Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Bodrum Gezi Rehberi

+ 59 Fotoğraf
Aktiviteler
Mekanlar
Gezilecek Yerler
Popüler Oteller

Bodrum Gezi Rehberi

Bodrum, Muğla ilinin her yıl fazlaca yerli ve yabancı turist ağırlayan kültürel zenginlikleri ile ön plana çıkan bir ilçesi. Eşsiz doğa güzellikleriyle de kendine hayran bırakan ilçe, tatilseverlerin en gözde tatil bölgesi oluyor. Tatil planı yaparken Bodrum gezi rehberi yazımızda detaylı olarak sizler için araştırdığımız bu bölgeye ait gezilecek yerler, doğal güzellikler ve konaklama tesisleri gibi birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bodrum Hakkında

Bodrum hangi bölgede diye bakıldığında Ege Bölgesi'nde bulunan Muğla ilinin batısında yer alan turistik ve kültürel zenginliği fazla olan ilçelerden biri oluyor. Antik Çağ'dan günümüze kadar birçok kültüre ve medeniyete ev sahipliği yapan bu ilçede Roma, Bizans ve Osmanlı gibi çeşitli kültür ve uygarlıkların izleri görülüyor. Bodrum haritası coğrafi konum olarak doğu sınırı Milas'a kadar uzanan, kuzey - güney ve doğu taraflarında Ege Denizi'nin çevrelediği bir yarımadada yer alıyor. Bodrum harita bilgilerince 689 km2 alan ve 215 km kıyı uzunluğuna sahip kalabalık nüfuslu Muğla ilçelerinden biri. Bodrum kurulduğu dönemde ismi ünlü tarihçi Homeros tarafından "Ebedi Mavilikler Cenneti" anlamına gelen Halikarnassos oluyor. Akdeniz'de hakimiyet kurmak isteyenler tarafından sayısız istilaya uğruyor. Günümüze gelene kadar M.Ö. 192'de Roma, MS 395'te Bizans, MS 11. yüzyılda Türklerin eline geçen Bodrum, I. Haçlı Seferi'nde Bizans'ın, 14. yüzyılda da tekrar Türklerin eline geçiyor. 1415'te St. Petrium Şövalyeleri tarafından yere Petrium adı konuluyor. 1522'de Kanuni Sultan Süleyman ile Osmanlı topraklarına katılan Petrium'un adı Cumhuriyetin kurulmasından sonra burada yaşayan Türkler tarafından Bodrum olarak söylenmeye başlıyor. Bodrum tarihi , fazlaca ilgi çekici detaylara sahip olduğu için destanlara, şiirlere konu oluyor. Bodrum'un ilk kurulduğu dönemlerde geçim kaynakları balıkçılık, süngercilik ve tarım iken günümüzde turizmin gelişmesi ile birlikte önemli turizm merkezlerinden biri olarak iyi bir konuma sahip. Birçok tarihi ve doğal güzellikteki beldeye sahip bu yerin yaz aylarında fazlaca ziyaretçi kabul ediyor. Bodrum'un kendine has mimarisi, sokakları, koyları ve sıcak iklimi ile yaz - kış kalınabilecek bir tatil ortamı sunuyor. Dünyanın yedi harikasından biri olan Halikarnas Mozolesi'de Bodrum'da yer alıyor. Her kesime ve her bütçeye hitap eden çeşitli aktiviteler yapılabilecek çok sayıda konaklama tesisleri bulunuyor. Masmavi denizi, nemli olmayan havası ve rengarenk çiçeklerle bezenmiş görüntüsü, müzik festivalleri ve eğlenceli gece hayatı ile unutulmaz bir tatil beldesi oluyor.

