Şehzadebaşı Gezilecek Yerler

Bizans ve Osmanlı imparatorlukları döneminde dünyanın ortası olarak kabul edilen Şehzadebaşı semti, bugün de İstanbul’un en yoğun ve işlek semtlerinden biri.Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Şehzadebaşı Gezilecek Yerler

Toplam 1 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Bozdoğan Kemeri

"Gezebilirsiniz"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Şehzadebaşı Tarihi Mekanlar

Bizans ve Osmanlı imparatorlukları döneminde dünyanın ortası olarak kabul edilen Şehzadebaşı semti, bugün de İstanbul'un en yoğun ve işlek semtlerinden biri.
Fatih'in Şehzadebaşı semtinde görmenizi tavsiye ettiğimiz yerler şöyle:

Şehzadebaşı Camii: Mimar Sinan tarafından yaptırılan Şehzadebaşı Camii, Kanuni Sultan Süleyman zamanında sultanın ölen oğlu Şehzade Mehmet anısına inşa edilmiştir. Yapımı 4 yıl süren cami ve külliyesi 1548 yılında tamamlanmıştır. Cami kare planlı olup üstü 1 büyük, 4 yarım kubbeyle kaplıdır. Çift minareli caminin avlusunda 6 tane kapı vardır.

Şehzade Mehmet Türbesi: Camiden önce yapımı tamamlanan türbeye daha sonraki dönemlerde başka türbeler de eklenmiştir. Osmanlı mimarisinin en güzel mezar mimarisi örneklerinden biridir.

Şehzadebaşı Külliyesi: Medrese, Sıbyan Mektebi, Tabhane, Kervansaray ve İmaret'ten oluşan Şehzade Mehmet Külliyesi Mimar Sinan'ın ilk anıtsal yapılarını oluşturur. Mimar Sinan'ın “'çıraklık eserim”' dediği Şehzadebaşı Camii ve külliyesi semtin en önemli yapılarıdır.

Şehzadebaşı semti Tarihi Yarımada'nın en önemli semtlerinden biri. Sahip olduğu tarihi mirasın yanı sıra semti çevreleyen Beyazıt Meydanı ve Beyazıt Kulesi, Bozdoğan Kemeri ve İstanbul Üniversitesi gibi tarihi yapılar da görülmeye değer yerlerdendir.

1 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
1
10
Bozdoğan Kemeri
Bozdoğan Kemeri
Fatih / İstanbul
Türkiye
Gezebilirsiniz

-

16 Mart Şehitler Caddesi'nden Bozdoğan Kemeri'ne çıkıp gezebilirsiniz. Hürrem Sultan'ın çıplak ayakla gezdiği gibi.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)