Şat Beach Club

  • Fethiye / Çalış
  • Şat Kumsalı

Şat Beach Club

Misyon
Misyonumuz, asıl varoluş sebebimiz var olan bu güzelliği bu doğa harikası manzarayı ortaya çıkararak bu güzelliği tüm misafirlerimizle paylaşmak…

Vizyon
Şat Beach Club ailesi olarak vizyonumuz; Ailemizi büyütmek ve var olan hizmet standartlarının üzerine çıkmak.

Dün ve Bügün
Adının, o yıllarda bir kısaltmadan yola çıkarak verildiğini bildiğimiz Şat Beach Club , yıllarca birkaç isimde anıldı aslında.

Fransızların yükleme bölgesi olan Şat Burnu, 'Chrome Allogene Transport' yani uzak mesafe krom taşımacılığının başlangıç noktası olarak bilinen ve ilçemizde çıkan kromun vagonlarla Şat Burnundan gemilere yüklendiği gemilere yüklendiği bir bölgeydi aslında.

Zamanla projenin adı yerli halkça da benimsenerekcChat yani okunuşuyla Çat, Şad, Şat olarak kaldı. Çalış bölgesinin adınında bu bölgedeki iş istihdamıyla özdeşleştiğini ve çalışma bölgesi olduğunu tahmin ediyoruz.

Krom taşımacılığının sonlanmasıyla beraber bir ara göçebe hayatına da ev sahipliği yapan Şat bölgesi zamanla yerleşik hayata geçişle beraber adaya yük nakli olarak sürdürdü.

80li yıllarla beraber Çalış plajının devamında mesire yeri olarak kaldı. 90'lı yıllarla birlikte de bölgenin kısmen de olsa sakin mekânlarından biri olan Şat bölgesi bugün bize sunduğu eşsiz manzarasıyla Fethiye ve Fethiyeli'nin gözdesi oldu.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın