Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Silifke Demircili Köyü
Silifke Demircili Köyü - Görsel 1
Silifke Demircili Köyü - Görsel 2
Silifke Demircili Köyü - Görsel 3
Silifke Demircili Köyü - Görsel 4
7 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Silifke Demircili Köyü Hakkında

Mersin’ in Silifke ilçesinde 10 km uzaklıkta yer alan Demircili Köyü, ülkemizin az bilinen ancak görenlerin ilgisini çekmeyi başaran köylerinden biridir. Bugün yerleşim yeri haline gelen köyde çok sayıda tarihi kalıntı bulunuyor. Antik mezar kalıntılarına ev sahipliği yapan Demircili’ de bugün tarih ve yerleşim adeta iç içe geçmiş durumda.

Demircili Köyü bünyesinde yer alan Demircili (İmbriogion) Anıt Mezarları, yaklaşık 1700 yıldır ayakta. Tek ve çift katlı anıt mezarların bulunduğu köydeki mezarların Antik İmbriogion şehrinin önde gelenlerine ait olduğu düşünülüyor. Bu mezarların önemli bir aileye ait olduğu düşüncesine ise kitabe, sanat, kabartma ve hayvan heykellerine sahip olmasından yola çıkılıyor.

Bunun yanı sıra köyün yol kenarına yakın konumda yer alan 4 anıt mezarın ise M. S. II. yy Roma dönemine ait olduğu biliniyor. Demircili Köyü yalnızca bunlarla sınırlı kalmıyor, köy bünyesinde daha nice antik kalıntıya rastlanıyor.

Bugün köyde yer alan anıt mezarlar ve lahitler bölgede mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Sizin de yolunuz Silifke’ ye düşerse Demircili Köyü’ nü ziyaret etmeyi sakın ihmal etmeyin.

Yorum / Değerlendirme

Silifke Demircili Köyü
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?