Kelime ile arama yap

Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü

Narlıkuyu Gezilecek Yerler

Toplam 3 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri En uygun sonuca göre listele
  • En uygun sonuca göre listele En uygun sonuca göre listele
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

"Kahvaltı mekanları var"

9.6

Misafir yorumu

5 yorum

"astim dilek magarasi"

"Selami aydin tarafından..."

10

Misafir yorumu

3 yorum

"narlikuyu mozaik muzesi"

"narlikuyu mozaik muzesi"

10

Misafir yorumu

2 yorum

Narlıkuyu Gezilecek Yerler

Roma İmparatorluğu döneminde Porto Calamie olarak bilinen Narlıkuyu'da IV. yüzyıldan kalan küçük bir bina öreni vardır. Bu bina IV. yüzyılda İstanbul adalarında vali olduğu anlaşılan Korykos'lu (Kızkalesi) Poimenios tarafından yaptırılan bir hamam ve vaftizhanedir. Hamamın suyu Cennet obruğundan gelen yer altı suyudur.

Burada, kastedilen imparatorlar 395 - 408 yılları arasında Doğu Roma İmparatoru olan imparator olan Arcadius (378 - 408) ile 395 - 423 yılları arasında Batı Roma imparatoru olan Honorius'tur. Kitabeden aynı zamanda her iki imparatorla da dost olmuş Poimenos'un imparatorluk içinde önemli bir konumda olduğu anlaşılmaktadır.

Denize çok yakın, birkaç metre mesafedeki taş yapı içinde İ. S. 4. yüzyılın ikinci yarısından kalma sanatsal değeri çok yüksek bir mozaik korunuyor. Doğu Roma İmparatorluğu'nda yüksek bir devlet görevlisi olduğu anlaşılan Poimenios, koydaki gizemli tatlı su kaynağından yararlanarak bir hamam yaptırmış.

Hamamın sanatsal değeri yüksek taban mozaiği iyi korunmuş durumdadır. Mozaikte cennetin üç hurisi olarakta bilinen Zeus kızları Aglaia, Euphrosyne ve Thalia çıplak olarak kumru ve keklikler arasında dans ederken görülmektedir. Yöre halkı bu sebepten, mozaiğe Üç Güzeller Mozaiği adını vermiştir.

Betimlenen mitolojik öykü Homeros döneminden beri bilinmektedir. Mitolojiye göre, Akdeniz'in köpüklerinden doğan Afrodit burada üç güzelin de katıldığı bir törenle vaftiz edilmiştir.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşlerinizi Yazın