Üçgüzeller Mozaik Müzesi

+ 6 Fotoğraf
5/5
Mükemmel
3 değerlendirme
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretli

Üçgüzeller Mozaik Müzesi Hakkında

Akdeniz’in incisi Mersin’in en sevilen tatil noktalarına ev sahipliği yapan Silifke ilçesine bağlı Narlıkuyu koyunda yer alır. Bölgede balık restoranlarıyla, Cennet - Cehennem Mağaraları ve Astım Mağarası ile ünlü Narlıkuyu, Üçgüzeller mozaiğine de ev sahipliği yapmaktadır. Mozaik koyun orta noktasında yer alan ve koruma altına alınmış olan deniz kıyısındaki IV. yüzyıl Roma dönemine ait hamamda bulunmaktadır. Bu tarihi hamamın imparatorluk yönetiminde etkin bir kişi olan Poimenios tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Üç güzellerin tasvir edildiği mozaik Roma dönemi hamam yapısına ait olup mozaik taban 1975-76 yıllarında bir bina içine alınarak müze oluşturulmuştur. Cennet obruğunun en dibinden akan yeraltı deresinin koyda denize ulaştığı noktadaki tatlı su kaynağından yararlanılarak yaptırılan hamamın yıkanma bölümünün tabanında yarı tanrıça üç kız kardeş mozaiklerle tasvir edilmektedir. Baskın renkleri beyaz, siyah, kahverengi ve sarı olan mozaikteki kızların Zeus’un kızları Aglaia, Euphrosyne ve Thalia çıplak olarak kumru ve keklikler arasında dans ederken tasvir edildiği görülmektedir. Mozaik tablonun üst kenarındaki Grekçe yazıda ise; ’Ey konuk dost! Bu mucizeli suyu kimin bulduğunu, saklı kaynağını kimin gün ışığına çıkardığını merak ediyorsan, bil ki O, imparatorların dostu ve Kutsal Adalar’ın dürüst yöneticisi Poimenios’tur. Yazıttan da anlaşılacağı gibi Poimenios, Roma imparatorları Arcadius ve Honorius’un dostu ve bugünkü Büyükada, Kınalıada ve Heybeliada’nın o dönemlerdeki yöneticisiymiş.

Yorum / Değerlendirme

5/5
Mükemmel
3 değerlendirme
Üçgüzeller Mozaik Müzesi
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?
5/5 Mükemmel
19.11.2017
Kürşat levent
Çok güzel olmuş
Bir Silifkeli olarak bu yazıyı çok beğendim. Çok güzel olmuş, ellerinize sağlık. Taşköprü de olsun.
5/5 Mükemmel
12.02.2015
Misafir
Üçgüzeller Mozik Müzesi
Üç Güzeller Mozaiği, Narlıkuyu Mozaik Müzesi içinde yer alıyor. Ancak; Narlıkuyu'daki mozaik müzesi sürekli açık olmadığı için göremeden geri dönen çok ziyaretçisi oluyor. Öyle ki, yerel halktan bile, dünyaca ünlü bu mozaiği hala görmemiş olanlar var.
5/5 Mükemmel
12.02.2015
Sevgi Özdil
ucguzeller mozaik muzesi
Üç Güzeller Mozaiği, ~Narlıkuyu Mozaik Müzesi~ içinde yer alıyor. Ancak; `Narlıkuyu`'daki mozaik müzesi sürekli açık olmadığı için göremeden geri dönen çok ziyaretçisi oluyor. Öyle ki, yerel halktan bile, dünyaca ünlü bu mozaiği hala görmemiş olanlar var.