Seyit Battal Gazi Külliyesi

  • Eskişehir / Seyitgazi

Seyit Battal Gazi Külliyesi

Eskişehir Seyitgazi ilçesinde bulunan Seyit Battal Gazi Külliyesi, şehrin nemli tarihi yapılarından biri olup, Mesih Kalesi'nin bölgesinde yer alır.

I. Alaeddin Keykubat'ın annesi Ümmühan Sultan tarafından inşa ettirilen külliye, görkemli mimarisiyle turistler tarafından sürekli ziyaret edilmektedir. Halk tarafından Battal Gazi olarak anılan ve 720 yılında şehit düşen bir halk kahramanı olan Seyit Gazi adına yaptırılmıştır. Külliye özelliğini ise; Osmanlı döneminde kazanmıştır.

Seyit Battal Gazi Külliyesi, 1954 yılına kadar harap bir şekilde varlığına devam etmiş olsa da; sonraki dönemlerde yapılan geniş çaplı restorasyon sonrasında turistik anlamda önemli bir yer edinmiştir. Eskişehir'e gitmeyi planlıyorsanız Seyit Battal Gazi Külliyesi ziyaret edeceğiniz yerler arasında olabilir. Porsuk Çayı'nın güzelliğine ve Midas Anıtı'nın tarihi atmosferine dahil olmayı unutmayın.

3 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
3
Müze yok olmuş
3

-

Bir hafta önce ziyarete gittim. Çocukluğumdan beri giderdim aradan baya zaman geçti şok oldum, müze yok olmuş. Restorasyon yapılmış güya ama nereye paha biçilemeyen heykelciği çalmışlar, lokma pişirilen yere kıytırık resimler asmışlar. Her tarafa Arapça yazılar çerçeveleyip asmışlar. Mezarların üstünü tahta kafeslerle çevirip yeşil sarıklı kavukları kaldırmışlar. Taş aslan figürleri ortada yok. Kısacası tarihi ve de.. Devamını Göster

3
Seyit Battal Gazi Külliyesi
10

-

Ali Rıza Bey, yazının içeriğini kontrol ettik. İlginiz için teşekkürler.

3
Seyit Battal Gazi Külliyesi
10

-

Arkadaşım o türbe Seyitgazi'dedır. İnsanları yanlış yönlendirmeyelim lütfen.