Mıhlı Çayı

  • Çanakkale / Ayvacık / Küçükkuyu

Mıhlı Çayı

Altınoluk-Çanakkale karayolu üzerinde yer alan ve çevresi yemyeşil ormanlarla çevrili bir doğa harikası olan Mıhlı Çayı, Kazdağları'nın içerisinde saklı kalmış benzersiz güzelliklerden biri. Mıhlı Çayı'na ulaşmak için Selton tesislerinin yanından içeri giren stabilize yoldan 5 km kadar aracınızla ilerledikten sonra karşınıza çıkan patika yolu yürüyerek devam etmeniz gerekiyor. Bu patika yolu takip ettiğinizde, karşınıza Bağdeğirmen mıntıkası ve Rumlardan kalma bir değirmen çıkacak. Değirmen hakkında merak ettiğiniz her şeyi bekçisine sorabilirsiniz. Değirmen taşlarının ve su yollarının bugüne kadar korunmuş olması ise bir başka hayranlık uyandırıcı özellik.

Değirmenin hemen karşısında, bölgenin simge yapılarından biri olma özelliği taşıyan kemerli bir köprü yer alıyor. Başdeğirmen Köprüsü olarak bilinen bu köprü Romalılardan kalma ve Truva'ya giden antik yolun Mıhlı Çayı üzerindeki tek geçiş noktasıymış. Günümüzde ise doğa sporcuları ve yerel halk tarafından kullanılıyor bu bölge.

Çam, çınar, zeytin, teşbih, defne, incir, ayva, armut, kekik ve böğürtlen ağaçlarının çevresinde dans ettiği Mıhlı Çayı'na, üretim çiftliklerinden alabalık ve sazan yavruları bırakılıyor. Her ne kadar çiftlik balığı olsalar da, doğal ortamlarında büyümelerinden dolayı türlerinin ana özelliklerine sahip olmuşlar, bu da onlara çiftlik balıklarında az rastlanan bir lezzet vermiş.

Değirmenden itibaren herhangi bir yol yok. İlerlemek için Mıhlı Çayı'nın içinden, kıyısından, kimi zaman ise kayalar üzerinden devam etmeniz gerekiyor. Güzergahınız üzerinde çok sayıda irili ufaklı şelale bulunuyor. Son olarak karşınıza yüzülebilir çapta ve derinlikte bir gölet çıkıyor. Gölün hemen 15-20 metre arkasında duvarlarla çevrili bir ortam ve göle dökülen bir şelale yer alıyor.

30 metre derinliğe ulaşabilen göl, yer yer koyu bir renge bürünüyor. Su, yaz aylarında bile buz gibi. Mıhlı Çayı'nı keşfetmek için Kazdağları'nı karış karış bilen bir rehberden yardım almanızı ya da bölgede trekking turları düzenleyen seyahat acentelerinden bilgi almanızı öneririz. Çanakkale için keyifli bir planlama yapmak istiyorsanız Çanakkale otelleri adresini ziyaret etmeyi unutmayın. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

14 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
14
Gittiğim en kötü yer
1

-

İnsanların parasını almak için kurulmuş tezgah. Gereksiz veya paranızı çöpe atacaksanız gidebilirsiniz. Hayatımda gittiğim en kötü yer. Kişi başı masa parası 50 tl ?

14
Pişman olduk gitmeyin
1

-

Kesinlikle gitmeyin 2020 ağustos 4 te gittik 30 TL giriş ücreti su kenarında da masa ücreti 50 tl istiyorlar zorba işletme özel mülk deyip insanları soymaya çalışıyorlar adma gibi mangal yerleri bile yapılmamış İşletme Sosyal mesafe kuralını takmıyor Pişman olduk gitmeyin Eminim sizde pişman olacaksınız

14
Berbat yollar
1

-

Her şeyden para alan sevimsiz bir işletme. Berbat yollar ve gezilecek yeri yok. Gitmeyin değmez.

