Erzincan bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Erzincan Gezilecek Yerler ve Tarihi MekanlarKelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Erzincan Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

Toplam 25 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Otlukbeli Gölü

"Görülmeye değer bir göl"

"Tam gidilecek bir yer"

7.8

Misafir yorumu

4 yorum

Girlevik Şelalesi

"İnsanlara yaklaşım şekilleri"

"Bakımsız bir yer"

4.7

Misafir yorumu

3 yorum

Mama Hatun Türbesi

"Elinize sağlık"

"Bilgisi olan varsa"

9.7

Misafir yorumu

3 yorum

Altıntepe Ören Yeri

"Görülmesi gereken bir yer"

7.0

Misafir yorumu

1 yorum

Abrenk Kilisesi

"5 yıldızlık yerler"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Hıdır Abdal Sultan Türbesi

"Değerli olan Anadolu’m"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Erzincan Melik Gazi Türbesi

"Güzelliklerini yerinde görelim"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Mama Hatun Kervansarayı

"Mama Hatun Kervansarayı"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Beytahtı Mesire Yeri

"Resimlerindeki gibi değil"

1.0

Misafir yorumu

1 yorum

Kadıgölü

"Neresi?"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Erzincan Tarihi Mekanlar

Yaşı tam olarak bilinmeyen Erzincan, M. Ö. 1050'li yıllarda Hititler ve Urartular'a ev sahipliği yapmış.

Birinci derece deprem kuşağı üzerinde yer alan Erzincan, bu sebeple çok afetler görmüş. Bunların içinde en acısı ve akıllarda en çok yer edeni ise 1939 yılında meydana gelen büyük deprem.

Büyük yıkımın ardından kent kendini toparlamış, derken 1992'de bir deprem daha gerçekleşmiş. Ancak bu sarsıntılar, Erzincan'ın insanını daha dik ve azimli kılmış...

En sağlam Urartu antik kentlerinden biri olan Altıntepe Ören Yeri, Erzincan'ın en önemli tarihi eserlerinin başında geliyor ve merkeze sadece 15 km uzaklıkta yer alıyor. Tapınak, saray, kabul salonu, açık hava tapınağı, depo ve mezarlık kalıntıları antik kentte seçilebiliyor.

1854 tarihli Abrenk Kilisesi, Tercan Üçpınar Köyü civarlarında yer alıyor. Bir şapel ve iki dikili taş da kiliseye eşlik ediyor.

Orta Çağ Türk mimarisinin en önemlilerinden birisi olan Mama Hatun Türbesi, yine Erzincan'ın önemli değerlerinden biri. Saltukoğulları Hükümdarı 2. İzzettin'in kızı olan Mama Hatun'un kendi adına inşa ettirdiği bu külliyede, kervansaray, hamam ve mescit yer alıyor.

Doğal güzellikleri de bir başka Erzincan'ın. Girlevik Şelalesi, şehre 30 km uzaklıkta bulunuyor. Bölgenin cenneti olan bu alanda, yaz aylarında piknik, kış aylarında ise buzul tırmanışları yapılabiliyor.

Dünyada eşi benzeri olmayan bir de gölü var Erzincan'ın. Otlukbeli Gölü maden sularının oluşturduğu traverten seddi bir yapıya sahip. Göl bu özelliğinden dolayı doğal anıt olarak nitelendiriliyor ve koruma altında.

Hititler döneminden beri yerleşime sahne olan Kemah, Erzincan'a 52 km uzaklıkta bulunuyor. Ünlü Kemah Kalesi de ilçe merkezini kuşatan yalçın kayaların üzerinde kurulmuş. Kalenin ihtişamı, kurulduğu doğal kütlenin niteliğinden kaynaklanıyor.

Keban Baraj Gölü kıyısında bulunan Kemaliye, Endiçi Kalesi, Roma mezarlığı, Topkapı Cami, Orta Cami, Hıdır Abdal Sultan Türbesi ile ünlü...Geziniz esnasında konaklama seçeneklerini görmek isterseniz Erzincan otel fiyatları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

17 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
17
Görülmeye değer bir göl
10

-

Kesinlikle görülmeye değer bir göl. Oluşum yapısı ve travertenleriyle hiç görmediğiniz türden, gölün çanağından çıkan kırmızı su traverten seddini adeta kırmızıya boyamış, ayrıca gölün olduğu yerde aynı zamanda Otlukbeli Savaşı da cereyan etmiştir. O yüzden gölün hemen yanı başında savaş anıtı var. Özellikle ilkbahar ayında görmenizi tavsiye ederim.

17
Resimlerindeki gibi değil
1

-

Saçma sapan bir yer. Kesinlikle gitmeyin. Ben pişman oldum. Hiç resimdeki gibi değil.

17
Elinize sağlık
9

-

Çok beğendim. Elinize sağlık, teşekkür ederim. 100 aldım ama bahsedeceğiz kısmı olmasaydı daha güzel olurdu. Yine de güzel.

17
Tam gidilecek bir yer
7

-

Aradığınız huzur, doğa ve su ise tam gidilecek bir yer; ama yollar biraz yorucu.

17
Görülmesi gereken bir yer
7

-

İnsanlık tarihine merakı olanlar için görülmesi gereken bir yer. Gelmeden önce İl Turizm Müdürlüğü'nü arayın, açık/çalışma olup olmadığını teyit edin.

17
İnsanlara yaklaşım şekilleri
2

-

Girlevik Şelalesi yöre halkı için bir veli nimet ama Girlevik içindeki restoran çalışanları, piknik yapılan alanın görevlileri muhatap olacak karakterde insanlar değil. İnsanlara yaklaşım şekilleri çok kaba. Ailemle gittiğim yerden üzülerek ve bela okuyarak çıktım. Bu tür doğa güzelliklerin daha eğitimli ve kibar insanlara verilmesini, değnekçilerin eline bırakılmaması gerektiğini düşünüyorum. Kesinlikle aile ile zi.. Devamını Göster

17
Bakımsız bir yer
2

-

Çok güzel olduğu kadar bakımsız ve sorunlu insanların sorumlu olduğu bir yer. Deynekciler yeri olmuş. Ziyaret amaçlı gelen, piknik yapan ailelere çok kaba davranılıyor. Kendini sorumlu olarak tanıtan 70 yaşlarında, insanlıktan nasibini almamış bir adam piknik yapan ailelere ufak bir sorunda sizi dövdürürüm gibi sözcükler sarf ediyor. Yanında 4 - 5 tane adamı var, ailelerin üzerine yürüyorlar. Kesinlikle tavsiye etmi.. Devamını Göster

17
Bilgisi olan varsa
10

-

Türbe üzerindeki tarih hicri takvime göre mi yazılmış, Saltuklular o zaman hangi takvimi kullanıyordu? Bilgisi olan varsa cevap yazsın. Teşekkürler.

17
Öyle büyük bir göl değil
4

-

Evet, bence de sadece burayı gidip görecekseniz hiç yorulmayın, Erzincan Mercan arası 94 km. Yol çift gidiş geliş, 50 dakikada ulaştık. Buradan sonra yol tek gidiş geliş ama yol düzgün, 23 km daha çayırlı-Otlukbeli Gölü yol ayrımına gideceksiniz, buraya kadar 17 dakikada gelebildik. Buradan Otlukbeli Gölü 33 km ama yol fazla düzgün değil, yer yer asfaltta çukurlar açılmış, dikkatli gitmek gerekiyor, Otlukbeli merkez.. Devamını Göster

17
5 yıldızlık yerler
10

-

10 puan. 5 yıldızlık yerler.

17
Değerli olan Anadolu’m
10

-

Her tozuyla, toprağıyla değerli olan Anadolu'm.

17
Cennet gibi bir yer
10

-

Cennet gibi bir yer. Size çok güzel piknik yapma imkanı da sunuyor, kafesinde de yemekler gayet güzel.

17
Güzelliklerini yerinde görelim
10

-

Varlıklarına sahip çıkmayan hemşerilerden hiçbir şey olmaz topraklarım. Onun için hep birlikte memleketimizin güzelliklerine sahip çıkıp, her sene gidip güzelliklerini yerinde görelim.

17
Neresi?
10

-

Çok güzel görünüyor da neresi burası?

17
mama hatun turbesi
10

-

Mama Hatun Türbesi'ne gideceğim, meraklandım.

17
İhsan a. tarafından...
10

-

Bence gidip görmeye hiç değmiyor. Geçen sene o kötü yollarda bir tatil günümü harcadım. Oradaki su birikintisini görmek için ve çok hayal kırıklığına uğradım.

17
Mama Hatun Kervansarayı
10

-

İyi olmuş, kısa ve öz. :)