Bodrum Harita ve Yol Tarifi

Bodrum nerede diye soracak olursanız ilçe, Ege Bölgesi'nde Muğla ilinin en batı köşesinde yer alan ve tek kıyı sınırı Milas olan yarımada üzerinde kurulu. Bu ilçeye gitmek için kara yolu, deniz yolu veya hava yolu seçeneklerinden biri kullanılabiliyor. Kara yolu ulaşımda Bodrum yol tarifi farklı güzergahlar üzerinden olabiliyor. İzmir-Aydın otoban yolu kullanılarak Muğla üzerinden Bodrum'a geçilebiliyor. Bulunduğunuz ilden Bodrum'a nasıl gidilir merak ediyorsanız navigasyon uygulamalarından Bodrum yol haritalarını inceleyerek hangi mesafede olduğunuzu görebilir ve hangi rotayı kullanmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Kara yolu ulaşımda anayolu tercih etmek istemez iseniz şehir merkezlerine girmeden muhteşem doğa güzelliklerinin içinden geçerek, yemyeşil orman manzaralı biraz dar olan yolu kullanıp unutamayacağınız bir yolculuk yaparak Bodrum ilçe merkezine gidebilirsiniz. Deniz yolu ulaşımında ise Yunan Adaları İstanköy, Rodos, Didim, Dalyan ve Datça bağlantıları kullanılarak feribot ve deniz otobüsü seferleri ile Bodrum'a gidilebiliyor. Seyahatinizi hava yolu ulaşımı ile yapacaksanız ilçe merkezine en yakın 30 km uzaklıkta olan Bodrum-Milas Havaalanı'nı kullanılarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Havaalanından düzenli olarak merkeze otobüs kalkıyor.

Bodrum Hava Durumu ve İklimi

Bodrum coğrafi konumu itibariyle Ege ve Akdeniz iklimlerinin karışımı bir iklime sahip bulunuyor. Yarımada olarak mikro klima alan özelliği gösteren Bodrum, yaz aylarında oldukça az nemli, kış aylarında ise neredeyse nemli olmayan bir havaya sahip. Bodrum hava durumu değerlerine bakıldığında yaz mevsimi oldukça sıcak ve kurak geçerken kış mevsimi ise fazlaca ılık ve yağışlı geçiyor. Ekim ayından sonra düşmeye başlayan Bodrum hava sıcaklıkları mart ayından sonra tekrar yükselmeye başlıyor. Kasım ve mart aylarında ortalama 16 derece olan hava sıcaklıkları aralık, ocak, şubat aylarında ise ortalama 12 derece civarında seyrediyor. Yılın en yüksek sıcaklıkları temmuz ve ağustos aylarında oluyor. Sıcaklıkların maksimum seviyelerde olduğu bu dönemde neredeyse hiç yağışlı gün sayısı bulunmuyor. Kış ayları çok sert geçmese de 1970 yılından bu yana 2004 yılı Şubat ayında kar yağışı aldığı bir dönem mevcut. Deniz suyu sıcaklıkları hiçbir mevsimde 16 derecenin altına düşmüyor. Su sıcaklığının en yüksek olduğu ay olan temmuz ayında ise yaklaşık olarak 25 dereceye ulaşıyor.

Örnek Harita Görseli
Haritada gör

Popüler Oteller

Haftanın Otelleri
Kapadokya
Kıbrıs
Palandöken
Sapanca
Bolu
Kartepe
Antalya
Bodrum
Mardin
Gaziantep

Bodrum Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bodrum'da Nerede Kalınır?

Bodrum'da her yaştan ve her kesimden ziyaretçi beklentilerini karşılayabilecek konaklama mekanları bulunuyor. Çarşıya yakın olmak ve gece hayatına karışmak isteyenler için merkezde farklı hizmet özelliğine sahip otelleri tercih edebilirsiniz. Yine Bodrum , merkeze yakın olmak isterseniz Gümbet ve Bitez gibi mevkilerde konaklayabilirsiniz. Denize sıfır uygun Bodrum otelleri için ise Türkbükü, Turgutreis, Akyarlar mevkilerini seçebilirsiniz. Her bütçeye uyabilecek nitelikte konaklama yerleri bulunan Bodrum'un sakinliğini yaşamak isteyen tatilciler için ise Gümüşlük temiz doğası ve rengarenk bahçeleriyle tercihler arasında.

Bodrum'un Gece Hayatı Nasıldır?

