Mıhlı Çayı
Mıhlı Çayı - Görsel 1
Mıhlı Çayı - Görsel 2
Mıhlı Çayı - Görsel 3
Mıhlı Çayı - Görsel 4
7 Fotoğraf
1.7/5
Kötü
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1
4 değerlendirme
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretli

Mıhlı Çayı Hakkında

Altınoluk-Çanakkale karayolu üzerinde yer alan ve çevresi yemyeşil ormanlarla çevrili bir doğa harikası olan Mıhlı Çayı, Kazdağları’nın içerisinde saklı kalmış benzersiz güzelliklerden biri. Mıhlı Çayı’na ulaşmak için Selton tesislerinin yanından içeri giren stabilize yoldan 5 km kadar aracınızla ilerledikten sonra karşınıza çıkan patika yolu yürüyerek devam etmeniz gerekiyor. Bu patika yolu takip ettiğinizde, karşınıza Bağdeğirmen mıntıkası ve Rumlardan kalma bir değirmen çıkacak. Değirmen hakkında merak ettiğiniz her şeyi bekçisine sorabilirsiniz. Değirmen taşlarının ve su yollarının bugüne kadar korunmuş olması ise bir başka hayranlık uyandırıcı özellik. Değirmenin hemen karşısında, bölgenin simge yapılarından biri olma özelliği taşıyan kemerli bir köprü yer alıyor. Başdeğirmen Köprüsü olarak bilinen bu köprü Romalılardan kalma ve Truva’ya giden antik yolun Mıhlı Çayı üzerindeki tek geçiş noktasıymış. Günümüzde ise doğa sporcuları ve yerel halk tarafından kullanılıyor bu bölge. Çam, çınar, zeytin, teşbih, defne, incir, ayva, armut, kekik ve böğürtlen ağaçlarının çevresinde dans ettiği Mıhlı Çayı’na, üretim çiftliklerinden alabalık ve sazan yavruları bırakılıyor. Her ne kadar çiftlik balığı olsalar da, doğal ortamlarında büyümelerinden dolayı türlerinin ana özelliklerine sahip olmuşlar, bu da onlara çiftlik balıklarında az rastlanan bir lezzet vermiş. Değirmenden itibaren herhangi bir yol yok. İlerlemek için Mıhlı Çayı’nın içinden, kıyısından, kimi zaman ise kayalar üzerinden devam etmeniz gerekiyor. Güzergahınız üzerinde çok sayıda irili ufaklı şelale bulunuyor. Son olarak karşınıza yüzülebilir çapta ve derinlikte bir gölet çıkıyor. Gölün hemen 15-20 metre arkasında duvarlarla çevrili bir ortam ve göle dökülen bir şelale yer alıyor. 30 metre derinliğe ulaşabilen göl, yer yer koyu bir renge bürünüyor. Su, yaz aylarında bile buz gibi. Mıhlı Çayı’nı keşfetmek için Kazdağları’nı karış karış bilen bir rehberden yardım almanızı ya da bölgede trekking turları düzenleyen seyahat acentelerinden bilgi almanızı öneririz. Çanakkale için keyifli bir planlama yapmak istiyorsanız Çanakkale otelleri adresini ziyaret etmeyi unutmayın. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

1.7/5
Kötü
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1
4 değerlendirme
Mıhlı Çayı
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?
0/5 Çok Kötü
Neredekal.com
02.02.20
Berkay
Berbat yollar
Her şeyden para alan sevimsiz bir işletme. Berbat yollar ve gezilecek yeri yok. Gitmeyin değmez.
1/5 Kötü
Neredekal.com
Yorum puanı 1
06.08.20
Misafir
Pişman olduk gitmeyin
Kesinlikle gitmeyin 2020 Ağustos 4'te gittik. 30 TL giriş ücreti su kenarında da masa ücreti 50 tl istiyorlar zorba işletme özel mülk deyip insanları soymaya çalışıyorlar adam gibi mangal yerleri bile yapılmamış. İşletme Sosyal mesafe kuralını takmıyor. Pişman olduk gitmeyin. Eminim sizde pişman olacaksınız.
0/5 Çok Kötü
Neredekal.com
06.08.20
Yunus kılıçtaş
Pişman olduk gitmeyin
Kesinlikle gitmeyin 2020 ağustos 4 te gittik 30 TL giriş ücreti su kenarında da masa ücreti 50 tl istiyorlar zorba işletme özel mülk deyip insanları soymaya çalışıyorlar adma gibi mangal yerleri bile yapılmamış İşletme Sosyal mesafe kuralını takmıyor Pişman olduk gitmeyin Eminim sizde pişman olacaksınız
1/5 Kötü
Neredekal.com
Yorum puanı 1
05.09.20
Misafir
Gittiğim en kötü yer
İnsanların parasını almak için kurulmuş tezgah. Gereksiz veya paranızı çöpe atacaksanız gidebilirsiniz. Hayatımda gittiğim en kötü yer. Kişi başı masa parası 50 tl ?