Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Myndos Antik Kenti
Myndos Antik Kenti - Görsel 1
Myndos Antik Kenti - Görsel 2
Myndos Antik Kenti - Görsel 3
Myndos Antik Kenti - Görsel 4
6 Fotoğraf
4/5
Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Myndos Antik Kenti Hakkında

Antik yazarların sıkça sözünü ettiği ve Mausolos tarafından kurulan Myndos (Mindos) Antik Kenti, Bodrum Yarımadası'nın en batısında yer alan Gümüşlük ilçesinde bulunuyor. M. Ö. 640 yılında, Anadolu'nun en eski medeniyetlerinden biri olan Leleglerin hüküm sürdüğü Myndos Antik Kenti, Ege Denizi ile Akdeniz'in tam kesiştiği noktada yer alıyor.

Tarihçiler tarafından sözü edilen stadyum ve tiyatrodan hiçbir ize rastlanamıyor Myndos Antik Kenti'nde. Sadece Bizans Çağı'ndan kalma bir kilise, birkaç sur duvarı, tepe üzerinde yanlışlıkla Leleg duvarı diye bilinen su kalıntısı, su içinde kalan dalgakıran ve kule kalıntısı bulunuyor antik kentin toprakların içinde.

Ancak toprağın altı sanki gizli bir hazine gibi. Öyle ki, çok dikkatli baktığınızda yarı örtülü sütunlar, mozaik izleri ve seramik parçaları gözünüze çarpacaktır. Büyük İskender, defalarca kuşatmış Myndos Antik Kenti'ni, ancak bir türlü ele geçirememiş. Şimdilerde ise Myndos Antik Kenti, şirin bir balıkçı köyü olarak yaşamını sürdürüyor.

Uzun yıllar boyunca Perslerin, Rodosluların ve Halikarnassosluların egemenliği altında kalan Myndos Antik Kenti'nin büyük bir kısmı ne yazık ki büyük bir deprem sonucunda suların altına gömülmüş. Pergamon Kralı Aristonikos döneminde, sikke yapımı Myndos Antik Kenti'nde gerçekleştirilmiş.

Olur da bir gün yolunuz Bodrum'a düşerse eğer, Myndos Antik Kenti kalıntılarını da mutlaka görün. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

4/5
Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4
Myndos Antik Kenti
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?