Roma Yolu

  • Mersin / Tarsus
10puan

Roma Yolu

Mersin'in Tarsus ilçesine 15 km mesafedeki Sağlıklı Köyü'nün dağlık kısımlarında bulunan Roma Yolu, taştan yapılmış antik bir yol olma özelliği taşıyor. Yaklaşık 3 km uzunluğa ve 3 metre genişliğe sahip olan Roma Yolu'nda, dönemin ulaşım araçlarının yoldan çıkmasını engelleyen korkuluklar yer alıyor. Roma Yolu, Roma ve Bizans dönemine ait kitabelere ve mezarlara da ev sahipliği yapıyor.

Roma Yolu üzerinde yer alan kemerli yapının ise sınır kapısı veya zafer takı olduğu tahmin ediliyor. Kesme taştan yapılmış olan bu kemerli kapının yüksekliği 5,20 metre, genişliği de 8,80 metre. Karayolları'nın taş ocağı faaliyeti esnasında meydana gelen dinamit patlamasının yarattığı sarsıntı neticesinde kapının kemeri yıkılmış. Sonradan onarımı yapılmış olsa da, ne yazık ki yapı, özgünlüğünü kaybetmiş.

Ana kaya üzerine serpantin taşı ile yapılmış olan Roma Yolu'nda, Tarsus ve çevresi sahile kadar görülebiliyor. Yolun en kuzey noktasında 19. yüzyıldan beri varlığını sürdürdüğü bilinen Bozağaç Mahallesi bulunuyor. Bu mahallede, İmparator Caracalla tarafından Roma Yolu'nun tamir ettirildiğini belgeleyen Latince bir kaya yazıtı yer alıyor.

Antik yolun kenarında ise, M.S. 4. yüzyılın ilk çeyreğine tarihlenen bir mil taşı parçası bulunuyor. Bu parçanın üzerindeki Latince yazıtta da, taşın dikili olduğu noktanın Tarsus'a mesafesinin 12 mil olduğu belirtiliyor. Roma Yolu'nun, Sağlıklı Köyü çevresindeki Bozağaç ve Kırıt Mahallelerinde bulunan antik yerleşimlerle de bağlantısı olduğu söyleniyor.

Olur da yolunuz bir gün Tarsus'a düşerse eğer, Roma Yolu'nu da görmeyi ihmal etmeyin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.
1 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • Puana Göre Listele
  • En Faydalılar
1
10
Roma Yolu
Roma Yolu
Tarsus / Mersin
Türkiye
roma yolu

-

Çok güzel çalışma. Bundan sonra da daha geniş çaplı çalışmalar yapmanızı da bekliyoruz.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Yakınındaki Oteller