Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Teşvikiye Gezilecek Yerler

Toplam 1 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Teşvikiye Tarihi Mekanlar

Semtin gelişmesine etkisi büyük olan ilk yapı Teşvikiye Camisi'dir. İlkin 1794 - 95'te bir mescit olarak yapılan cami 1853 - 1854'te Abdülmecid tarafından yenilendikten sonra yerleşme başlamıştır.

Abdülmecid burada bir yerleşim oluşturma amacını dile getirmiştir. Biri Teşvikiye Caddesi üzerinde eski Nişantaşı Karakolu'nun yanı, diğeri Rumeli Caddesi ile Valikonağı Caddesi'nin kesiştiği kavşaktadır. Aynı tarzda yapılmış her iki taşın üstünde Eser-i Avatıf-ı Mecidiye Mahalle-i Cedide-i Teşvikiye - (Abdülmecid'in karşılıksız iyilikseverliğinin eseri olan yeni Teşvikiye Mahallesi) ibaresi yer alır.

Teşvikiye kelimesiyle burada bir mahalle kurulmasının padişahça da teşvik edildiği açıklanır. 1883 nüfus sayımında bir mahalle olarak resmen tescil edilmiştir. 1920'lerde Taksim - Şişli eksenindeki gelişmenin etkisine girer ve ana caddeden başlayarak hızla apartmanlaşır. Bu olgu 1950'lerde o güne kadar eski yapısını koruyan eski sokakları da içine alır. 1960'ların başında kırsal görünümünü hala koruyan Topağacı, semtin en son apartmanlaşan kesimidir.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın