Safranbolu Bağlar Gezilecek Yerler

Unesco'nun korunması gereken dünya mirasları listesinde yer alan Safranbolu, kendini zamanın değişimine karşı korumayı başarabilmiş bir şehirdir.Safranbolu Bağlar Tarihi Mekanlar

Unesco'nun korunması gereken dünya mirasları listesinde yer alan Safranbolu, kendini zamanın değişimine karşı korumayı başarabilmiş bir şehirdir.
Safranbolu, yemyeşil Karadeniz doğasının kucağında yer alan Karabük ilinin tarihi ve turistik değeri yüksek olan bir ilçesidir. Şehrin adı olan Safranbolu bölgede yetişen ve nadir bir bitki olan safrandan gelmektedir. Klasik Osmanlı kent mimarisini yansıtan tarihi Safranbolu Evleri tüm yurda ve dünyaya bu evler ile ün salmıştır. Bu özelliği sayesinde de Unesco'nun korunması gereken kültür varlıkları listesinde yer almaktadır.

Safranbolu Bağlar bölgesi de merkez ile aynı özellikleri göstermekte olup Türk ve Osmanlı mimarisi olan cumbalı ve büyük avlulu evlere, büyük konaklara ev sahipliği yapmaktadır. Safranbolu, sivil Osmanlı mimarisini taşıyan geleneksel Türk evleriyle, doğal güzellikleriyle ve tarihi boyutuyla ün kazanmış nitelikli bir kenttir.

Safranbolu'ya gelenlerin mutlaka görmeleri ve keşfetmeleri gereken birçok tarihi yapı ve doğal güzellik bulunmaktadır. Bu tarihi yapılar ve çarşılar arasında;

Hamamlar: Yeni hamam, Eski hamam.

Han: Cinci Hanı.

Tarihi Camiler: Köprülü Mehmet Paşa Cami, Kazdağlıoğlu Cami, İzzet Mehmet Paşa Cami.

Müzeler ve diğer tarihi mekanlar: Safranbolu Kent Tarihi Müzesi, Saat Kulesi, Eski Cezaevi, İncekaya Su Kemerleri, tarihi çeşmeler.

İncekaya Su Kemeri: Dönemin sadrazamı İzzet Mehmet Paşa tarafından yaptırılan su kemeri, ilçe merkezine 7,5 km mesafededir. İncekaya Köyü'ndeki su kemeri 116 metre uzunluğunda, 6 kemerli görkemli bir yapıdır. Su kaynağından ilçeye su getirilmesine yarayan kemer 110-220 cm genişliktedir. Altındaki Tokatlı Deresi de kanyon gezisi için ideal bir parkurdur. Restore edilen İncekaya Su Kemeri'nin alt tarafına çeşitli etkinlikler için sahne ve oturma yerleri yapılmıştır.

Doğal Güzellikler: Safranbolu Bulak Mencilis Mağarası

Tarihi Çarşılar: Safranbolu Yemeniciler Çarşısı, Demirciler Çarşısı, Manifaturacılar Çarşısı.

Demirciler Çarşısı: İzzet Mehmet Paşa Camisi altından geçen Akçasu deresinin iki yakasına kurulan çarşı sıcak ve soğuk demircilik el sanatlarının bölgede yaşatıldığı tek lonca çarşısıdır.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın