Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Şuayb Şehri
Şuayb Şehri - Görsel 1
Şuayb Şehri - Görsel 2
Şuayb Şehri - Görsel 3
Şuayb Şehri - Görsel 4
6 Fotoğraf
3.5/5
Çok İyi
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Şuayb Şehri Hakkında

Şanlıurfa'nın 75 km güneydoğusunda yer alan Şuayb Şehri (Şuayip Şehri), Harran'ın tarihi atmosferine yakından bakabileceğiniz, Roma döneminden kalma harabe yapıların bulunduğu bir kent. Kente ulaşım yalnızca özel araçla sağlanabiliyor. Harran ya da Urfa Viranşehir üzerindeki ayrımdan ulaşabilirsiniz Şuayb Şehri'ne.

Şehrin içerisinde pek çok mağara ve dehliz var, iki kilise ise yeraltında. Şuayb Şehri'nde yer alan kaya mezarların üzerine kesme taşlardan inşa edilen yapıların duvar ve temel kalıntılarının küçük bir kısmı da ayakta kalmayı başarabilmiş. Şehirdeki harabeler şimdilerde koruma altına alındı. Onun öncesinde halk hala buradaki mağaralarda yaşamını sürdürüyordu.

Şuayb Peygamber'in burada yaşadığına ve şehrin ismini Şuayb Peygamber'den aldığına inanılıyor. Yani halk arasında dolaşan hikaye bu şekilde desek daha doğru olur. Hatta Şuayb Peygamber'in yattığına inanılan mağara, en çok rağbet gören nokta Şuayb Şehri'nde. Köy içerisinde temiz su kaynağı bulabilmek bir hayli güç.

Bu nedenle özellikle yaz aylarında Şuayb Şehri'ni ziyaret edecekseniz yanınızda bol su bulundurmanızda fayda var. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

3.5/5
Çok İyi
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3
Şuayb Şehri
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?

Konum

Örnek Harita Görseli
Haritada gör