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Henüz Puanlanmamış
Zonguldak

Filyos Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

Masmavi denize, altın sarısı kumsallara ve artarda gelen küçük koyları ile tatil ve dinlemce için eşsiz bir yer, Filyos.

Karadeniz'in yemyeşil doğası ve harika ikliminin tüm özelliklerine sahip olan Fiyos, Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde yer almaktadır. Batı Karadeniz'in tüm güzelliğini gözler önüne seren Filyos, 3000 yıllık tarihi geçmişi ile adeta cennetten bir köşe gibi.

Tarih sahnesine ilk olarak Friglerle ortaya çıkan Filyos bu uygarlığa uzun süre ev sahipliği yapmıştır. M.Ö 7. yüzyılda ise, Kafkaslardan Anadolu'ya doğru göç eden Kimmerler Anadolunun o zamanlardaki sahibi Friglere savaş açarak bu bölgede yeni bir hakimiyet sağlamışlardır. Ancak daha sonra Asurlar ve Lidyalılarla savaşarak yenilen Kimmerler,bu toprakları terk etmiştir. İşte bu tarihten itibaren Filyos, önemli bir ticaret merkezi haline gelmeye başlamış.

Filyos Kalesi: Filyos Kalesi bölgenin en eski ve en bilinen görkemli tarihi kalıntıları arasında gösterilmektedir. Filyos Kalesi, denize hakim bir noktada inşa edilmiş olup denize girintisi olan bir burun üzerine yer almaktadır. Romalılar tarafından inşa edildiği tahmin edilen Filyos Kalesi'nin yapımında iri taşlar kullanıldığı hemen göze çarpıyor. Zira kalenin oldukça heybetli ve ihtişamlı bir görüntüsü var.

Teion - Billaos Antik Kenti: Bu antik kent Filyos Nehri' nin Karadeniz'e döküldüğü alanda kurulmuştur. Teion - Billaos Antik Kenti (Filyos Antik Kenti), önceleri Billaius adıyla biliniyordu. Kentin en yaygın adı ise Tieion'dur. Bu sözcük, kentin kurucusu, din adamı Tios'tan gelmektedir. Kentin kuruluş tarihinin M.Ö. 1200'e dayandığı ''Antik Teion-Billaos Kenti'' halen devam eden arkeolojik kazıyla gün yüzüne çıkartılmaktadır.

Çayır Köyü Su Mağarası: Tam bir doğa harikası olan Çayır Köyü Su Mağarası Zonguldak'ın Çaycuma ilçesi'ne bağlı Çayır Köyü'ndeki meşhur Su Mağarası'dır. Filyos'a da oldukça yakın bir mesafede yer alan bu mağarayı gittiğinizde mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.