Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Parion Antik Kenti
Parion Antik Kenti - Görsel 1
Parion Antik Kenti - Görsel 2
Parion Antik Kenti - Görsel 3
Parion Antik Kenti - Görsel 4
6 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Parion Antik Kenti Hakkında

Parion Antik Kenti, Çanakkale’ nin Biga ilçesine bağlı Kemer Köyü’ nde gün yüzüne çıkmaya devam eden bir antik kenttir. Biga’ nın Kemer Köyü sınırları içinde kalan Parion Antik Kenti, Propontis bölgesinin güneyinde bulunmaktaydı. Burası jeopolitik konumu dolayısıyla tarihte hep oldukça önemli bir yere sahipti.

Bu sebeple tarihin her döneminde Parion’ a birçok egemen güç söz sahibi olmak istemiştir. Bölgedeki en büyük güçlerden biri olan Büyük İskender’ in Perslere karşı savaşı kazanmasıyla Parion önce Hellen hakimiyetine, sonraki yıllarda da Bergama Krallığı’ nın ve Roma İmparatorluğu’ nun egemenliği altına girmiştir.

Roma’ dan sonra Bizans’ ın hakimiyet kurduğu kenttin bu döneminde Parion önemli bir piskoposluk merkezi işlevi görmüştür. 1995 yılında bilim insanları Parion’ u tarihin karanlık uykusundan uyandırma düşüncesiyle yüzey araştırmalarına başlamıştır.

1997, 1999 ve 2002 yıllarında gerçekleştirilen yüzey araştırmaları bu uykunun artık kesinlikle son bulması gerektiğini ortaya çıkarmış ve bölgede bilimsel kazı çalışmalarıyla kent yavaş yavaş gün yüzüne çıkarılmaya başlanmıştır. Çalışmalarla gün yüzüne çıkarılan Parion’ daki kazı çalışmaları esnasında M. Ö. 5. yüzyıldan M. S. 3.

yüzyıl sonlarına kadar tarihlenen gümüş, bronz ve bakır sikkeler bulunmuştur. Genelde üzerlerinde bir ’ Gorgo’ başı tasviri ile Parion anlamına gelen yazı tespit edilmiştir. Sikkelerin üzerindeki bu yazıdan da bulunduğu bu bölgenin Parion olduğu netleşmiştir.

2005 senesinden beri aralıksız sürdürülen özverili çalışmalarla günümüze kadar olan zamanda kentin zenginliğini gösteren görkemli bir tiyatro, Roma villası ve odeion yapısı gün yüzüne çıkmıştır. Genelde üzerlerinde bir gorgo başı tasviri ile Parion anlamına gelen “? ARI”yazısı yer almaktadır. Sikkeler üzerindeki bu yazıdan dolayı burasının Parion olduğu anlaşılmıştır.

2005 yılından bu yana kazılara başlanan Kemer’ de, kentin zenginliğini gösteren görkemli bir tiyatro, Roma villası ve odeion yapısı ortaya çıkarılmıştır. Kentin en parlak döneminde nüfusunun 25-30 bini bulduğu bilinmektedir. Su kemerleri, tiyatro, kale, tapınak ve lahitlerden oluşan Parion Antik Kenti, tarihi ışık tutmaya devam ediyor.

Biga’ nın samimi havası eşliğinde bu antik kenti gezmek, bol bilgili ve bol keyifli zamanlar yaşamak demektir. Sonrasında Karabiga beldesini ziyaret ederek gezinizi sürdürmenin tadına varın.

Yorum / Değerlendirme

Parion Antik Kenti
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?

Konum

Örnek Harita Görseli
Haritada gör