Sandima Köyü

  • Muğla / Bodrum / Yalıkavak

Sandima Köyü

Bodrum-Yalıkavak'ın tepesinde ilçeden birkaç kilometre uzaklıkta yer alan Sandima Köyü, esasında terk edilmiş bir Türkmen köyü. 1960'lı yıllardan sonra burada yaşayan Türkmenlerin Yalıkavak'a göç ettikleri söyleniyor. Köyün içerisinde harabeye dönmüş evler aşağıdan bakıldığında muhteşem bir fotoğraf karesi oluşturuyor. Bugün köyde bir çoban bir de ressam ve heykeltıraş İsmail Erkoca ile eşi Nurten Erkoca'nın yaşadığı biliniyor.

Elektriği olmayan Sandima Köyü'nde kendi enerjilerini üreten çift harabe haldeki evlerden birini hem kendilerine güzel bir yaşam alanı haline getirmişler hem de bir sanat merkezi kurmuşlar. Avlusu ve kapılarında rengarenk detaylar kullanan çift farklı bir bakış açısına sahip ağaç yontmalı heykeller, tablolar ve çeşitli el ürünlerini sergiliyorlar. Önceleri Bodrum'da önemli bir konumda olan köy, burada yaşayan Türkmenler'in Yalıkavak'a taşınması ile tamamen boşaltılmış.

Siz de seyahatiniz sırasında güzel bir tepede yer alan Sandima Köyü'ne gelerek Yalıkavak'ın muhteşem manzarasının keyfini çıkarabilir, bol bol fotoğraf çekebilir ve köyün tek yaşam ve sanat alanı olan merkezi ziyaret ederek İsmail Erkoca ile Nurten Erkoca çiftiyle koyu bir sohbete dalabilirsiniz.

Bodrum için keyifli bir planlama yapmak istiyorsanız Bodrum otelleri adresini ve Bodrum gezilecek yerler adresini ziyaret etmeyi unutmayın.

3 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
3
Böyle bir yerde yaşamak istiyorum
10

-

Böyle bir yerde yaşamak isterdim. Huzur, kaybettiğimiz ve bulamadığımız satın alamadığımız tek değer. Acaba dışarıdan gitmek orada yaşamak isteyen biri için şartlar nedir? Bilen arkadaşlar bilgi verebilir mi? Sanırım ben böyle bir yerde yaşamak istiyorum.

3
Neden bu köyleri terk etmişler
10

-

Neden bu köyleri terk etmişler men bile bilmedim. Ama men çok isderdim ele bir köyde yaşayım .

3
Kalbim Sandima Köyü'nde kaldı
10

-

Doğa, sanat ve iki sıcacık insan. :) Kalbim Sandima Köyü'nde kaldı. Gidin, sevin, huzur dolun ve anlatın. Masal, masal içinde. :)