Toplantı ve Organizasyon (1)
Poi (6)

Soğucak Yaylası

+ 7 Fotoğraf
5/5
Mükemmel
3 değerlendirme
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Soğucak Yaylası Hakkında

Soğucak Yaylası, Sakarya’ya bağlı Sapanca ilçesinin, deniz seviyesinden yaklaşık 1100 metre yüksekliğe sahip, 900 dönümlük alanda ve ilçe merkezine 17 km mesafede yer alan doğa harikası bir yaylasıdır. Soğucak Yaylası’na ulşım ise şu şekildedir; Sapanca - Muradiye Köyü yolundan Erdemli Köyü’ne gelmeden önce sağa tarafa ayrılan yolundan oldukça dar, dik ve keskin virajlı toprak yolu takip yaklaşık 50 dakika kadar süren bir yoldan yaylaya ulaşıyorsunuz. Soğucak Yaylası’na çıktığınızda sizi karşılayan muhteşem doğaya hayran olacaksınız. Soğucak Yaylası’na ulaştığınız anda sağ tarafta Sapanca Belediyesi’nin yaptırdığı tesisi göreceksiniz. Burada lavabo ve su ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Tesisisin arka tarafından inen yolu takip ettiğinizde kaynak suyuna ulaşılıyor ve içme suyu ihtiyacınızı karşılayabiliyorsunuz. Doğa ile iç içe bir yerde olduğunuz için tedbirli davranmanızı tavsiye ederiz. Olası ihtimallere karşı yanınızda su bulundurmanızda kesinlikle fayda var. Ayrıca su kaynağına ulaştıktan sonra bir süre yürürseniz Yangın Deresi’ne varıyorsunuz. Yollarda ayı ayak izleri görmeniz de gayet mümkün sonuçta doğanın kucağındasınız. Sakarya Belediyesi, grupların bu yayladı sportif aktiviteler yapılacağını düşünerek, mini bir voleybol sahası yapmıştır. Yaylada irili ufaklı birçok barakayı, yeşilliğin bol olmasından ötürü otlanan hayvan sürüleri ile de denk gelme olasılığınız oldukça yüksek.

Yorum / Değerlendirme

5/5
Mükemmel
3 değerlendirme
Soğucak Yaylası
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?
5/5 Mükemmel
27.04.2018
Azmi sakoğlu
Tavsiye ederim
Hemen hemen her sene yazın en az iki kere giderim. Gerçekten harika bir yer ama mutlaka hazırlıklı gidin. Güneşe aldanıp da sıcaktır demeyin. Çocuklu gideceksiniz mutlaka çocuklara hırka almanızı tavsiye ederim. Mutlaka gidip görmenizi ve keyfini çıkarmanızı tavsiye ederim. Hatta sabah kahvaltısını orada yapın. Tertemiz hava yine canım çekti. Hafta sonu yine kaçsam mı?
5/5 Mükemmel
05.08.2017
Mehmet narinc
Yayla tam bir harika
Yaylaya bugün Memnuniye Köyü üzerinden ortalama 15 km’lik bir toprak yoldan, sürekli yokuş yukarı vardık. Yayla tam bir harika. Güzelce piknik yaptık sonra doğa yürüyüşü yaptık. Yaylanın sağ aşağı tarafında güzel bir dere var. Eğer inmek isterseniz. Sakın yağmurlu havada çıkmayın. Yoksa orada kalırsınız. Yaylada doğaya uyumlu küçük küçük kulübe tarzı büyük ihtimalle kaçak yapılar var tahtadan. Belediyenin ya da hiçbir özel kuruluşun herhangi bir hizmeti yok. Ona göre hazırlıklı gidin. Eğer geç saatlere kalmayı düşünüyorsanız kışlık kıyafet alın yanınıza. İniş yolunda bir yol daha vardı İstanbuldere’den çıkılan. İnerken o yolu sakın kullanmayın çok berbat, diğer yola göre. Ama ne yaparsanız yapın lütfen doğayı kirletmeyin. Allah rızası için çöp atmayın. Attığınız bir su şişesi bile yıllarca orada kalabilir. Lütfen bu güzelim doğa nimetlerini koruyalım.
5/5 Mükemmel
16.07.2017
Kadir yormaz
Yayla efsane
Yayla efsane gitmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Konum

Haritada gör