Silifke Zeus Tapınağı
Silifke Zeus Tapınağı - Görsel 1
Silifke Zeus Tapınağı - Görsel 2
Silifke Zeus Tapınağı - Görsel 3
Silifke Zeus Tapınağı - Görsel 4
6 Fotoğraf
5/5
Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Silifke Zeus Tapınağı Hakkında

Roma Zeus Tapınağı, Silifke ilçe merkezinde bulunan bir yerdir. Tapınağın Roma dönemine ait olduğu bilinmektedir. Roma Tapınağı’ nın doğu ile güney yanlarında bulunan sütun tabanları orijinal şekilde korunmuştur. Roma Zeus Tapınağı, MS 2. yüzyılda Pseudodipteros planına göre yapılmış bir ibadet yeridir.

Silifke Zeus Tapınağı’ nın uzun kenarında 14\’ er; kısa kenarında 8\’ er sütun (40 mx21 m boyutlu) varmış. Korint başlıklı bu sütunlardan günümüze kadar sadece bir sütunu (üzerinde yıllar yılıdır duran leylek yuvasıyla), podium kısmı ve bazı mimari parçaları gelebilmiştir.

1980 yılında Kültür Bakanlığı’ nca Silifke Zeus Tapınağı’ nda başlatılan kazı çalışmaları aralıklarla devam etmiş ancak bugünlerde durdurulmuştur. M. S. 2 yüzyıl’ da yapılmış olduğu tespit edilmiştir. Ancak; 5. yüzyıl’ da tapınağın planında önemli değişiklikler yapılmış ve kiliseye çevrilmiştir. M. S.

5 yüzyılda yaşamış ünlü tarihçi Zosimos “Tapınak, ovadaki ürünlerine musallat olan çekirgelerden kurtulmak için güneş ve sanat tanrısı Apollon’ dan yardım isteyen halk tarafından, çekirgeler Apollon’ un gönderdiği kuş sürüsünce yok edilince, O’ na bir şükran ifadesi olarak yapılmıştır. ” der.

Her ne kadar Zosimos böyle dese de tapınağın Zeus adına yaptırıldığı söylenmektedir. Tapınağın işlevi konusunda değişik görüşler bulunmaktadır. Burası için; St. Paulus\’ un kiliseye dönüştürdüğü Roma Zeus Tapınağı\’ dır da denilir, 5. yüzyılda kiliseye dönüştürülen Aphrodit Tapınağı\’ dır da denilir. ‘’ Kente batı yönünden girilen kapının kolonlu caddesidir.

’ ’ de denilmektedir. Ayrıca, 1993 yılında yapılan kazılarda, tapınağın yerden 2 m yükseklikte bir platform üzerine kurulduğunu ortaya çıkarmıştır araştırmacılar.

Yorum / Değerlendirme

5/5
Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
Silifke Zeus Tapınağı
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?