14
Rezalet bir hizmet mevcut
1

-

Yollar aşırı berbat. Piknik yeri için rezalet bir hizmet mevcut. Girişte 20'şer lira istediler. Ayrıyeten masa için 30 lira istediler. Bir girip bakabilir miyiz, eşyalarımız arabada, sonra çıkıp alırız hemfikir olursak dedik. Hayır, olmaz, benim o parayı sizden almamız lazım dediler. Masa almak istemiyoruz, bizim masamız var, sandalyemiz var dedik. O zaman da kuralları çiğnemiş sayarız dediler. Sakın gitmeyin. Daha .. Devamını Göster

14
Her şeyden para alıyorlar
2

-

Girişten tutun oturduğunuz yere her şeyden para alıyorlar. Giriş 20 TL, masa 30 TL, su bile 2,5 TL. Ayrıca yolları berbat. Kesinlikle arabanızı o yola vurup gitmeyin.

14
Yolları çok berbat
2

-

Gittiğime pişman oldum. Doğru dürüst levha yok. Yolları çok berbat. Ayrıca giriş araç için ayrı, araçsız girmek için ayrı para alıyorlar. Özel mülkmüş. Yazık, hem insanların parasını al hem de berbat bir yolda insanları mağdur et. Gitmeye değmez bir yer. Kesinlikle tavsiye etmem. Belediyenin böyle bir yere el atması gerekir. İnternetten fotoğraflarına bakın, yeterli olur.

14
Ahım şahım bir yer değil
1

-

Burada yapılan yorumlara inanmadım, gittim. İnanmadığıma pişman oldum. Hem bizi soyuyorlar hem de ahım şahım bir yer değil. Gitmeyin derim.

14
Arazi aracınız yoksa gitmeyin
2

-

Yolu korkunç kötü. Arazi aracınız yoksa gitmeyin. Yaşlı, hamile ve çocukluysanız çok dik bir yürüme yolu var, gitmeyin. Mekan çok dar, bayram tatillerinde, vs. acayip kalabalık oluyor, parayla bile oturacak yer bulamazsınız... Şelale güzel mi? Fena değil ama deniz varken ne yapacaksınız şelaleyi, fanteziye gerek yok. Hiç değmez, arabanızı parçalamayın. Kendinizi yormayın, zaten yakında biriken çöplerden girilemez ha.. Devamını Göster

14
Her yeri betonla kaplı
2

-

Otopark para, yaya girişi para, masaya oturmak para, göreceğiniz de pek bir şey yok. Her yeri betonla kaplı, insan eli ile berbat edilmiş bir yer. Vaktinizi ve paranızı boşa harcamayın. Adabınızı boş yere bozmayayım. Girişte pek çok insanın giriş ücreti nedeni ile mekan sahibi ile tartışana şahit oldum.

14
Doğaya giriş parayla
2

-

Doğa deniyor, doğaya girmek parayla. Tek 5 TL, arabayla 10 kişi olsan 20 TL. Bir de özel mülkmüş, Osmanlı'dan kalmış haa bir de ayriyeten masa parası, ister otur ister oturma, umarım Balıkesir Belediyesi dikkate alır yorumları.

14
20 TL araç başı
2

-

20 TL araç başı. Tek kişi de olsan aynı. Her taraf beton, doğallık yok. Kısaca değmez.

14
Hacer şebnem Türk tarafından...
10

-

Mıhlı Çay yolu kötü olmakla beraber oldukça güzel bir mekan. Ancak böyle bir mekanın işletmesi nasıl olur da bu kadar kaba, tek derdi insanlardan nasıl para kopartabiliriz olan adamlara verilir anlayamadım. Önce giriş ücreti, sonra da masa ücreti istiyorlar. Biz masa istemediğimizi, sadece çaya girmek istediğimizi söylediğimizde de, çayın yanına inmek için masa ücretini ödemenin zorunlu olduğunu söylediler. Duruma i.. Devamını Göster

14
duygu tarafından...
10

-

Altınoluk'a 3. gelişim ve birçok yerini gezdim diyebilirim. Gerçekten muhteşem yerleri var. Bugün de Mıhlı Şelalesi'ne gitmek istedik fakat işletmecisi başarısız, esnaflıktan bir haber, ticaret kültürü sıfır biri. Bu nedenden dolayı bir daha oraya asla gitmem ve kimseye de tavsiye etmem. Hoş geldiniz demekten dahi aciz olan kişiler işlettiği sürece.

14
Rıdvan kuru tarafından...
10

-

Yolu bozuk ama çok güzel bir mekan ve aynı zamanda soğuk suyu ferahlatıyor, miss gibi.