Şenkaya Penek Kilisesi

  • Erzurum

Şenkaya Penek Kilisesi

Erzurum'un Şenkaya ilçesine bağlı Penek Köyü sınırları içerisinde yer alan Şenkaya Penek Kilisesi, 11. yüzyılda varlığını sürdürmüş Gürcü Bana Krallığı'ndan kalma bir tarihi eser. Bulunduğu bölgede Penek Kalesi olarak anılan bu tarihi yapı, aslında bir kilise olarak varlığını sürdürüyor.

Şenkaya Penek Kilisesi'nin yakınlarında kayalara oyulmuş bir mezar odası ve kendine has birçok suyolunun izine rastlanmış. Bu da kilisesinin, bölgenin dini merkezi olma ihtimalini getirmiş akıllara.

Plan olarak bölgedeki diğer kiliselerden farklı bir yapıya sahip Şenkaya Penek Kilisesi. Mesela diğer kiliselerde haç ya da dikdörtgen düzenine rastlanırken, Şenkaya Penek Kilisesi dairesel bir plana sahip. Ayrıca üzerinin de kubbeyle örtülü olduğu tahmin ediliyor. Ancak günümüzde kubbe tamamen çökmüş durumda. Sadece ana mekanın kubbe kasnağına kadar olan duvarı ve kısmen de çan kulesi bugüne ulaşabilmiş.

Olur da bir gün yolunuz Erzurum'a düşerse eğer, Şenkaya Penek Kilisesi'ni de ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın