En lezzetli Sultanahmet yemekleri ve Sultanahmet neyi meşhur

Sultanahmet'in Neyi Meşhur

Sultanahmet, ünlü köfteleri ile adını duyurmasının yanında daha birçok ünlü yemeği, gezilip görülmesi yerleri ve yapıları ile de öne çıkmaktadır. İşte Sultanahmet neyi meşhur sorusunun cevapları.

Sultanahmet'in Neyi Meşhur

Sultanahmet, ünlü köfteleri ile adını duyurmasının yanında daha birçok ünlü yemeği, gezilip görülmesi yerleri ve yapıları ile de öne çıkmaktadır. İşte Sultanahmet neyi meşhur sorusunun cevapları.

Sultanahmet, İstanbul'un Avrupa Yakası'nda yer alan ünlü Tarihi Yarımada'da bulunan bir semttir. İstanbul'un simgeleri haline gelmiş birçok yapıya ev sahipliği yapıyor. Ayasofya Müzesi, Topkapı Sarayı ve Sultanahmet Cami bu yapılardan öne çıkanları ve İstanbul seyahatinde mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerden sadece birkaçı.

Sultanahmet İşkembecisi ve Sultanahmet Köftecisi semtle özdeşleşmiş mutfaklardandır. Sadece bu semtte değil bu isimleri artık yurdun dört bir tarafında görebiliyoruz. Semtin adı ile özdeşmiş bu yemekler buraya geldiğiniz de mutlaka tadına bakmanız gerekenler arasındadır.

Eski İstanbul'un kalbinin attığı yer olan Sultanahmet, bu önemini günümüzde de korumaya devam etmektedir. Topkapı Sarayı, Ayasofya, Bizans Hipodromu, Sultanahmet Cami, Yerebatan Sarnıcı, İstanbul Arkeoloji Müzeleri ve Büyük Mozaik Müzesinin yanı sıra burada görülecek pek çok yapı da vardır.

Semtin adını da taşıdığı Sultanahmet Cami, yabancılar ve turistler arasında bilinen adıyla Blue Mosque, Dönemin padişahi Sultan 1. Ahmet tarafından yaptırtılmıştır. Mimar Sedefkar Mehmet Ağa'nın eseri olan caminin en önemli özelliklerinden biri içinde 20 binden fazla mavi, yeşil, beyaz renklerde İznik çinisine ev sahipliği yapması ve diğeri de Türkiye'deki 6 minareli tek cami olmasıdır. Ayasofya, yapıldığı günden bu güne hala dimdik ayakta olan yapıdır. Tüm görkemiyle ve heybetiyle İstanbul'un siluetini oluşturmaktadır. Semtteki diğer bir tarihi doku da Yılanlı Sütun'dur. Sultanahmet Meydanı'nın da bulunan tunç sütun birbirine sarılmış tunçtan 3 yılandır.

Diğer önemli yapılardan biri de Yerebatan Sarnıcı'dır. İstanbul'un en büyük su sarnıcı olan bu yapı Bizans döneminden günümüze kadar gelmiştir. Sultanahmet Meydanı da gün içerisinde yarımadaya gelenlerin buluşma, dinlenme, fotoğraflama noktalarından biridir. İstanbul Arkeoloji Müzesi de kuruluşu oldukça eskiye dayanan bir müzedir. Müzenin açılış tarihi 1891 olarak kayıtlara geçmiştir.

Semtte ve çok yakın çevresinde daha gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Bu noktaları da Tarihi Yarımada'ya sadece 1 gününüzü ayırarak rahat rahat gezebilir ve keşfedebilirsiniz.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın