En lezzetli Sapanca yemekleri ve Sapanca neyi meşhur

Sapanca'nın Neyi Meşhur

Dört mevsim boyunca farklı güzellikler sunan Sapanca, özellikle İstanbulların en popüler hafta sonu rotalarından biri…

Sapanca'nın Neyi Meşhur

Dört mevsim boyunca farklı güzellikler sunan Sapanca, özellikle İstanbulların en popüler hafta sonu rotalarından biri…

İstanbul'a yalnızca 137 km mesafede yer alan Sapanca, Sakarya'nın en çok ziyaret edilen ilçelerinden biri olma özelliği taşıyor. Hangi mevsim olduğu fark etmeksizin, yıl boyunca sürekli turist ağırlıyor Sapanca. Çünkü burada dört mevsim keyifli vakit geçirebilmek mümkün. Bayramlarda, özel günlerde, hafta sonları, sömestr ve yaz tatillerinde ziyaretçi akınına uğrayan Sapanca'nın neyi meşhur, gittiğinizde neler yapmalı, nereli görmeli ve ne yemeli diye merak ediyorsanız, sizler için hazırladığımız bu listeye mutlaka bir göz atın deriz.

Sapanca Gölü: Sapanca'nın en önemli doğal zenginliğinden biri olan Sapanca Gölü, elbette ki Sapanca neyi meşhur listesinin ilk sırasına yerleşiyor. Şehrin kalabalık ve gürültüsünden uzaklaşmak isteyenlere huzur dolu vakitler yaşatan Sapanca Gölü, Sapanca'nın en uğrak noktalarından biri. Göl kenarında bisiklet turu yapmak ise, en popüler aktivitelerden.

Islama Köfte: Sapanca deyince akla gelen ilk lezzetlerden biri hiç şüphesiz ıslama köfte. Izgarada pişirilen köftelerin yanında ikram edilen ekmekler de en az köfteler kadar enfes. Islama köfte, özel olarak hazırlanmış soslu kemik suyunda ıslatılarak yumuşatılan bu ekmek dilimleri ile yeniyor.

Sepet: Sapanca neyi meşhur sorusunun bir diğer cevabı da yabani söğütten yapılan sepetleri. Oldukça zahmetli bir yapım aşamasından geçen bu sepetler, tamamen el yapımı ve söğütler ıslakken örülüp kurumaya bırakılarak yapılıyor. Nişan sepeti, çöp sepeti, bebek beşiği, kısacası aklınıza gelebilecek her türlü sepete rastlayabilirsiniz Sapanca'da. Sapanca'ya geldiğinizde evladiyelik olduğu söylenen bu sepetlerden satın alabilirsiniz.

Kiremitte Alabalık: Kiremitte alabalık, Sapanca'ya geldiğinizde yemeden dönmemeniz gereken bir lezzet. Somon balığının bir türü olan alabalığın ızgarası, güveci ve mısır ununda tavası yapılıyor Sapanca'da. Ayrıca burada gökkuşağı alabalığı üretildiğini de belirtelim.

Bahçe Bitkiciliği: Sapanca'nın sahip olduğu iklim bahçe bitkiciliği için oldukça uygun olduğundan, burada 50'ye yakın bitki türü yetiştiriliyor. Hatta bahçe bitkisi üreten çok sayıda irili ufaklı yer bulunuyor Sapanca'da. Sapanca'dan evinize dönerken bu bahçe bitkilerinden alabilirsiniz.

Kırkpınar: Sapanca'nın en güzel kasabalarından biri olan Kırkpınar, Sapanca'nın en meşhur yerlerinden biri. Yeşillikler içerisinde yer alan villaları ve kocaman parkları ile hayranlık uyandıran Kırkpınar'a gelince, insanın gözü gönlü açılıyor resmen. Geniş ve bakımlı bahçelerin ortasında yer alan 2 katlı evler ise, parmak ısıttırıyor. Kırkpınar'ın sokaklarında yürümek, burada yapılacak en güzel şeylerden biri.

Çerkez Kahvaltısı: Kırkpınar'ın bir Çerkez mahallesi olmasından mütevellit Çerkez kahvaltısı deniyor ama sıradan bir kahvaltıdan pek bir farkı yok aslında. Ancak yine de ortam son derece keyifli olduğundan, şöyle doyurucu bir kahvaltı yapmak istiyor insan. Zaten hafta sonları sırf kahvaltı için bile çoğu insan soluğu Sapanca'da alıyor.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın