Sultanahmet bölgesinde mutlaka yapılması gerekenler.

Sultanahmet Aktiviteleri

Dünyanın en çok ziyaret edilen tarihi şehirlerinden biridir İstanbul ve İstanbul'un en çok merak edilen noktasıdır Sultanahmet...Sultanahmet Aktiviteleri

Dünyanın en çok ziyaret edilen tarihi şehirlerinden biridir İstanbul ve İstanbul'un en çok merak edilen noktasıdır Sultanahmet...
Tarihi bir yarımadada bulunan Sultanahmet barındırdığı eserleri ile birçok medeniyete seslenmekte, yeşil meydanı ve parkları ile de doğa severleri en iyi şekilde ağırlamaktadır. Hiç bitmeyecek olan İstanbul'u gezme serüvenine başlamak istiyorsanız, başlamak için Sultanahmet'i seçmelisiniz.

Sultanahmet'te yer alan dünyaca tanınmış eserlere bir göz atalım...

Sultanahmet Cami: Mimar Sedefkar Mehmet Ağa'nın inşa ettiği cami, mavi, yeşil ve beyaz İznik çiniler ile bezenmiştir. Bu yüzdendir ki yıllarca Avrupalılar Sultanahmet Camisi'ne "Mavi Cami" olarak hitap etmişlerdir. İstanbul'un ana camisi olarak nitelendirilen Sultanahmet, aynı zamanda çevresindeki yapılar ile birlikte bir külliye oluşturur.

Sultanahmet Meydanı: İstanbul'un en önemli meydanlarından biri olan Sultanahmet, Bizans Dönemi'nde Hipodrum, Osmanlı devrinde ise At Meydanı olarak bilinirdi. Ancak meydan asıl önemine 4 adet Cumhuriyet mitingi ile kavuşmuştur. Halide Edip Adıvar'ın ünlü konuşmasını yaptığı bu meydan, günümüzde de İstanbul'un en turistik yeridir.

Ayasofya: Günümüzde müze olarak hizmet veren Ayasofya, Bizans İmparatorluğu zamanında bazilika olarak inşa ettirilmiş, Fatih Sultan Mehmet döneminde camiye dönüştürülmüştür. Mimarlık tarihinde önemli bir donum noktası olarak nitelendirilen yapı, 15. yüzyıl sanat tarihi ve mimarlık dünyasının baş yapıtları arasında yer alır.

Yerebatan Sarnıcı: İstanbul'daki en büyük kapalı sarnıç olan Yerebatan Sarnıcı'na Ayasofya binasındaki kapıdan giriş yapılır. Civardaki saraylara su sağlayan sarnıç, kendi suyunu 19 km ötedeki Belgrad ormanlarından sağlamıştır.

18. yıllık geçmkişi ile Sultanahmet Meydanı için, bir açık hava müzesi demek yerinde olacaktır. Bu tarihi meydanı gezerken yakınlarında konaklamak isterseniz Sultanahmet otellerini inceleyebilirsiniz.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın