Mısri Zinnun Kümbeti

Mısri Zinnun Kümbeti
Mısri Zinnun Kümbeti - Görsel 1
Mısri Zinnun Kümbeti - Görsel 2
Mısri Zinnun Kümbeti - Görsel 3
Mısri Zinnun Kümbeti - Görsel 4
5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Mısri Zinnun Kümbeti Hakkında

Erzurum’ un Oltu ilçesinde yer alan Mısri Zinnun Kümbeti, Oltu Kalesi’ nden sonra ilçedeki en eski tarihi eser olma özelliği taşıyor. Gerçek Mısri Zinnun, Hicri üçüncü asırda Mısır’ da yaşamış ve orada hayata gözlerini yummuş bir mutasavvıfmış.

Kümbette yatan kişi ise bu tarihten üç asır sonra yaşayan ve ismi bilinmeyen bir şehide ait. Mısri Zinnun Kümbeti’ nin kitabesinde şehidin vefat tarihi olarak 1226 yılı yazıyor ancak kitabenin bir kısmı aşınmış olduğundan, şehidin ismi okunamıyor. 1226 yılında ise bölgeye Harzemşahlar tarafından İslamlaştırma seferleri düzenleniyormuş.

Mısri Zinnun Kümbeti’ nde yatan kişinin de, bu seferler sırasında şehit olduğu ve Celaleddin Harzemşah’ ın komutanlarından biri olduğu düşünülüyor. Yöreye özgü kırmızıya yakın ve bej renkteki taşlardan yapılmış olan Mısri Zinnun Kümbeti, yuvarlak planlı bir yapı olup, konik bir örtü ile üzeri örtülmüş.

Sizin de yolunuz bir gün Erzurum’ a düşerse eğer, Oltu’ da yer alan Mısri Zinnun Kümbeti’ ni ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

Mısri Zinnun Kümbeti
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?

Konum

Örnek Harita Görseli
Haritada gör