Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Sarot Kaplıcası

+ 5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretli
Telefon

Sarot Kaplıcası Hakkında

Sarot Kaplıcası, Bolu’ nun Mudurnu ilçesi Taşkesti beldesi’ nin Taşkesti - Adapazarı yol güzergahının 5 kilometresindedir. 1995 yılına kadar Mudurnu Özel İdare’ sinin himayesinde bulunan kaplıcalar yap - işlet - devret modeli ile bir firmaya verilmişti. Firmanın işletmeyi tek taraflı terk etmesinin ardından köylüler kaplıcayı kooperatif namına özel idareden kiraladılar.

Şu an ise ihale ile Sarot Termal A. Ş isimli bir firma işletmeciliği yapmaktadır. Türklerin Anadolu’ ya yerleşmesinden önce yapılan Sarot Kaplıcası Mudurnu ilçe merkezinin 30 km kuzeybatısında Sarot Köyü içinde kalmaktadır. Çevresinde o devre ait pek çok tarihi eser bulunmaktadır.

Yer altında ve yer üstünde bulunan bu eserler derlenip, toplanmaya ve tarihi bir değerlendirilmeye muhtaçtır. Büyük İskender’ in Sarato’ ya geldiğini ve birkaç gün kaldığını belirten bir kitabe halen kaplıcanın kurnasının önündedir. Bu kaplıcanın suyu, Mudurnu Babas Kaplıcası’ nın tersine suyu ılıtılmadan kullanılamayacak kadar bir sıcaklığa sahiptir.

66 santigrat derece olarak belirtilen kaplıca suyu böbrek, idrar yolları ve romatizma hastalıklarına iyi gelmektedir. Kaplıcaya gelenler köyde bulunan pansiyonlarda konaklama yapabilmektedir. Kaplıcanın kaynağı metamorfik kristalin, serilerin hakim olduğu masifin güneyinde lav damarları arasından çıkar. Acı sular grubuna girer. Fiziksel olarak hipertermal hipotonik bir maden suyudur.

Yorum / Değerlendirme

Sarot Kaplıcası
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?