Bodrum turizm faaliyetleri denildiğinde Türkiye'de ilk akla gelen tatil yerlerinden biri. Yaz sezonu oldukça kalabalık bir nüfusa ulaşan Bodrum ilçesinin havası, doğası, masmavi denizi, koyları olduğu kadar gece hayatı da tatilcilerin tercih sebebi arasında. Bodrum gece hayatında oldukça renkli ve çeşitli barlara, diskolara farklı özellikteki mekanlara yer veriyor. Bodrum geceleri denildiğinde ise ilk akla gelen yer Bodrum Barlar Sokağı oluyor. Halikarnas ve yat limanı üzerinde de kaliteli ve zevkli mekanları bulunuyor.

Bodrum'a Ne Zaman Gidilir?

Bodrum'da tatil yapmak denildiğinde ilk önce yaz sezonu akla gelse de Bodrum hava sıcaklıkları ilkbahar ve sonbahar döneminde de yüksek olduğu için bu mevsimleri de tercih edebilirsiniz. Denize girmek ve güneşlenmek önceliğiniz ise sıcaklığın en yüksek olduğu temmuz, ağustos aylarını seçebilirsiniz. Eylül ayı da denizin ve hava sıcaklığının en iyi olduğu aylardan biri olarak sıkça tatilciler tarafından tercih ediliyor. Meşhur Bodrum festivallerin yapıldığı ocak, şubat aylarında da tertemiz doğanının içinde huzurlu bir tatil yaparak aynı zamanda festivallere katılabilirsiniz.

Bodrum'un En Popüler Semtleri Nerelerdir?

Türkiye'nin en gözde tatil yerlerinden birisi Bodrum, Muğla ilçelerinden biri olarak ilk sıralarda geliyor. Bodrum haritası incelendiğinde göze çarpan birçok semti bulunuyor. Merkezi kadar semtleri de tatilciler tarafından yaz sezonunda rağbet görüyor. Bodrum denildiğinde ilk akla gelen yerlerden olan Türkbükü yaz sezonunu oldukça kalabalık geçiriyor. Sığ denizi ile Gümbet, bozulmamış doğası ve sakinliği ile Gümüşlük, narenciyeleri ile ünlü Yalıkavak ve Bitez semtlerinden bazıları. Hemen her semti ilgi gören Bodrum'un birçok konaklama tesisi bulunan Turgutreis, Torba, Akyarlar semtleri de fazlaca tercih edilen yerler arasında.

Bodrum'un Neyi Meşhur?

Birçok medeniyete ve kültüre ev sahipliği yapmış Bodrum; tarihi ve eşsiz doğa güzellikleriyle bir arada olan Bodrum mimarisi ile dikkatleri çekiyor. Bodrum gecelerini renklendiren eğlenceli mekanlar ile ünlenen Bodrum, her yıl fazlaca yerli ve yabancı turist ağırlıyor. Bodrum neyi meşhur diye soracak olursanız eğer ilk akla gelen yerlerden biri bu yer ile özleşmiş Bodrum Kalesi oluyor. Yine Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, dünyanın yedi harikasından biri olan Halikarnas Mozolesi, Zeki Müren Sanat Müzesi ve Antik Tiyatro Bodrum'un en önemli tarihi yapıları arasında yer alıyor. Her yıl ocak ayında yapılan Mandalina Festivali Bodrum denildiğinde ilk akla gelenlerden oluyor. Birbirinden güzel koyları, plajları, tarihi yapıları, Gümbet ve Bodrum koylarının tepesinde bulunan yel değirmenleri gibi görülmeye değer güzelliklerinin yanı sıra Bodrum'a gittiğinizde restoranlarında özgün lezzetlerinden de denemenizi öneririz. Bu lezzetlerin başında ise çökertme kebabı, acı ot (sarmaşık) kavurması, kabak çiçeği dolması, hardal otu gibi birçok otun salataları, çeşitli küçük balıklardan yapılan balık salataları yer alıyor. Kendine has mimari yapısıyla, rengarenk çiçeklerle süslenen bu ilçenin semtleri de oldukça popüler. Her kesimden ve her yaştan ziyaretçinin tatili boyunca Bodrum'da eğlenceli vakitler geçirebileceği yerler bulması mümkün.